İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri Firmaları Teknolojik Ortaklık Anlaşması İmzaladılar

24 Eylül 2020

İsrailli Mobileye ve Birleşik Arap Emirliklerinde yerleşik Al Habtoor teknoloji firmaları 23 Eylül 2020 tarihinde bir ortaklık anlaşması imzalayarak, Dubai’de otonom sürüşlü bir robotaksi projesini 2022 yılının sonuna kadar hayata geçirmeyi hedeflediklerini duyurdular.

Söz konusu anlaşma her ne kadar İsrail ile BAE hükûmetlerinin ilişkilerini normalleştirme konusundaki uzlaşmalarının ardından açıklandıysa da, firmalar arasındaki görüşme ve çalışmaların aylar öncesinden başlamış olduğu belirtildi.

Kudüs’de yerleşik Mobileye firması Intel Corp firmasının otonom sürüş konusundaki alt firması olarak işlev görüyor ve halihazırda Japonya, Güney Kore, Fransa ve İsrail’de otonom sürüş uygulamaları alanında çeşitli anlaşmalar imzalamış bulunuyor.

Mobileye İcra Kurulu Başkanı Amnon Shashua Reuters Ajansına verdiği beyanatta Dubainin dünyada teknolojik altyapı anlamında en ileri kentlerden birisi olduğunu ve akıllı şehir ve otonom sürüş teknolojileri açısından coğrafi özelliğinin de çok uygun olduğunu belirtti.

İlk etapta üzerinde Mobileye sistemi bulunan 1000 adet araç ile Dubai’de keşif yapılarak şehrin haritası ve diğer gerekli verilerin toplanması yoluyla projeye start verileceği bildirildi.

Otonom araçların test aşamasının 2021 yılında başlayacağı ve bir pilot program uygulamasının da 2022 yılının sonuna kadar bitirilmesinin planlandığı öğrenildi. Sistemin ticari olarak 2023 yılında devreye gireceği ve beş yıl içerisinde bir kaç yüz adetlik bir araç filosu ile hizmet verecek şekilde planlama yapıldığı belirtildi.

Habtoor Group’un Dubai merkezli bir aile holdingi olduğu ve otomotiv, inşaat ve konuk ağırlama sektörlerinde faaliyet gösterdiği açıklanarak, şirketin bu hafta İsrail’de de bir ofis açacağı bilgisi verildi.

Habtoor Group firmasının ayrıca İsrail’in havacılık firması Israir ile de BAE’ye doğrudan uçuşlar başlaması konusunda görüşmeler yürüttüğü öğrenildi.

Intel firması ticari robotaksilerin 2030 yılında 160 milyar dolarlık bir pazara ulaşacağını tahmin ediyor.

Kaynak: Reuters web sitesinden özetlenerek tercüme edilmiştir.
Yayınlayan: T.C. Ticaret Bakanlığı, Ticaret Araştırmaları Genel Müdürlüğü