COVID-19 Gelişmeleri

17 Eylül 2020

Güney Afrika Cumhuriyeti (GAC) Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, 16 Eylül 2020 akşamı yaptığı bir örneği ekli açıklama* ile;


20 Eylül 2020 gece yarısından itibaren ekonomik ve sosyal hayatta salgın öncesine en yakın durum olan 1. acil durum seviyesine geçileceğini duyurmuştur. Uluslararası ticarete etkileri bakımından öne çıkan hususlar aşağıdaki gibidir:

- İş ve turizm amaçlı uluslararası yolcu trafiği 1 Ekim 2020 itibariyle, katı protokollere uyulmak kaydıyla aşamalı olarak tekrar başlatılacaktır. THY'nin de uçuşlarının bulunduğu Johannesburg O.R. Tambo Havaalanı, Durban King Shaka Havaalanı ve Cape Town Uluslararası Havaalanı uluslararası uçuşlara açılacaktır.

-Ancak, risk bazlı analizler çerçevesinde belirli ülkelere yönelik seyahat kısıtlamaları devam edebilecek olup, ülke listesi bilahare açıklanacaktır. 2 ay öncesine kadar ortalama 12000 seviyesinde olan günlük vaka sayılarında kayda değer düşüş olmakla birlikte, GAC halen toplam vaka sayısı itibariyle dünyada 8'inci sıradadır.

-GAC misyonları vize başvurularını almaya başlayacak, salgın öncesi verilmiş uzun dönemli vizeler geçerliliğini koruyacaktır.

-Toplu etkinlikler mekanın normal kapasitesinin %50'si ve her halükarda iç mekanda 250, dış mekanda 500 kişi sınırı aşılmayacak şekilde yapılabilecektir. Bu itibarla, uluslararası fuarların bir süre daha ertelenmesi beklenebilir.
 
(Ülkeye seyahat edecek kişilerin en fazla 72 saat öncesinden almış oldukları Covid-19 negatif test sonucunu sunması beklenecek, test yaptırmamış yolcular masrafları kendilerince karşılanmak üzere zorunlu karantinaya tabi tutulacaktır. Keza semptom gösteren yolcular karantinaya tabi olacaktır. Halen ülkede geçerli karantina süresi 10 gündür. 


*Devlet Başaknının açıklaması için tıklayınızhttps://ticaret.gov.tr/data/5e99de2c13b876dec04d361d/GAC Devlet Başkanı açıklaması.pdf

Kaynak: T.C. Pretoria Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği (16.09.2020)