Covid-19 Gelişmeleri

03 Mayıs 2021

 
 
Covid-19 Salgını Nedeniyle Alınan Önlemler

Cumhurbaşkanı Kenyatta, 26 Mart 2021 tarihinde yaptığı açıklamada, Nairobi, Kiambu, Nakuru, Kajiado ve Machakos vilayetleri başta olmak üzere ülke genelinde Covid-19 vakalarındaki artışa dikkat çekmiş ve en yüksek vaka artışının görüldüğü söz konusu beş vilayete yönelik olmak üzere yeni tedbirleri duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Kenyatta İşçi Bayramı vesilesiyle 1 Mayıs 2021 tarihinde yaptığı konuşmada, alınan tedbirler çerçevesinde anılan beş vilayette ve Nairobi özelinde vaka sayısının sırasıyla %72 ve %74 oranında azaldığını, bu çerçevede mevcut tedbirlerin 2 Mayıs 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere aşağıdaki şekilde güncellendiğini açıklamıştır:

- Nairobi, Kiambu, Nakuru, Kajiado ve Machakos vilayetlerine giriş-çıkış yasağı kaldırılmıştır.

- Söz konusu vilayetlerdeki sokağa çıkma yasağı tüm ülke genelinde olduğu gibi 22.00-04.00 saatleri arasında uygulanacaktır.

- Söz konusu vilayetlerde kilise, cami ve diğer ibadet yerleri kapasitelerinin azami üçte biri oranında kişiyi kabul etme şartıyla ibadete yeniden açılacaktır.

- Söz konusu vilayetlerde restoranlar yeniden faaliyete geçecektir. Barlar ve eğlence mekanları saat 19.00’a kadar açık olabilecektir.

- Ülke genelinde ara verilen yüz yüze eğitime Eğitim Bakanlığı’nca açıklanacak takvim çerçevesinde yeniden başlanacaktır.

- Kamuda ve özel sektörde evden mesai teşvik edilmeye devam edilecektir.

- Ülke genelinde tüm siyasi etkinlik ve mitinglere yönelik yasaklar sürmektedir. (03.05.2021)