Covid-19 Gelişmeleri

04 Mart 2021

Covid-19 Gelişmeleri

Koronavirüs Salgınında Mevcut Durum ve Uygulanan Kısıtlamalar

Ülkede vaka sayısı yüksek olmamakla birlikte ülkenin değişik bölgelerinde ve özellikle  3 büyük şehrinde (Akra, Kumasi ve Tema) değişik zamanlarda sokağa çıkma yasakları uygulanmakta .Ülkeye girişler önemli ölçüde kısıtlanmış bulunmaktadır.Sokağa çıkma yasakları kapsamında Gıda, içecek ve sağlık hizmetleri ve üretimi işi yapanlar yasaktan muaf tutulmuştur. Ayrıca bankalar ve finans kuruluşları da yasaktan muaftır. Yasak kapsamında insanlar sadece gıda, su, sağlık gibi temel ihtiyaçların karşılanmasına amacıyla dışarıda bulunabileceklerdir.

Koronavirüs Salgını Kapsamında Alınan Ekonomik ve Ticari Tedbirler

KOBİ’ler için 100 milyon dolar üzerinde kredi desteği (1 sene ödemesiz 3 sene vadeli), tüm vatandaşlara 3 ay (nisan-haziran) bedava su temini
IMF’den 500 milyon Dolarlık, Dünya Bankasından 100 milyon Dolarlık acil destek kredisi alınması için anlaşıldığı bielirtilmiştir.

Koronavirüs Salgınının Ülke Ekonomisi ve Ticareti Üzerindeki Etkileri

Finans Bakanı GSYİH’de 2 milyar Dolar seviyesinde bir kayıp olcağını ve bütçe açığının beklenenden %50 oranında fazla gerçekleşebileceğini ayrıca, ticaret hacmindeki düşüş nedeniyle gümrük vergisi gelirinde yaklaşık 140 milyon Dolarlık azalma olacağını tahmin ettiklerini belirtmiştir


Tema limanının ve havayolu kargo ulaşımının çalışmaya devam ettiğ bildirlmiş olup Gümrük işlemlerinin çoğunun online olması nedeniyle devam edeceği ve. gümrükten çekilme işlemlerinin özel izinlerle yapılabildiği .belirtilmiştir. 

Kaynak:Akra Ticaret Müşavirliği