Covid-19 Gelişmeleri

31 Mart 2021
Güney Afrika Cumhuriyeti Covid-19 Salgını ile Mücadele Tedbirlerinde Güncel Değişiklikler

Güney Afrika Cumhuriyeti (GAC) Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa 30 Mart 2021 akşamı yaptığı ulusa sesleniş konuşması ile; 2-5 Nisan 2021 tarihlerindeki paskalya tatili öncesinde Covid-19 salgını ile mücadele tedbirlerine yönelik güncel değişiklikleri açıklamıştır. (http://www.thepresidency.gov.za/speeches/statement-president-cyril-ramaphosa-progress-national-effort-contain-covid-19-pandemic-1)

Hastalığın yayılım hızının mevcut durumdaki düşüklüğü (son haftada günlük ortalama 1.200 vaka) dikkate alınarak önemli bir kısıtlama getirilmemiş, ancak dört günlük tatil dönemi ile sınırlı olmak üzere dışarıda tüketime yönelik alkol satışı yasaklanmıştır.

Halihazırda, ülke sınırları uluslararası yolcu ve yük trafiğine açık olup, ülke içinde de seyahat engeli bulunmamaktadır.

Yurt dışından gelen yolcuların en fazla 3 gün önce almış oldukları negatif PCR test sonucunu sunma yükümlülüğü devam etmektedir. Gece yarısından sabah saat 04:00'e kadar sokağa çıkma yasağı uygulaması devam etmekte olup, bu durum ülke şartları düşünüldüğünde günlük hayatın akışını etkilememektedir.

Covid-19 önlemlerinde yapılan son değişiklikle iç mekanlarda azami 250, açık alanlarda 500 kişiye kadar katılımla toplantı ve etkinliklerin gerçekleştirilmesi mümkün olabilecektir. İç mekanın sosyal mesafe koşullarını sağlamak için yeterli büyüklükte olmaması halinde, toplam alanın yarısı aşılmayacak şekilde etkinlik düzenlenebilecektir. 

GAC’den Türkiye’ye seyahat
Öte yandan, ülkemizin aldığı tedbirlere istinaden, halen GAC'den Türkiye'ye doğrudan uçuşla, ülkemiz vatandaşları dahil, yolcu taşınması mümkün değildir.

GAC çıkışlı transit uçuşlarla ülkemize ulaşan yolcular için ise, en az 10 gün süreyle resmi karantina merkezlerinde kalma şartı devam etmektedir.
 
Kaynak: T.C. Pretorya Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği (31.03.2021)