Rıza Tuna TURAGAY

Ticaret Bakan Yardımcısı

12 Mayıs 2021Rıza Tuna TURAGAY
T.C. TİCARET BAKAN YARDIMCISI 

1964 yılında Viyana’da doğan Sn. Rıza Tuna TURAGAY, Türk Eğitim Derneği (TED) Ankara Koleji’nde lise ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, University of Birmingham’da Uluslararası Bankacılık ve Finansman dalında yüksek lisans yapmıştır.

İş hayatına 1987 yılında T.C. Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı’nda Uzman Yardımcısı olarak başlayan Sn. TURAGAY, bu kurumda 1997 yılına kadar Uzman, Şube Müdürü, Müsteşar Danışmanı ve Bakan Danışmanı olarak görev yapmıştır.

1997-2000 yılları arasında Ticaret Müşaviri olarak T.C. Vaşington Büyükelçiliği’nde çalışmıştır. 2000 yılından Nisan 2006 tarihine kadar sırasıyla; T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı, T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı, Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkan Vekili, T.C. Başbakanlık Gümrük Müsteşar Yardımcısı, İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi ve T.C. Başbakanlık Gümrük Müsteşar Vekili olarak görev almıştır.

Ayrıca, aynı dönemde TED Yönetim Kurulu Üyeliği ve Binicilik Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmüştür.
2006 yılında özel sektöre geçen Sn. TURAGAY, 2019 yılı Ocak ayına kadar özel sektörde Direktörlük ve Yönetim Kurulu Üyeliği, İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

18.01.2019 tarihinde Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atanmıştır.
İngilizce bilen Sn. TURAGAY evli ve 2 çocuk babasıdır.