Yunanistan'da Özel Sektörün Entübasyonu

#covid19 #pandemi

14 Aralık 2020

Yunanistan'da özel sektörde her 10 işletmeden 8’i ve her 3 işçiden 1’i devlet desteği ile hayatta kalmaktadır.

Pandemiden zarar gören şirketler tarafından istihdam edilen özel sektör ücretli çalışanlarının % 32,6'sı halen izinli sayılmakta olup, özel amaçlı tazminatın yanı sıra, kira indirimi ve vadesi gelmiş kredi taksitlerinin askıya alınması gibi devlet destek tedbirlerinden faydalanmaktadırlar.

Maliye Bakanlığı rakamları; 800 bin işletmenin pandeminin başından bu yana cirolarında büyük düşüş yaşadığını göstermektedir. Bunlardan 210 bin’i hükümet kararı ile kapatılan işletmeler, geri kalan 600 bin civarı ise pandemiden etkilenen sektörlerde faaliyet gösterenlerdir. Bu 800 bin işletmedeki toplam çalışan sayısı 1,5 milyon’u bulmakta olup, 647.871’inin sözleşmeleri askıdadır. Ülkede özel sektör çalışan sayısı yaklaşık 1,9 milyondur.
 
Hükümet, işçileri ve işletmeleri desteklemek için önümüzdeki ay 2,5 milyar Euro ayırmıştır. Bunun yaklaşık 1,5 milyar Euro’su, 450.000 kadar şirketin ve serbest çalışanın katılacağı “İade Edilecek Depozito” kredi programına gidecektir. Geri kalan 1 milyar Euro ise, Aralık ayı için özel amaçlı tazminat (Ocak ayında ödenecek), mülk sahiplerinin Kasım ve Aralık ayları kira kayıplarının % 50'sinin karşılanması ve işsizlik yardımına ayrılacaktır.

Covid-19 krizinin Yunan piyasalarındaki etkisi devasa olup, 2021’in ilk çeyreğinde de devam etmesi beklenmektedir. 


Kaynak: https://www.ekathimerini.com/260237/article/ekathimerini/business/private-economys-intubation

Yayımlayan: Atina Ticaret Müşavirliği