Yunanistan'da Noel Dönemi Yeni Covid-19 Tedbirleri Açıklandı

#covid-19 #pandemi

11 Aralık 2020

Yunan hükümeti, ülkenin içinde bulunduğu ağır epidemi yükü altında Noel tatil dönemi için yeni rahatlama tedbirlerini bugün açıklamıştır.

Perakende mağazalar, 13 Aralık-7 Ocak tarihleri arasında online sipariş ve mağazadan teslimat (click-and-collect service) formatında, müşteriler mağazalara girmeksizin çalışacaktır.

Kuaförler, 14 Aralık Pazartesi gününden itibaren açılarak, sabah 7- akşam 9 saatleri arasında hizmet vereceklerdir. Kitapçılar da  aynı tarihte mağazaya alınacak müşteri sayısı kuralına dikkat ederek açılacaktır.
Kiliseler sadece Noel ve Epifania Günü(6 Ocak) gerekli tedbirler alınarak açılacaktır.

18 Aralık- 7 Ocak tarihleri arasında Yunanistan’a havayolu ile gelen yolcular PCR testi ibrazı ve havaalanında hızlı test uygulamasının yanısıra, 3 gün karantinaya (daha önce 10 gün olarak açıklanmıştı) tabi tutulacaklardır.

Ayrıca, 7 Kasım tarihinden bu yana karantina ile birlikte uygulanan gece sokağa çıkma yasağı, 13 Aralık- 7 Ocak tarihleri arasında 22.00- 05.00 saatlerine genişletilmiştir. İkameti dışına çıkmak isteyenler ancak SMS göndererek, hükümetin izni ile sokağa çıkabileceklerdir.

Sözkonusu yeni genişletilmiş tedbirler, sağlık otoritelerinin karantinaya rağmen entübe hasta sayısındaki düşüşün inanılmaz yavaş gerçekleştiği yönündeki uyarıları arasında açıklanmıştır.

Kaynak: https://www.ekathimerini.com/260167/article/ekathimerini/news/government-announces-limited-reopening-measures-for-christmas-holidays
 
Yayımlayan: Atina Ticaret Müşavirliği