COVID-19 Gelişmeleri

25 Mart 2022

COVID-19 (KOVİD-19) Salgını Nedeniyle Almanya Federal Cumhuriyeti'nde Alınan Önlemler 

Ülkemizin İstanbul Ticaret Odası organizasyonuyla milli katılım gerçekleştirdiği ve daha önce covid-19 salgını kapsamında alınan önlemler nedeniyle 26-28 Nisan 2022 tarihlerinde gerçekleştirilmek üzere ertelenen PSI Hediyelik Eşya ve Promosyon Ürünleri Fuarının, katılımcılar ve ortaklarla yapılan görüşmelere istinaden bu defa 10-12 Ocak 2023 tarihine ertelendiği duyurulmuştur (25.03.2022).

Federal Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklama çerçevesinde Omicron varyantı ile hastalığın daha hafif seyrettiği göz önüne alınarak;  Türkiye'nin de aralarında bulunduğu tüm ülkelerin yüksek riskli bölgeler listesinden çıkarıldığı belirtilmiştir. Bu çerçevede; 03.03.2022 tarihi itibariyle, Almanya’ya girişte 12 yaşından büyük kişiler için genel olarak yanlarında COVID kanıtı bulundurma zorunluluğu getirilmiştir. 12 yaşını geçmiş herkes, Almanya’ya giriş esnasında test sonucu, hastalığı geçirdiklerine dair kanıt veya aşı belgesi ibraz etmek zorundadır. Prensip olarak COVID testleri (Antijen testi veya PCR testi), (planlanan) ülkeye giriş vaktinden en fazla 48 saat önce yaptırılmış olmalıdır. Bundan farklı olarak, ülkeye bir yolcu taşıma şirketi (ör. havayolu) ile girişlerde, PCR testleri, (planlanan) kalkış saatinden en fazla 48 saat önce yapılmış olmalıdır. Antijen testleri ise, yolcu taşıma şirketiyle yapılan seyahatlerde dahi (planlanan) ülkeye giriş saatinden en fazla 48 saat önce yapılmış olmalıdır.

0-6 yaş çocuklar için daha önce uygulanmakta olan karantina uygulaması da kaldırılmıştır. 6-12 yaş arası çocuklar ise kanıt sunmaksızın ülkeye giriş tarihlerinden itibaren beşinci günde karantinadan çıkabilmekte ya da negatif test sonucu, aşı veya iyileşme belgesi ibraz ederek karantinadan muaf tutulmaktadır. Ayrıca, Almanya'ya seyahat tarihinden önceki son 10 gün içerisinde riskli bir ülkede bulunulmaması durumunda https://www.einreiseanmeldung.de adresine kayıt yapılması zorunluluğu da kaldırılmıştır (03.03.2022).

16 Şubat 2022 tarihinde Federal Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve eyalet başbakanlarının katıldığı toplantıda, şu ana kadar geçerli olan sıkı korona kısıtlamalarının 20 Mart 2022’ye kadar üç aşamada kaldırılmasına karar verilmiştir. Anılan toplantıda, Omicron varyantının Almanya’da aktif bir şekilde yayılmasına rağmen gelecek haftalarda vaka sayılarında azalma olacağı öngörüldüğünden, kısıtlamaların gevşetilmesine ve kaldırılmasına yönelik stratejiler belirlenmiştir. Özellikle, hastanelerdeki durum göz önünde bulundurularak, sağlık altyapı kapasitenin uygun olması durumunda bir çok kısıtlamanın kademeli olarak kaldırılabileceği belirtilmektedir.

Bu çerçevede, ilk etapta korona virüse karşı aşı olanlar ve hastalığı geçirmiş olanlar için sosyal alandaki temas kısıtlamalarının kaldırılması konusunda mutabık kalınmıştır. Öte yandan, dükkan ve mağazalara girişte uygulanan 2G uygulaması ülke genelinde kaldırılacak, ancak maske takma zorunluluğu devam edecektir. Bunun yanı sıra, restoran ve kafelerde şu an 2G+ uygulaması geçerli olurken, 4 Mart 2022 tarihi itibarıyla 3G uygulamasına geçilecektir. Bu kapsamda, aşı olmuş ve iyileşmiş kişilerin yanı sıra aşı olmamış ancak test sonucu negatif olanlar da restoran, kafe ve otellere kabul edilecektir. Ayrıca, disko ve gece kulüplerine girişte 2G+ uygulaması geçerli olacaktır. Kapalı alanlarda düzenlenen büyük çaplı etkinliklerde ise, ziyaretçi/izleyici sayısı 6.000’i aşmamak suretiyle, salonun ancak %60’ı kadar ziyaretçi kabul edilebilecektir. Bununla birlikte, açık havada gerçekleşecek etkinliklerde ziyaretçi sayısının 25.000’i ve kapasitenin %75’ini geçmemesi öngörülmektedir.

Son olarak, 20 Mart 2022 tarihi itibarıyla ise ‘sıkı koruyucu önlemlerin’ tamamının kaldırılmasına karar verilmiştir. Bu kapsamda, Almanya'da yürürlükte olan Enfeksiyon Koruma Yasasında yer alan tedbirler 19 Mart'a kadar geçerli olacaktır. Yasa içerisinde yer alan kararların uzatılması için Federal Alman Meclisinin kararı gerekmekte olup, şu an için bunların uzatılmasına gerek duyulmadığı belirtilmektedir (16.02.2022).

Hamburg Fuar Yönetimi tarafından 21.01.2022 tarihinde yapılan açıklamaya göre, 18-22 Mart 2022 tarihleri arasında yapılması planlanan Internorga 2022 Fuarı'nın Covid-19 yayılımı gelişmeleri kapsamında 30 Nisan-4 Mayıs 2022 tarihleri arasında yapılmak üzere ertelenmiştir. Fuar ziyaretçileri ve katılımcı firmalar için önemli bilgilere aşağıdaki linklerden erişilebilmektedir:

- Katılımcı Firmalar: https://www.internorga.com/info/aussteller/faq-internorga-2022-aussteller 
- Ziyaretçiler: https://www.internorga.com/info/besucher/faq-internorga-2022-besucher (21.01.2022).

Almanya’da 7 Ocak 2022 tarihinde federal ve eyalet bazında alınan kararlar kapsamında, korona önlemlerine ilişkin yeni düzenlemeler getirilmiştir. Bu kapsamda, ülkedeki karantina ve izolasyon süreleri azaltılmıştır. Şöyle ki, Korona virüsüne yakalanmış kişiler için bu zamana kadar öngörülen 14 günlük izolasyon süresi, 7inci günün sonunda bir PCR testinin yaptırılması suretiyle 7 güne düşürülmüştür. Aynı şekilde hasta olan kişi ile yakın temas halinde olan şahısların da karantina süreleri de 7 güne indirgenmiştir. Bu durumda, 7’inci günün sonunda bir PCR testi veya hızlı test yapılması yeterli olacaktır. Bununla birlikte, temas halinde olan çocukların ve gençlerin karantina süreleri 5 güne indirilmiştir. Test yaptırılmaması durumunda, karantina ve izolasyon süresi 10 gün olarak belirlenmiştir. Ayrıca, temas halinde olup üçüncü aşısını olanlar, ikinci aşısını son üç ay içerisinde yaptırmış olanlar, aşılı ve hastalığı atlatmış olanlar veya henüz yeni hastalığı atlatmış olanların karantinaya girme zorunluluğu kaldırılmıştır. Öte yandan, lokanta ve kafelerde 2G+ veya üçüncü aşı uygulamasına geçilmiştir. Yani, ya üç aşısı olanlar ya da iki aşısı olan veya hastalığı atlatmış olanlar güncel bir test sonucuyla lokanta ve kafelere girebilecektir (10.01.2022).

Messe Frankfurt İdaresi’nin bugün yaptığı açıklamaya göre; dünya genelinde pandeminin katlanarak artması, şartların kötüleşmesi ve buna bağlı olarak daha katı seyahat uygulamaları nedeniyle, Ocak 2022’de (29.01.-01.02) gerçekleştirilmesi planlanan Christmasworld, Paperworld ve Creativeworld Tüketici Ürünleri Fuarları ve Şubat 2022'de (11.02.-15.02.) yapılması öngörülen Ambiente Fuarı iptal edilmiştir (05.01.2022).

2021 yılının yaz aylarında organizasyonuna başlanan ve fiziki olarak 21-30 Ocak 2022 tarihlerinde gerçekleştirilmesi planlanan Yeşil Hafta Fuarı güncel korona koşulları sebebiyle iptal edilmiştir. Bu çerçevede, anılan fuarın 20-29 Ocak 2023 tarihlerinde fiziki olarak organize edilmesi planlanmaktadır. Uluslararası Yeşil Hafta Fuarını takip eden toplantıların 24-28 Ocak 2022 tarihlerinde dijital ortamda gerçekleştirilmesi planlanmakta ve sanal ortamda siyaset, iş dünyası, bilim ve sivil toplumdan yaklaşık 2.000 uluslararası katılımcının tarım ve gıda politikalarına yönelik konuları ele alması beklenmektedir (03.01.2022).

Almanya'da Korona pandemisinin neden olduğu kısıtlamalar ve vaka sayılarında yaşanan artış sebebiyle, daha önce 9-11 Şubat 2022 tarihlerinde gerçekleştirilmesi öngörülen Fruit Logistica – Uluslararası Sebze Meyve Ticaret Fuarı'nın 5-7 Nisan 2022 tarihlerine ertelenmesine karar verilmiştir. Fuar İdaresinin tahminlerine göre, Almanya'da Korona etkileri bahar aylarına kadar hafifleyecek ve daha sağlıklı bir fuar ortamı yaratılacaktır. Fruit Logistica Fuarına bu sene 80’den fazla ülkeden katılımcı beklemektedir (03.01.2022)

Federal Hükümetin korona pandemisi sebebiyle aldığı önlemler çerçevesinde, 9 Mart ila 13 Mart 2022 tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan Uluslararası Turizm Borsası (İTB) fuarının iptal edildiği bilgisi edinilmiştir. Mevcut pandemi durumu ve bununla bağlantılı olarak artan seyahat kısıtlamaları ve ayrıca büyük etkinliklere yönelik katılımcı sayısının sınırlandırılması fuar idaresini iptal kararı almaya teşvik etmiştir. Alınan karar kapsamında, 2022 yılına yönelik yapılan tüm stant rezervasyonlarının iptal edileceği ve stant kiralama bedellerinin iade edileceği ifade edilmektedir. Aynı zamanda, ziyaretçilerin temin ettiği biletlerin faturalandırılmayacağı veya ödeme yapılmış olması durumunda iadelerin gerçekleştirileceği belirtilmektedir. Öte yandan, fuar idaresinin vermiş olduğu bilgi doğrultusunda, İTB fuarı fiziki olarak 2023 yılının Mart ayında düzenlenecektir (03.01.2022).

Kuzey Ren – Vestfalya Eyaleti Sağlık Bakanlığınca yapılan basın açıklamasında; Corona Koruma Yönetmeliği’nde yapılan bir düzenlemeyle 30 Aralık 2021 tarihinden itibaren, aynı anda 750'den fazla ziyaretçisi olan fuarların Ocak 2022'nin sonuna dek düzenlenmeyeceği duyurulmuştur. Bakanlık, Omikron varyantının önemli ölçüde artmasından duyulan endişe nedeniyle böyle bir karar alındığını ifade etmiştir. Bu kapsamda, 22-30 Ocak 2022 tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan Boot Düsseldorf Fuarı’nın da yeni düzenlemeye istinaden iptal edildiği açıklanmıştır (30.12.2021).

Almanya’da son günlerde yeni korona vaka sayıları hafif düşüşe geçse de ülke genelinde durum hala ciddiyetini korumakta olup, günlük vaka sayısı 45 bini geçmiştir. Özellikle, yeni Omikron varyantının diğer ülkelerdeki vaka sayılarını oldukça arttırmakta olduğu gözlemlendiğinden, Alman Hükümeti tarafından 21 Aralık 2021 tarihinde düzenlenen video konferans sonucunda, korona önlemleri güncellenmiş ve 28 Aralık 2021 tarihi itibarıyla ülkede yeni kısıtlamalar getirilmiştir.

Bu çerçevede, 28 Aralık tarihinden itibaren aşılı olanlar ve hastalığı son altı ay içerisinde atlatmış olanlar dahil olmak üzere, özel buluşmalara kısıtlama getirilmiştir. Bu durumda, aşılı ve hastalığı atlatmış en fazla 10 kişinin bir araya gelmesine müsaade edileceği ifade edilmektedir. Buna karşın, aşısız kişilerin kendi hanesi dışında ikinci bir haneden ancak 2 kişi ile bir araya gelmesi mümkün olacaktır. Bununla birlikte, 2G veya 2G+ uygulamaları günlük ihtiyaçların karşılandığı dükkanlar (market, eczane, drogeri gibi) dışındaki perakende satışın gerçekleştiği tüm mağazalar ve kültür etkinliklerinin düzenlendiği ortamlarda devam etmektedir. Öte yandan, kulüp ve diskotekler kapatılmış, dans organizasyonlarının düzenlenmesine yasak getirilmiştir. Büyük organizasyonların seyircisiz gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır. Anılan konferansta ayrıca, kapalı alanlarda maske zorunluluğunun devam ettiği ve hijyen ile mesafe kurallarına dikkat edilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Geniş çaplı insan topluluklarının bir araya gelmesinin engellenmesi açısından ise, yılbaşında bir araya gelmeler yasaklanmıştır. Aynı zamanda, belirli patlayıcı maddelerin satışına da yasak getirilmiştir.

Öte yandan, iş yerlerinde 3G uygulamasına devam edilmesi öngörülmekte olup, imkanı olan kurumların çalışanlarını evden çalışmaya yönlendirmesi beklenmektedir. Aynı uygulama toplu taşıma araçlarında da devam etmekte olup, aşısız ve hastalığı atlatmamış kişilerin en fazla 24 saat önce yaptırılmış bir hızlı test ibraz etmeleri gerekmektedir. Ayrıca, pandeminin güncel durumu sebebiyle, Enfeksiyondan Korunma Yasası da güncellenmiş olup, 15 Mart 2022 itibarıyla hastane ve bakım evlerinde çalışan görevlilerin aşı belgesi veya hastalığı atlattığına dair belge sunmalarına yönelik zorunluluk getirilmiştir. Şubat 2022 itibarıyla ise, genel bir aşı zorunluluğunun getirilmesi hususu hala tartışma konusudur. Alman Başbakanı ve diğer hükümet başkanlarının 7 Ocak 2022 tarihinde yeniden bir araya gelmeleri ve durumu değerlendirmeleri planlanmıştır (22.12.2021).  

13-16 Ocak 2022 tarihleri arasında Hannover'de düzenlenmesi öngörülen Domotex Fuarının iptal edilmiş olduğu bilgisi fuar organizatörü Deutsche Messe AG tarafından açıklanmıştır. Fuarın 2022 yılı içerisinde gerçekleştirilmesinin beklendiği ancak, halihazırda kesin bir tarih verilmesinin mümkün olmadığı belirtilmiştir. Her sene düzenli olarak yapılan Domotex Fuarı en son 2020 yılında gerçekleştirilmiş olup, 2021 yılında yapılması planlanan fuar 2022 yılına ertelenmişti (17.12.2021).

27 Şubat-5 Mrt 2022 tarihleri arasında DLG tarafından düzenlenecek olan Agritechnika Fuarı 12-18 Kasım 2023 tarihine ertelenmiştir. Fuar organizatörü ve VDMA tarafından yapılan açıklamada, COVİD-19 pandemisi nedeniyle yaşanan seyahat kısıtlamaları ve Almanya'da artan vaka sayıları nedeniyle düzenlenecek fuarın beklenen başarıyı yakalayamayacağı ve bu nedenle iptal kararı alındığı belirtilmiştir. İki senede bir düzenlenmekte olan fuarın son dönemi 2019 yılında gerçekleştirilmiştir (16.12.2021).

25-28 Ocak 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan IPM Essen Fuarı pandemi koşullarında yaşanan belirsizlik nedeniyle 24-27 Ocak 2023 tarihine ertelenmiştir. Fuar idaresinden yapılan açıklamada; 2022 yılında katılım için kayıt yaptıran firmaların kayıtlarının 2023 yılına devredileceği belirtilmiştir (10.12.2021).

11-13 Ocak 2022 tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan promosyon ürünleri ve reklam malzemeleri sektöründe dünyanın önemli fuarları arasında yer alan PSI Fuarı, 26-28 Nisan 2022 tarihine ertelenmiştir. Fuar idaresi tarafından yapılan açıklamada artan vaka sayıları ve seyahat kısıtlamaları göz önüne alınarak; fuar katılımcıları, ortaklarının yanı sıra promosyon ürünü distrübütörleri ve danışmanları ile yakın istişare içerisinde erteleme kararı alındığı bildirilmiştir (10.12.2021).

17-23 ocak 2022 tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan IMM Köln Fuarı 16-21 Ocak 2023 tarihine ertelenmiştir. Fuar idaresinden yapılan açıklamada, COVİD-19 pandemisi nedeniyle yaşanan seyahat kısıtlamaları ve Almanya'da artan vaka sayıları nedeniyle düzenlenecek fuarın beklenen başarıyı yakalayamayacağı ve bu nedenle iptal kararı alındığı belirtilmiştir (10.12.2021).

Hırdavat endüstrisi için dünyanın önde gelen fuarlarından biri olan EISENWARENMEESE Fuarı 25-28 Eylül 2022 tarihine ertelenmiştir. Fuar idaresinden yapılan açıklamada; COVİD-19 pandemisinin dünya çapında dinamik olarak gelişmeye devam etmesi ve özellikle Asya pazarları için Mart ayında katı seyahat kısıtlamaları beklendiğinden fuarın 06-09 Mart 2022 tarihinden 25-28 Eylül 2022 tarihine ertelendiği belirtilmiştir (10.12.2021).

2021 Aralık ayının başında federal ve eyalet düzeyde gerçekleştirilen toplantı çerçevesinde, Almanya’da nükseden dördüncü dalga sebebiyle, korona kısıtlamaları yeniden incelenmiş ve düzenlenmiştir. Bu kapsamda, insidans değerinden bağımsız olarak ülke genelinde 2G uygulamasına geçilmiştir. Anılan uygulama, sadece aşılı olan veya hastalığı atlatmış ve 6 ayı geçirmemiş olan vatandaşların daha rahat hareket etmesini sağlamaktadır. Aşısız ve korona hastalığına yakalanmamış olan vatandaşların, günlük ihtiyaçların karşılandığı perakende satış mağazaları dışında diğer mağazaları, kültür etkinliklerinin düzenlendiği kapalı alanları ve büyük organizasyonları ziyaret etmesi mümkün olmayacaktır. Ayrıca, işletmeler tercihe göre 2G+ kuralını da uygulayabilecektir. Bu durumda, aşılı ve hastalığı atlatmış olan kişilerin ek olarak negatif test sonucu ibraz etmesi gerekecektir. Bununla birlikte, 18 yaş altı için istisnai uygulamalar mümkün olmaktadır.

Öte yandan, kapalı alanlarda gerçekleştirilen büyük organizasyonlara yönelik en fazla %30 ila %50’sinin kullanılabileceği ve azami 5.000 seyircinin kabul edilebileceği kararlaştırılmıştır. Açık alanlarda ise yine %30 ila %50’lik bir doluluk oranı kabul etmekte olup, azami 15.000 seyirciye müsaade edilmektedir. Vaka sayılarının yüksek olduğu eyaletlerde organizasyonların mümkün ise iptal edilmesi önerilmektedir. Bunun dışında, insidans sayısının 350’yi geçmesi durumunda, kulüp ve diskoteklerin tamamıyla kapatılması öngörülmektedir. Yine insidans sayısı 350 ve üzeri olan bölgelerde özel eğlencelerin kapalı alanlarda 50 kişi ve açık alanlarda ise 200 kişi ile sınırlandırılması kararlaştırılmıştır.

Ayrıca aşılama işlemlerinin hız kazanması açısından, eczacıların da aşı yapabilmesine müsaade edilecektir. Bu minvalde, noel tatiline kadar toplam 30 milyon aşı yapılması hedeflenmektedir. Bununla birlikte, belirli kuruluşlarda çalışanlar için aşı zorunluluğu getirilmesi planlanmakta olup, 2022 yılının Şubat ayı itibarıyla ise genel bir aşı zorunluluğu getirilmesi öngörülmektedir.

Öte yandan, iş yerlerinde 3G uygulamasına geçilmiştir. Bu kapsamda, aşısı olan, hastalığı atlatmış olan veya günlük test yaptıran vatandaşlar iş yerlerine kabul edilecektir. Aksi taktirde ilgili çalışanların iş ortamına girmesin müsaade edilmeyecektir. Aynı zamanda bahse konu 3G uygulaması toplu taşıma araçlarında da geçerli olmaktadır (07.12.2021).  

Almanya'da son günlerde artan vakalar, kritik pandemi şartları ve buna bağlı kısıtlamalar nedeniyle Ocak ayının ikinci haftasında düzenlenmesi planlanan Heimtextil Fuarının iptal edildiği açıklanmıştır. Messe Frankfurt Fuar İdaresi, iptal edilen Heimtextil fuarının, 2020 haziran ayında gerçekleşmesi planlanan Techtextil / Texprocess fuarları ile paralel olarak düzenlenmesi ile ilgili değerlendirmeler yaptığını ifade etmiştir. Ambiente, Christmasworld, Creativeworld, Paperworld ve Frankfurt Fashion Week gibi daha sonra gerçekleşecek etkinliklerin iptalinin şu an için söz konusu olmadığı belirtilmiştir (03.12.2021).
 
Alman Fuarlar Ekonomisi Birliğinin yayımladığı güncel bilgide, Almanya’da düzenlenen fuarların %60’ının yurt dışı katılımcılardan oluştuğu ifade edilmektedir. Öte yandan, fuar ziyaretçilerinin %30’unun da yurt dışından geldiği belirtilmektedir. Bu nedenle yurtdışından gelen fuar katılımcıları ve ziyaretçilerinin Almanya’ya sorunsuz seyahat edebilmelerini teminen, Alman Fuarlar Ekonomisi Birliği seyahat öncesi ve seyahat esnasında hangi hususlara dikkat edilmesi gerektiği yönünde bilgi paylaşımında bulunmuştur.

Alman Fuarlar Ekonomisi Birliğinin yaptığı açıklamaya göre, fuara katılmak için yurt dışından gelenlerin Almanya’ya girişi genel olarak mümkündür. Robert Koch Enstitüsü’nün risk bölgesi, yüksek insidans bölgesi veya virüs varyant bölgesi olarak sınıflandırmadığı ülkelerden gelen şahıslar için herhangi bir seyahat kısıtlaması bulunmamaktadır. Bununla birlikte, diğer tüm ülkelerden fuar katılımcıları Almanya’ya giriş yapabilmektedir, ancak ilgili seyahat ‘önemli bir sebepten dolayı iş seyahati’ olarak tanımlanması gerekmektedir. Bu çerçevede, risk bölgesi, yüksek insidans bölgesi veya virüs varyant bölgesinden gelecek olan katılımcıların, vize başvurusu esnasında ve/veya Almanya’ya girişte fuara katılım sağlayacaklarına dair kanıt göstermeleri zorunludur. Katılımcı firmaların çalışanları, fuar organizatöründen fuara katıldıklarına dair bir onay yazısı ibraz etmelidir. Fuar ziyaretçileri ise, fuara giriş biletini ve ayrıca fuar alanında en az bir katılımcı ile iş görüşmesi randevusu olduğuna dair bir teyit yazısı ibraz etmelidir.

Öte yandan, Almanya’ya girişte vize şartı olan ülke vatandaşlarının fuara katılım sağlayabilmeleri için iş seyahati vizesine başvurmaları gerektiği belirtilmektedir. Ayrıca, katılımcı firmaların çalışanları vize ücretinden muaf tutulmaktadır.

Bununla birlikte, riskli bölge, yüksek insidans ve virüs varyant bölgelerinden gelen yolcuların ülkeye girmeden önce bir dijital giriş kaydı yaptırmaları ve negatif bir test sonucu, aşı kanıtı veya hastalığı geçirdiğine dair bir yazı ibraz etmeleri gerekmektedir.

Bunun beraberinde, normal şartlar altında riskli bölgelerden gelen yolcuların en az 10 gün karantinada kalmaları şartı bulunmaktadır. Ancak fuar katılımcıları için istisnaların geçerli olduğu ifade edilmektedir. Bu çerçevede, yurtdışından gelenler Almanya’ya girişlerinin iş veya ticari amaçlı olduğunu kanıtlamaları durumunda karantinadan muaf tutulmaktadır. Özellikle, iş seyahatinin en fazla 5 gün sürmesi şartı ile negatif bir test sonucu ibraz edildiği taktirde, karantina zorunluluğu olmamaktadır.

Pandemi sürecinde düzenli olarak değişen kurallar sebebiyle, Alman Fuarlar Ekonomisi Birliği yukarıda belirtilen hususların değişebileceğine dikkat çekmektedir (24.06.2021).

Almanya İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan basın açıklamasına göre, birçok üçüncü ülkeden Almanya’ya seyahatin önü açılıyor. Duyuruyla uyumlu olarak, 25 Haziran 2021 tarihinden itibaren üçüncü ülke vatandaşlarından, Paul Ehrlich Enstitüsü sitesinde yayımlanan aşılardan (https://www.pei.de/impfstoffe/covid-19) gerekli sayıdaki dozları olanlar, son dozun uygulamasından 14 gün sonra Almanya’ya (meşru geliş sebepleri çerçevesinde) seyahat edebilecek. Özellikle ziyaret ve turistik seyahatler de ifade edilen kapsamda mümkün olacak. Virüs varyantlarının görüldüğü ülkeler ise bu kapsamda yer almıyor.

Almanya ayrıca düşen vaka sayılarına bağlı olarak, ABD, Tayvan, Hong Kong, Makao, Arnavutluk, Sırbistan, Kuzey Makedonya ve Lübnan’dan, turistleri de kapsayacak şekilde, geçerli seyahat sebepleri çerçevesinde 20 Haziran’dan itibaren ülkeye girişe müsaade edecek. Halihazırda Avustralya, İsrail, Japonya, Yeni Zelanda, Singapur, Güney Kore ve Tayland bu listede yer almakta idi. Bu ülke yerleşikleri, özellikli bir seyahat gerekçesi olmadan ve aşı durumuna bakılmaksızın Almanya’ya seyahat edebilecek (18.06.2021).

Almanya’da Federal Cumhuriyeti’nde Meclis’in (Bundestag) ardından Eyaletler Meclisi de (Bundesrat) aşı olanlar ve koronavirüse yakalanıp iyileşenler için kısıtlamaların hafifletilmesini öngören düzenlemeyi kabul etmiştir. Kısıtlamaların aşılanmış ve hastalığı geçiren kişiler için kalkması, ilk olarak seyahat ve görüşme özgürlüklerini beraberinde getirmesi beklenmektedir (07.05.2021).

Federal Almanya’da, iş ortamında doğrudan temasların sayısını olabildiğince en aza indirgeyerek korona virüsünün kontrolsüz yayılmasını engellemek amacıyla Ocak ayı itibariyle evden çalışma uygulamasına geçilmiştir.

Bu çerçevede çıkarılan “Korona İş Güvenliği Yönetmeliği’nde; ‘ofiste çalışma veya benzer faaliyetler söz konusu olduğunda, işveren, zorunlu operasyonel nedenler olmadığı müddetçe, çalışanlara bu faaliyetleri evlerinde gerçekleştirebileceklerini teklif etmelidir" ifadesi yer almakta ve bu hakkı kullanıp kullanmayacaklarına çalışanlar tarafından karar verilmekteydi.

Ancak, Enfeksiyon Koruma Yasası’nda yapılan bir değişiklik ile çalışanlara bırakılan bu inisiyatif ortadan kaldırılmış olup, yeni yasada "çalışanlar, taraflarınca geçerli bir sebep sunmadıkları takdirde, bu teklifi kabul etmek zorundadır" ifadesine yer verilerek, mümkün olan yerlerde ofis işlerinin evden yapılmasının bir kural haline getirilmesi sağlanmıştır.

Söz konusu Yönetmelik, korona testi ile ilgili bir değişikliği de içermekte olup, bu kapsamda işverenlerin çalışanlarına haftada bir kez yerine, haftada iki kez hızlı-test imkânı sağlamaları gerektiğini, ancak önceden olduğu gibi çalışanların bu testi yapma zorunluluğu olmadığını belirtmektedir (23.04.2021).

Federal Acil Durumlar Hakkında Yasa Tasarısı, Alman Federal Meclisi’nin iki kanadından da geçerek, 22 Nisan 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından da imzalanmıştır. Yasanın yürürlüğe girmesi için Almanya Resmi Gazetede yayımlanması beklenmektedir. Sözkonusu yasa ile bir şehirde 7 gün içindeki yeni vaka sayısının 100’ün üzerinde olması durumunda sokağa çıkma yasaklarının (22.00-05.00), 100 vaka sayısı dışarı çıkma yasağını, 150 vaka sayısı işletmelerin kapanmasını, 165 vaka sayısı ise okulların kapanmasını gündeme getirecekir. Vaka sayılarına bağlı olarak aynı esnada şehir bazındaki farklı kapanmaların-önlemlerin alınması da sözkonusu olacaktır (22.04.2021).

22 Mart 2021 tarihinde Şansölye Angela Merkel ile Eyalet Başbakanlarının gerçekleştirdiği toplantıda, 28 Mart 2021 tarihine kadar geçerli olan kısıtlamaların korona vaka sayılarının artması sebebiyle, 18 Nisan 2021 tarihine kadar uzatılmasına ve ayrıca tedbirlerin daha da sıkılaştırılmasına karar verilmiştir.

Özellikle, Paskalya tatili döneminde günlük hayatın minimuma indirilmesi hususunda mutabık kalınmıştır. Bu çerçevede, 1 Nisan ila 5 Nisan tarihlerinin ‘dinlenme günü’ olması ve bu süre zarfında evden çıkılmaması tavsiye edilmiştir. Belirtilen tarihlerde tüm mağaza, market ve gastronominin kapalı tutulması ve sadece 3 Nisan tarihinde gıda satışı yapan marketlerin açık kalmasına karar alınmıştır. Ayrıca, bu dönem içerisinde açık alanlarda bir araya gelinmesine de izin verilmeyecek olup, ibadet yerlerinin de sadece çevrim içi görüşmeler düzenlemesine müsaade edilecektir. Anılan kısıtlamanın pandeminin başlangıcından bu yana en sıkı kısıtlama olduğunun da altı çizilmektedir. 

Korona vaka sayılarının son günlerde hızlı bir şekilde artması sebebiyle, Mart ayı başında alınan kararların uygulanmasının büyük önem arz ettiği ifade edilmiştir. Bu çerçevede, bir bölgede haftalık insidans sayısının 100.000 kişi başına 100’ü aşması durumunda, daha fazla ve sıkı önlemlerin alınması uygun görülmüştür. Bu durumda, dışarı çıkma, güncel hızlı test yapma/yaptırma, mesafeyi koruma ve maske kullanma gibi konularda daha sıkı önlemlerin alınabileceği belirtilmiştir. Almanya genelinde son dönemde insidans sayısı 100 ün üzerinde seyretmektedir.

Öte yandan, yurt dışından Almanya’ya dönüş yapan tatilcilerin ülke ayrımı yapmamaksızın uçağa binmeden mutlaka test olmalarına karar verilmiştir. Bununla birlikte, ülke çapında hızlı testlerin yaygınlaştırılması ve eğitim alanlarında ilgili testlerin haftada 2 defa gerçekleştirilmesi yönünde mutabakat sağlanmıştır. Bir sonraki toplantının 12 Nisan 2021 tarihinde gerçekleştirilmesine karar verilmiştir (23.03.2021).

Federal Alman Hükümetinin Şubat 2021 tarihinde gerçekleştirdiği toplantı neticesinde, korona kapsamındaki kısıtlamaların 7 Mart 2021 tarihine kadar uzatılmasına karar verilmişti. Güncel durum değerlendirmesinin belirtilen tarihten önce yapılmasını teminen, Şansöyle Angela Merkel ve eyalet Başbakanları 3 Mart 2021 tarihinde bir araya gelmiş ve kısıtlamaların 28 Mart 2021 tarihine kadar uzatılması hususunda mutabık kalmıştır.

Anılan görüşmede, aşı sürecine ilişkin yeni kararlar alınmıştır. Bu çerçevede, şu ana kadar sadece aşı merkezlerinde yapılan aşıların Mart sonu veya Nisan başı itibarıyla aile hekimlerince de yapılabilmesi yönünde anlaşma sağlanmıştır. Böylece günlük aşılama sayısının iki katına çıkarılması hedeflenmektedir. Ayrıca, ikinci doz aşı için rezerve edilen miktarların düşürülerek bunların daha önce aşılanmamış kesime uygulanması ve bu kapsamda daha fazla kişiye aşı sunulması planlanmaktadır. Öte yandan, okul ve kreşlerde görev yapan eğitimci ve öğrencilerin, aynı zamanda Almanya’da yerleşik firmalarda görevli çalışanların, haftalık olarak hızlı teste tabi tutulmasına karar verilmiş olup, ilgili hızlı testlerin ücretsiz olarak sunulması uygun görülmüştür. Bununla birlikte, hastalık belirtisi göstermeyen vatandaşların dahi ücretsiz hızlı testlerden haftada bir defa faydalanabilmesinin önemi vurgulanmıştır.

Alınan kararlar çerçevesinde, bugüne kadar başka bir hane halkından sadece 1 kişi ile görüşme imkanı varken, 8 Mart itibariyle iki hanenin azami 5 kişi olmak suretiyle bir araya gelmesine izin verilecektir. Bu kural, 14 yaşın altındaki çocuklar açısından geçerli olmayacaktır.

Bununla birlikte, 7 günlük insidans sayısının 35’in altına düşmesi durumunda, ilgili bölgede bir araya gelebilen kişi sayısında artışa gidilebilecektir. Bu minvalde, 10 kişinin bir araya gelmesi de mümkün olacaktır. Anılan insidans sayısının 3 gün ardarda 100’ü geçmesi durumunda ise, 7 Marta kadar geçerli olan kısıtlamaların devreye alınmasına karar verilmiştir.

Ayrıca, 7 günlük insidans sayısının 50’nin altına düşmesi durumunda, eyalet düzeyinde perakende satış mağazaları, müzeler, galeriler ve küçük çaplı spor kursları açılabilecektir. Enfeksiyon sayısında stabil bir düşüş gözlemlenmesi ve 7 günlük insidans sayısının 100’ün altına düşmesi durumunda ise, belirtilen alanlardaki açılışların ancak randevu sistemi ile gerçekleşebileceğinin altı çizilmiştir. Bahse konu açılışları müteakip, ilgili insidans sayısı 14 gün içerisinde iyi bir seviyede kalır ise, gastronominin, tiyatroların, konser salonlarının ve sinemaların açılabileceği belirtilmiştir. Yine aynı şekilde, bu aşamadan sonra vaka sayılarında 14 gün boyunca bir kötüleşme tespit edilmemesi durumunda, dışarıda orta büyüklükteki etkinliklere (50 katılımcıya kadar) müsaade edilecektir. 

Öte yandan, 8 Mart 2021 tarihi itibarıyla kuaförlere ek olarak kitapçıların, çiçekçilerin, bahçe ürünleri satan mağazaların, sürücü okullarının, kozmetik salonlarının açılmasına karar verilmiş olup hijyen kurallarının uygulanması sürdürülecektir.
Bir sonraki durum değerlendirilmesinin 22 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirilmesi ön görülmektedir (04.03.2021).

F. Almanya, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya sınırlarında kontrolleri arttırmıştır. Çek Cumhuriyeti ve Avusturya’da tespit edilen mutasyonlu virüs sebebiyle, Federal İçişleri Bakanlığının talimatı doğrultusunda, 14 Şubat 2021’i 15 Şubat 2021’e bağlayan gece itibarıyla, Bavyera eyaleti istisnai durumlar haricinde Çek Cumhuriyeti ve Avusturya’nın Tirol eyaletine sınırını kapatmıştır. Belirtilen bölgelerde sınır kontrolleri sıkılaştırılmış olup, Almanya’ya giriş zorlaştırılmıştır. Bu çerçevede, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya’nın Tirol eyaletinden Almanya’ya giriş sadece aşağıda yer alan istisnai durumlarda mümkündür:

- Alman vatandaşları; üçüncü ülkelerden gelmiş ve Alman vatandaşı ile birlikte seyahat eden aile üyeleri (eşler, hayat arkadaşları, reşit olmayan çocuklar ve reşit olmayan çocukların velileri aile üyesi olarak tanımlanmaktadır),
- Almanya’da ikameti veya ikamet hakkı olan kişiler Yük taşımacılığı personeli ve diğer nakliye personeli,
- Sağlık çalışanları,
- Acil insani/manevi durumlar sebebiyle seyahat edenler (vefat, doğum, sağlık sorunları vb.),
- Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA), Birleşmiş Milletler (BM) veya Birleşmiş Milletler kuruluşları adına seyahat eden kişiler.

Belirtilen istisnalar için 13 Ocak 2021 tarihli ‘Korona Virüs Giriş Yönetmeliğinde’ yer alan giriş ve karantina kuralları geçerlidir. Bu kapsamda, dijital giriş kaydının eksiksiz doldurulması, negatif bir korona test sonucunun sunulması ve 10 günlük karantinaya girilmesi gerekmektedir. Belirtilen 10 günlük karantina süresini, karantinanın 5inci günü yaptırılacak bir korona testi ile kısaltma imkânı bulunmaktadır. Yukarıda yer alan şablona uymayan ve yönetmelikte yer alan kuralları uygulamayan kişilerin Almanya’ya girişine müsaade edilmeyeceği belirtilmektedir (16.02.2021).

Koronavirüs salgını kapsamındaki uygulamalara ilişkin olarak Şansölye Angela Merkel ve Eyalet Başbakanları 10 Şubat 2021 tarihinde bir toplantı gerçekleştirmiştir. Anılan toplantıda 14 Şubat 2021 tarihine kadar uzatılan kısıtlamaların 7 Mart 2021 tarihine kadar tekrar uzatılmasına karar verilmiştir.

Toplantıda, vaka sayılarındaki düşüşe rağmen ilk etapta sadece kuaförlerin açılması yönünde anlaşma sağlanmıştır. Bu çerçevede, kuaförler 1 Mart 2021 tarihi itibarıyla hijyen ve maske takma kurallarını dikkate alarak rezervasyon sistemi ile çalışmaya başlayabilecektir. Bununla birlikte, okulların kademeli olarak açılması yönünde mutabık kalınmış olup, bu hususta her eyaletin kendi şartlarına göre plan yapması ön görülmüştür. Bu minvalde, Berlin’de okulların 22 Şubat 2021 tarihinden itibaren açılmasının planlandığı ifade edilmiştir. Ayrıca, okullarda hızlı korona test uygulamasına geçilmesinin faydalı olacağı ve eğitimcilerin erkenden aşı olmaları hususunun değerlendirilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Öte yandan, perakende satışların gerçekleştiği mağazalar, cafe ve restoranların kapalı kalmaya devam etmesi konusunda mutabakat sağlanmıştır. Ancak bir bölgede 7 günlük vaka sayısının 100.000 kişi başına en fazla 35 kişi olması durumunda, perakende satış yapan mağazaların belirli şartlar altında açılmasına müsaade edilecektir. Anılan karar kapsamında, mağazalarda 20m² başına bir müşteri kabul edilebilecektir. Bununla birlikte, müzelerin ve galerilerin aynı şartlar altında açılabilmesi mümkün olacaktır. Cafe, restoran ve otellere ilişkin ise henüz bir planlama yapılmamıştır. Ayrıca, tüm temasların minimum düzeyde devam etmesinin önemi yeniden vurgulanmıştır. İki hane halkının toplanması, seyahat ve evden çalışma konularında ise henüz bir değişiklik yapılmamıştır.

Bunun yanı sıra toplantıda her vatandaşa 2021 yılının yaz aylarına kadar aşı imkânının sunulmasının ön görüldüğü belirtilmiştir. Bir sonraki toplantının 3 Mart 2021 tarihinde düzenlenmesine karar verilmiştir (11.02.2021).

Federal Hükümetin aldığı karar çerçevesinde, Federal Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı evden çalışmaya yönelik yeni düzenlemeler yapmış olup, 27 Ocak 2021 tarihi itibarıyla geçerlilik kazanan bir Korona İş Güvenliği Yönetmeliği hazırlanmıştır. Anılan yönetmeliğin ilk etapta 15 Mart 2021 tarihine kadar geçerli olması hususunda mutabık kalınmıştır.

Bu çerçevede ilgili yönetmelikte, işverenin geçerli bir sebebi yok ise çalışanlarına evden çalışma olanağı sunması gerektiği hususu yer almaktadır. İşverenin çalışanlarına evden çalışma seçeneğini sunmasını yanı sıra, çalışanın da evden çalışmaya yönelik rızasının olması gerekmektedir. Bu durumda, çalışanların evlerindeki mevcut koşulların uygun olup olmadığı karar aşamasında önem arz etmektedir. Bununla birlikte, işletme içerisindeki koşullar sebebiyle evden çalışma imkânı sunulamaması durumunda, firma içerisinde dar alanlarda çalışanların tıbbi/cerrahi maske kullanmalarına özen göstermeleri, sabit çalışma grupları oluşturmaları ve mümkün ise dönüşümlü çalışmaları ön görülmektedir.

Öte yandan, eyaletlerin işçi koruma kurumları iş güvenliğinin kontrolünden sorumlu olmakla birlikte, yönetmeliğe ilişkin bir ihlal tespit etmeleri durumunda ilgili işletmelere ceza vermek ile yükümlüdürler. Ceza tutarı ihlalin türüne ve boyutuna göre belirlenmekte olup, münferit davanın da koşullarına bağlı olmaktadır. Bu çerçevede, İş Güvenliği Yasası azami 30.000 Avro’ya kadar para cezası ön görmektedir (29.01.2021).

Almanya’da Şansöyle Angela Merkel ve 16 Eyalet Başbakanı 19 Ocak 2021 tarihinde bir araya gelip, korona pandemisine ilişkin durum değerlendirilmesi yapmışlardır. Kasım 2020’de getirilen ve 16 Aralık 2020 tarihi itibarıyla sıkılaştırılan kısıtlamalara ilişkin uzatma kararı alınmıştır. Ocak 2021’in ilk haftası gerçekleştirilen toplantıda, kısıtlamaların 31 Ocak 2021 tarihine kadar uzatılması yönünde mutabık kalınmış olup, korona vaka sayılarının istenen seviyeye gelmemesi ve hastanelerdeki yoğunluğun azalmaması sebebiyle, ilgili kısıtlamaların 14 Şubat 2021 tarihine kadar uzatılmasına karar verilmiştir. Öte yandan, son dönemde tespit edilen mutasyona uğramış korona vakaları, kısıtlamaların uzatılmasını tetiklemiştir.

Bu çerçevede, kuaför ve kozmetik salonlarının, mağazaların, okulların ve kreşlerin bir sonraki karara kadar kapalı tutulması yönünde mutabakat sağlanmıştır. Aynı zamanda, kendi hane halkı dışında başka bir hane halkından sadece bir kişi ile görüşülmesi hususunun devam etmesi uygun görülmüştür. Yapılan toplantı neticesinde, hali hazırda devam eden kısıtlamalar haricinde toplu taşıma araçlarında ve marketlerde tıbbi maske kullanımı zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda, bez maskelerin koruyucu özelliği yetersiz olduğundan, Almanya’da sadece FFP2, KN95 ve tıbbi cerrahi maskelerin kullanılmasına karar verilmiştir. Öte yandan, enfeksiyon sayısının yüksek olduğu bölge ve eyaletlerde kapsamlı tedbirlerin alınması ön görülmüştür. Bu minvalde, bir bölgede 7 gün içerisinde 100.000 kişiden 200’ünün korona virüsüne yakalanması durumunda, ilgili bölgede yaşayan kişilerin evlerinden en fazla 15 km uzaklaşmasına müsaade edilecektir.

Bununla birlikte, evden çalışmaya yönelik bağlayıcı kuralların getirilmesi açısından ‘Korona İş Güvenliği Yasası’nın güncellenmesi hususunda da mutabakat sağlanmıştır. Anılan yasada bugüne kadar iş yerlerinde 1,5 metrelik mesafenin korunması, iş ortamında maske takılması, çalışanlar için yeterli sayıda sabun ve el havlusu tedarik edilmesi ile odaların sık sık havalandırılması ön görülmekteydi. Yapılacak yeni düzenlemelere göre, işverenlerin çalışanlarını evden çalışma sistemine yönlendirmesi zorunlu olacaktır. Öte yandan, bir odada birkaç çalışan bulunuyor ise, kişi başı 10m²’lik bir alan ayrılması ve işverenlerin çalışanlarına tıbbi maske tedarik etmeleri gerekecektir.

Ayrıca, Federal Almanya’nın işletmelere sunduğu ‘Geçici Yardım III’ paketinin düzeltilmesine karar verilmiştir. Bu çerçevede, işletmelerin sabit giderlerine yönelik yapılan devlet yardımlarının genişletilmesi ve firma zararının da artık dikkate alınması ön görülmektedir. Ayrıca, yardımlara erişim koşulları da düzeltilecek olup, işletmelere ve serbest meslek çalışanlarına verilen aylık destek miktarı yükseltilecektir.

20 Ocak 2021 tarihinde Federal ve Eyalet Hükümetleri tarafından alınan kararların Berlin Senatosu tarafından da uygulamaya alınması kararlaştırılmıştır. Maske kurallarına ilişkin alınan kararların hayata geçirilebilmesi için, eyaletin ‘Enfeksiyon Koruma Yönetmeliği’nin güncellenmesi gerekmektedir. Bu kapsamda, anılan yönetmeliğin 23 Ocak 2021 tarihine kadar güncellenmesi ve 24 Ocak 2021’den itibaren hayata geçirilmesi planlanmaktadır. Ayrıca, ticari etkinlikler için müsaade edilen katılımcı sayısı iç mekanlarda 50’den 15’e, dış mekanlarda ise 100’den 30’a düşürülmüştür. Öte yandan, Berlin’deki kreşlerin 25 Ocak tarihinden itibaren kapatılması ön görülmekte olup, sadece sistemin işleyişi açısından çalışmak zorunda olan velilerin çocuklarına acil bakım hizmeti sunulacaktır (20.01.2021).

Evvelce Frankfurt Fuar İdaresi (Messe Frankfurt GmbH) tarafından yapılan açıklamada, COVID-19 pandemisindeki gelişmeler nedeni ile aşağıda ifade edilen fuarlardan;
- Prolight&Sound Fuarı, 13-16 Nisan 2021 tarihlerine,
- Ambiente (Tüketim ve mutfak eşyaları) Fuarı, Christmasworld-Paperworld Fuarları ile “International Consumer Goods Show”adı altında birlikte gerçekleştirilmek üzere 17-20 Nisan 2021 tarihlerine,
- Heimtextil Fuarı, Techtextil ve Texprocess Fuarları ile birlikte gerçekleştirilmek üzere 4-7 Mayıs 2021 tarihlerine ertelenmişti.

Bugün yapılan açıklama ile, söz konusu fuarlardan Prolight&Sound, Heimtextil, Techtextil ve Texprocess Fuarlarının 2022’ye ertelendiği, Ambiente-Christmasworld-Paperworld Fuarlarını birleştiren ve bir sefer düzenlenmesi öngörülen “International Consumer Goods Show” Fuarının ise iptal edildiği basına duyurulmuştur. Söz konusu fuarların yapılması planlanan yeni tarihleri aşağıdaki şekildedir:
- Hemtextil 2022 : 11-14 Ocak 2022
- Christmasworld 2022 : 28 Ocak – 1 Şubat 2022
- Paperworld 2022 : 29 Ocak – 1 Şubat 2022
- Ambiente 2022 : 11-15 Şubat 2022
- Prolight&Sound 2022 : 26-29 Nisan 2022
- Techtextil 2022 : 2022 Yılı 2. çeyreği
- Texprocess 2022 : 2022 Yılı 2. çeyreği

Bu kararın alınmasında; Almanya’da pandemi dolayısı ile etkinliklerin iptal edilmesinin, müşteri taleplerinin ve seyahat kısıtlamalarının etkili olduğu duyurulmuştur. Bu esnada ihtiyaca binaen; Ambiente, Heimtextil, Techtextil, Texprocess ve Prolight&Sound Fuarları kapsamındaki ürünler için online etkinlikler düzenlenebilmesi yönünde çalışmalara başlandığı da öğrenilmiştir. Bu fuarlara; ürünlerini teşhir etmek için Almanya’ya gelecek ya da ziyaretçi olarak katılmak isteyen firmalarımızın, ivedi olarak otel/uçak rezervasyonları ile lojistik hususlar için ilgililerle irtibata geçmesi gerekmektedir (19.01.2021).

Federal Hükümetin açıklamalarına göre, Almanya'nın salgın hastalıklara ilişkin yetkili kurumu Robert Koch Enstitüsü’nün 6 Ocak 2021 tarihli verileri doğrultusunda, Almanya çapında 27 Aralık 2020 tarihinden bu yana toplam 367.331 kişi BionTech ve Pfizer firmalarının ortak aşısını olmuştur. Federal Hükümetin almış olduğu karar çerçevesinde, ilk etapta bünyesi en zayıf grupların aşı olmaları hedeflenmiştir. Bu minvalde, önce yaşlı bakım evlerinin sakinlerine ve sağlık çalışanlarına aşı uygulanmaya başlanmıştır. Öte yandan, 80 yaş üzeri vatandaşlar da aşı olma hakkına sahiptirler. 2021 yılının birinci çeyreğinde Federal Almanya’ya 11 ila 13 milyon doz aşı sağlanması beklenmektedir. Federal Hükümet, 2021 yılı için toplam 85 milyon doz BionTech aşısının Almanya’ya sunulacağını ön görmektedir. Öte yandan, Avrupa Komisyonu tarafından daha fazla aşı üreticisi firmanın onaylanması durumunda, Almanya’nın 2021 yılı içerisinde toplam 300 milyon doza sahip olabileceği tahmin edilmektedir (07.01.2021).

Federal Almanya’da korona vaka ve vefat sayılarının yüksek olması sebebiyle, Şansölye Angela Merkel’in Eyalet Başbakanlarıyla gerçekleştirdiği 5 Ocak 2021 tarihli toplantıda çıkan karar neticesinde, 10 Ocak 2021 tarihine kadar ön görülen kısıtlamalar 31 Ocak 2021 tarihine kadar uzatılmıştır. Vaka sayılarının yüksekliğinden dolayı sağlık sisteminin rahatlatmamış olması nedeniyle kısıtlamaların uzatılması hususunda mutabık kalınmıştır. Bu kapsamda, perakende satışların gerçekleştiği mağazalar, cafe ve restoranlar, kuaförler gibi dükkanların hala kapalı kalmasına karar verilmiş olup, okulların ve kreşlerin de yine aynı tarihe kadar açılmaması veya derse zorunlu katılım şartı olmaması yönünde mutabakat sağlanmıştır. Yeni alınan kararlar  uyarınca, vatandaşların görüşmelerinin en az seviyeye düşürülmesini teminen, bir hane halkının başka hane halkından sadece 1 kişi ile görüşmesine izin verilecektir. Bununla birlikte, bir bölgedeki korona vaka sayısının bir hafta içerisinde 100.000 kişi başına 200’ü aşması durumunda, eyalet yönetimlerinin vatandaşların hareket özgürlüğünü kısıtlayabilmelerine de karar verilmiştir. Bu durumda, insanların evinden en fazla 15 km uzaklaşmasına müsaade edilecektir (06.01.2021).

2 Kasım 2020 tarihi itibariyle getirilen kısmi kısıtlamalara rağmen F.Almanya’da korona vaka sayıları ile Covid 19 kaynaklı ölüm sayısının artmaya devam etmesi üzerine, 13 Aralık 2020 tarihinde Şansölye Angela Merkel başkanlığında eyalet başbakanları ile değerlendirme toplantısı yapılmıştır. Toplantı sonrasında 16 Aralık 2020 tarihinden 10 Ocak 2021 tarihine kadar geçerli olmak üzere yeni ve daha sert kısıtlamaların getirilmesi kararlaştırılmıştır.
Buna göre;
- Sosyal ortamlarda bir araya gelmeler asgari düzeye indirilecektir. İnsanların kendi haneleri dışında sadece bir başka hane ile bir araya gelmelerine ve azami 5 kişinin (14 yaşından büyük) aynı ortamda bulunmasına müsaade edilmektedir.
- Yılbaşı günü insanların toplantı ve bir araya gelme, toplum içinde alkol almasına yasak getirilmiştir.
- Halkın günlük ihtiyacını karşıladığı gıda marketleri, eczaneler, sağlık kuruluşları, benzin istasyonları dışındaki işyerlerinin 16 Aralık 2020 – 10 Ocak 2021 tarihleri arasında kapatılması kararlaştırılmıştır. 2 Kasım’dan itibaren uygulanan Lokanta ve kafe gibi iş yerlerinde paket servis uygulamasına devam edilecektir.
- Kreş ve okulların 10 Ocak 2021 tarihine kadar okulların kapatılmasına karar verilmiş, çalışan velilere kolaylık sağlanması açısından kreşlerde acil bakımın mümkün duruma getirilmesi hususunda mutabık kalınmıştır. Ayrıca, uzaktan eğitimin sunulması ve velilere bu süre zarfında ücretli izin verilmesi imkanı sağlanmıştır. Öte yandan, belirtilen tarihler için firmaların tatile girmeleri veya evden çalışma sistemine geçmeleri önemle tavsiye edilmiştir.
- İbadet yerlerinin hjyen koşulları, 1,5 metrelik mesafenin korunması ve maske kullanımının sağlanması şartlarıyla açık kalmasına müsaade edilmiştir. Ancak anılan ibadetlerin kalabalık olmasının ön görülmesi halinde, önceden kayıt yaptırılması gerekmektedir.
- Yaşlı ve bakım evlerinde hafta içi sıkça hızlı testlerin gerçekleştirilmesi ve korona vaka sayısı yüksek olan eyaletlerde ziyaretçilerin sadece negatif testi sonucu beyan etmeleri durumunda yaşlı ve bakım evlerine girebilmelerine izin verilecektir.

İnsidans değeri 200 olan Eyaletlerde dışarı çıkma yasaklarının getirilebileceği de belirtilmiş olup, 10 Ocak 2021 tarihine kadar mecburi olmayan seyahatlerin iptal edilmesi yönünde uyarıda bulunulmuştur. Bu çerçevede, seyahat dönüşleri için karantina zorunluluğunun altı çizilmiştir. Söz konusu toplantıda, ilgili kısıtlamalardan etkilenen firmalara devlet yardımlarının sürdürülmesi de gündeme getirilmiş olup, getirilen kısıtlamalara yönelik 5 Ocak 2021 tarihinde yeniden bir araya gelinmesi ön görülmüştür (14.12.2020).

Hamburg Messe und Congress GmbH tarafından yapılan açıklamada; 02-05 Şubat 2021 tarihleri arasında Hamburg’da düzenlenmesi planlanan ve denizcilik sektöründe faaliyet gösteren firmaların katılacağı ve sektöründe en önemli fuarlardan biri olan SMM Hamburg Fuarının son dönemde artan korona vaka sayıları nedeniyle dijital olarak yapılacağı bildirilmektedir (06.11.2020).

Korona ile mücadele kapsamında ithal edilecek olan maske, dezenfeksiyon maddesi, ilaç, solunum cihazları gibi ürünlerin Avrupa Birliği'ne ithalinde vergisi alınmaması ve gümrük işlemlerinde kolaylık sağlanmasına ilişkin uygulama, AB Komisyonu'nun 28 Ekim 2020 tarihli ve 2020/1573 sayılı Kararına göre 30 Nisan 2021 tarihine kadar uzatılmıştır. Sözkonusu Karar kapsamındaki ürünlerin, Korona ile mücadele için kamu kurumları veya akredite kuruluşlar tarafından ithal edilmesi ve dağıtımlarının bedelsiz olarak yapılması şartı bulunmaktadır. Bahsekonu ürünlere olan talebin değerlendirilmesinde, Federal Almanya Cumhuriyeti özelinde Eyaletlerin siyaseten önemli olması nedeniyle, Eyalet Yönetimleri ile doğrudan temasa geçilmesinde büyük fayda olduğu düşünülmektedir (02.11.2020).

F.Almanya’da hızla artan koronavirüs vaka ve ölüm sayıları nedeniyle, Federal Hükümet ve 16 eyalet 28 Ekim 2020 tarihinde ortak bir karar almış olup, salgının yayılmasını kontrol altına alabilmek açısından yeni önlemler belirlemiştir.  Bu çerçevede, bazı sektörlerin geçici olarak kapatılması hususunda mutabık kalınmıştır. Buna göre, F. Almanya'da 2 Kasım 2020 tarihinden itibaren, özel toplanmalardaki kişilerin en fazla iki haneden oluşması ve sayının on kişiyle sınırlandırılması kararlaştırılmıştır. Bu çerçevede, restoranlar, kafeler, kozmetik salonları ile kültür ve eğlence tesislerinin 2020 yılının Kasım ayı boyunca kapalı kalması ve ayrıca otellerin turist kabul etmemesi üzerinde anlaşılmıştır. Bununla birlikte, okulların ve kreşlerin açık kalması, mağazalara ve marketlere ise 10 metrekare başına 1 müşterinin alınması ön görülmektedir (28.10.2020).

AUMA (Alman Sergi ve Fuar Kurulu)’nın web sitesinde bildirdiği üzere, Federal Almanya Cumhuriyeti (Almanya) uluslararası ihtisas fuarları katılımcı ve ziyaretçilerinin, Avrupa Birliği ülkeleri ve Schengen ile bağlantılı ülkeler dışındaki ülkelerden ve pozitif ülkeler listesinde yer almayan ülkelerden gelseler dahi Almanya’ya giriş yapmalarına izin vermiş bulunmaktadır. Bununla birlikte, Almanya genelinde covid-19 vakalarının artış göstermesi nedeniyle 08/11/2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Almanya'nın tüm eyaletlerinde yeni karantina kuralları geçerli olacaktır. Bu kapsamda, ilgili karantina yönetmeliği gereği riskli bölgelerden ülkeye giriş yapan kişilere 10 gün süreyle karantina uygulanacaktır. Diğer taraftan, henüz iptal edilmemiş olan fuarlara katılım sağlayacak firma yetkilileri için 48 saat önce yapılan negatif covid-19 test sonucunun ibraz edilmesi halinde 'Almanya'da en fazla 5 gün bulunmaları' şartıyla karantina yükümlülüğünden muafiyet sağlanması öngörülmektedir.

Bunlara ek olarak, fuar katılımcısı ve ziyaretçileri için Almanya vize başvuruları sırasında fuar katılımcısı ya da ziyaretçisi olduklarını belgeleme zorunluluğu bulunmaktadır. Benzer bilgi ve belgelerin Ülkeye girişte pasaport kontrollerinde istenmesi de mümkün olduğundan firma temsilcilerinin ilgili belgeleri edinmeleri ve yolculuk sırasında beraberlerinde taşımaları önem arz etmektedir. Bu kapsamda; vize başvurularında fuar katılımcısı firmaların çalışanlarının fuar organizatörü tarafından verilmiş, söz konusu firmanın fuar katılımını belgeleyen evrakları (fuar başvurusu, fuar organizatörünün verdiği yer tahsis belgesi, stand katılım bedeli ödeme dekontları, fuarın internet sitesinde firmanın fuar katılımcısı olarak kaydı v.b.); fuar ziyaretçisi firmaların ise fuar biletini ibraz etmeleri gerekmektedir. Bunların haricinde fuar sırasında en az bir fuar katılımcısı ile iş görüşmesi olduğunu belgelemelerinde, fuarda görüşme gerçekleştirilecek firmanın antetli kağıdına yazılmış ve firma yetkilisi tarafından imzalanmış iş görüşmesi teyit belgesinin ibraz edilmesinde fayda bulunmaktadır. Almanya seyahati için geçerli vizesi bulunanların ve yeşil pasaport sahiplerinin yeniden vize başvurusu yapmalarına gerek bulunmamakta, ancak diğer tüm fuar katılımcıları ve ziyaretçileri için geçerli olduğu üzere, fuar katılımcısı ya da ziyaretçisi olduklarını kanıtlayan yukarıda belirtilen evrakları Almanya girişinde pasaport kontrollerinde ibraz edilmek üzere yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Fuar katılımcıları ve ziyaretçileri için ayrıntılı bilgiye https://www.auma.de/en/exhibit/legal-matters/entry-requirements web sitesinden ulaşılması mümkün bulunmaktadır. Buna ek olarak, olası mağduriyetlerin en aza indirilmesi maksadı ile firmalarımızın düzenlenmesi planlanan fuarlara ilişkin güncel gelişmeleri söz konusu fuarların ilgili web sitelerinden düzenli olarak takip etmelerinde fayda görülmektedir (21.10.2020).

Ev tekstili alanında dünyanın önde gelen fuarlarından olan Heimtextil Fuarı, 4-7 Mayıs 2021 tarihlerine ertelenmiştir. Söz konusu fuar, teknik tekstil alanında eş zamanlı gerçekleştirilen Techtextil ve Texprocess Fuarları ile bir arada (3 fuar bir arada) düzenlenecektir. Tüketim ürünlerinin yer aldığı Christmasworld-Paperworld fuarları ile mutfak ürünleri ile yine tüketim ürünlerinin yer aldığı Ambiente Fuarı 17-20 Nisan 2021 tarihlerine, iki yılda bir düzenlenen İklimlendirme Fuarı ise 22-26 Mart 2021 tarihlerinde tamamen dijital ortamda gerçekleştirilecektir (22.09.2020)

14-18 Ekim 2020 tarihlerinde, Almanya’nın Frankfurt am Main şehrinde gerçekleştirilmesi öngörülen ve sektöründe (yayımcıların lisans ve yayım hakları konusunda ticari görüşmeler gerçekleştirdiği bir platform) dünyanın sayılı fuarlarından biri olan Frankfurt Kitap Fuarı, hijyen koşullarındaki sıkı uygulamalara rağmen, seyahat kısıtlamaları nedeni ile iptal edilmiştir. Fuar çerçevesinde sanal etkinlikler yapılacaktır. Özellikle Almanya Sağlık Bakanlığı açıklamaları doğrultusunda; 1 Ekim 2020 sonrasında, Robert Koch Enstitüsü tarafından duyurulan "riskli ülkelerden Almanya’ya gelecek olanlar için 14 günlük bir karantina şartı öngörülmekte olması söz konusu fuarın fiziki olarak gerçekleştirilmesini engellemiş bulunmaktadır (09.09.2020).

Türk Hava Yolları ve Lufthansa ortaklığı olan SunExpress Deutschland GmbH şirketi corona (korona) salgını nedeniyle ortaya çıkan ekonomik kriz nedeniyle kapatıldığı duyurulmuştur. 28 Ocak 2011 tarihinde Almanya’da ticaret siciline kayıt olan Frankfurt merkezli SunExpress Almanya, toplamda 69 uçağı bulunan SunExpress Türkiye şirketinin, 20 uçak ve 1200 çalışanı bulunan Alman şirketi olarak faaliyet göstermekteydi. Şirket Covid-19 (Kvid-19) salgını nedeniyle 2 Nisan 2020 ile 31 Mayıs 2020 tarihleri arasında neredeyse hiçbir uçuş gerçekleştirememiş, 1 Haziran'dan bu yana iç hat uçuşları ve 10 Haziran'dan bu yana da yurt dışı uçuşları (Türk tatil bölgelerine) olmak üzere, seferlerine kademeli olarak yeniden başlamıştır. Şirketin açıklamasına göre planlanmış olan uçuşların, Lufthansa iştiraki şirket olan Eurowings, SunExpress Türkiye ve diğer havayolları tarafından gerçekleştirileceği belirtilmektedir. Grubun daha fazla, Almanya, Avusturya ve İsviçre bölgelerinden Türkiye'ye yönelik uçuşlara odaklanacağı bildirilmekte olup, şimdilik Akdeniz Bölgesi destinasyonlarının mevcut olmayacağı düşünülmektedir (23.06.2020).

20-24 Nisan 2020 tarihleri arasında yapılması öngörülen ve corona (korona) salgını nedeniyle 2021 yılına ertelenen dünyanın en büyük sanayi fuarı Hannover Messe'nin organizatörü Deutsche Messe tarafından yapılan açıklamada, 14-15 Temmuz 2020 tarihleri arasında fuarın dijital ortamda online olarak gerçekleştirileceği bildirilmiştir. İki gün boyunca çevrimiçi sunum ve paneller, networking ve matchmaking etkinlikleri, canlı birebir görüşme imkanı, geleneksel Hannover Messe Hermes ödül töreni, 'Women Power' ve 'Innovation Track' gibi özel etkinlikler gerçekleştirilecektir. Ayrıca, fuar organizatörü tarafından, önümüzdeki dönem düzenlenecek olan geleneksel fuarların yanısıra dijital versiyonlarının da gerçekleştirileceği bildirilmiştir (18.06.2020).

Diğer yandan, bu sene 17-20 Kasım 2020 tarihlerinde düzenlenmesi öngörülen Euro Tier/Energy Decentral Fuarının 9-12 Şubat 2021 tarihinde gerçekleştirileceği fuar organizatörü DLG tarafından açıklanmıştır. Her iki senede bir yapılan bahse konu fuarda, canlı hayvanların yanısıra hayvancılık sektöründe gerçekleştirilen inovatif teknolojiler, hizmetler, genetik ürünler, yemleme teknolojileri ve yemler, enerji dağıtım merkezleri de yer almaktadır (18.06.2020).

Alman Federal Hükümeti, 15.06.2020 tarihi itibariyle korona aşısı üretme sürecinde olan biyoteknoloji şirketi CureVac’a Kreditanstalt für Wiederaufbau KfW Bank(Kalkınma Bankası) aracılığıyla 300 milyon avro tutarında sermaye artırımı yapılmasını sağlayarak firmada %23 oranında bir hisseye sahip olmuştur. Hükümet, mevcut hisselerin satın alınması yoluyla değil, sermaye artırımı yoluyla bu ortaklığı gerçekleştirmiştir (17.06.2020).

Almanya Federal Cumhuriyeti Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; yine aynı Bakanlık tarafından verilen ve sağlık sektöründe faaliyet gösteren Alman firmalarının (aşı, ilaç, solunum cihazı, maske, koruyucu tulum vb. alanlarda ürün geliştiren ve üreten firmalar) tamamen veya belirli bir kısmının AB dışı yatırımcılar tarafından satın alınmasını zorlaştıran yasa değişikliği (Dış Ticaret Yasası) teklifi Almanya Federal Cumhuriyeti Bakanlar Kurulunca 20/05/2020 tarihinde onaylanmıştır. Söz konusu yasa değişikliği teklifi, Almanya Resmi Gazetesinde yayımlanmasını müteakip yürürlüğe girecektir. Söz konusu yasa değişikliğinin, global düzeyde yaşanmakta olan COVID-19 (KOVİD-19) salgını nedeniyle sağlık sektörünün stratejik önemi haiz olmasından dolayı yapıldığı düşünülmektedir (20.05.2020).

Aşağı Saksonya Ekonomi Bakanlığı tarafından, corona (korona) salgını nedeniyle uluslararası tedarik zincirlerindeki aksaklıklardan etkilenen şirketler için Tedarik Zinciri İletişim Merkezi kurulmuştur. Yurt dışından gerekli parçaların temin edilememesi durumunda sorun yaşayan Aşağı Saksonya şirketlerinin bu merkeze başvurmaları beklenmektedir. Söz konusu Merkezin çalışmaları, Sanayi ve Ticaret Odası tarafından desteklenmektedir. Ekonomi Bakanı Dr. Bernd Althusmann tarafından, üretimin yeniden başlama sürecinde uluslararası tedarik zincirlerinin sağlıklı işleyişinin Aşağı Saksonya ekonomisi için büyük önem taşıdığı hususuna işaret edilerek 'Contact Point International Supply Chain' ile yurt dışından teslimat zorluklarından etkilenen şirketlere destek sağlanacağı ifade edilmiştir. Bakanlık bünyesinde oluşturulan 'Contact Point International Supply Chain' irtibat noktasına, sanayi firmaları e-posta ile ulaşabilmektedirler (15.05.2020).

8-13 Mart 2020 tarihleri arasında, Almanya’nın Frankfurt am Main şehrinde düzenlenmesi öngörülen  Light & Building Fuarı COVID-19 (KOVİD-19) tedbirleri kapsamında 2020 Eylül ayına ertelenmişti. Ancak, 7 Mayıs'ta yapılan açıklamalara göre söz konusu Fuarın 2022 yılına ertelendiği öğrenilmiştir. Yine aynı tarihte yapılan bir diğer açıklama ile otomotiv yedek parça sektörünün en önemli fuarlarından olan Automechanika Fuarı’nın da 2021 yılı Eylül ayına ertelendiği duyurulmuştur (08.05.2020).

24-30 Eylül 2020 tarihleri arasında yapılması öngörülen IAA-Hafif Ticari Araçlar Fuarı bu sene itibariyle fuar organizatörü VDA (Alman Otomotiv Sanayicileri Birliği) tarafından iptal edilmiştir. Her iki senede bir yapılan ve sonuncusu 2018 yılında gerçekleştirilen IAA, Bakanlığımızın desteklediği bireysel ve prestijli fuarlar listesinde de yer almaktadır (06.05.2020).

Corona (korona) salgını nedeniyle dünyaca ünlü uçak üreticisi Airbus, Almanya’nın Bremen ve Stade şehirlerindeki merkezlerinde ve 2015 yılında Amerika’nın Alabama Eyaleti Mobile şehrinde kurulan şubesinde 6 Nisan 2020 tarihinde üretimini durdurmuştur. Bremen’deki sivil havacılık bölümünde üretim 27 Nisan’a kadar askıya alınmış olup havacılık ve silahlanma bölümü faaliyete devam etmektedir. Stade fabrikasındaki üretime ise, 6-11 Nisan tarihleri arasında ara verilmiş ve bazı üretim bölümlerinde kısıtlamalara gidileceği açıklanmıştır. Bununla birlikte, kritik işlere ilişkin faaliyetler devam etmektedir (15.04.2020).

Almanya’da düzenlenecek fuarlar coronavirus (koronavirüs) nedeniyle ya iptal edilmiş ya da ertelenmiştir. Fuar idareleri genel olarak fuar ücretinin bir sonraki yıla aktarımı yolunu tercih ederken, konaklama ve ulaşım konularında firmalara iade yapmakta sorunlar yaşanmaktadır. 20-24 Nisan 2020 tarihinde yapılması öngörülen Dünyanın en büyük sanayi fuarı olan, önce 13-17 Temmuz 2020 tarihine ve daha sonra 12-16 Nisan 2021 tarihine ertelenen Hannover Messe Fuarı, 73 yıllık tarihinde ilk defa bu sene düzenlenmeyecektir. Her sene yaklaşık 200 firmamızın katıldığı Fuar, firmalarımızın muhatapları ile görüşmesini sağlayan, aynı zamanda fuar esansında sanayi sektörüne ilişkin tüm dünyadaki teknolojik gelişmelerin tartışıldığı bir platform olması nedeniyle düzenlenmemesi tüm firmalar için bir kayıp olarak düşünülmektedir. Fuar organizatörü Deutsche Messe tarafından potansiyel katılımcılar ve ziyaretçiler için dijital ortamda alternatif düzenlemelerin yapılacağını duyurulmuştur (26.03.2020).

Alman Makamları, ısrarla mal ticaretini etkileyecek politikalardan uzak durulacağını açıklamaktadır. Önce Volkswagen Grubu ardından Daimler, corona (korona) salgını nedeniyle, öncelikle kısa süreli olarak Avrupa'daki üretimlerinin büyük bir kısmını durdurduklarını açıklamıştır. Hessen Eyaletinde bulunan Opel Fabrikası da üretimi durdurmuştur (18.03.2020).

1 Mart 2020 tarihi itibariyle Baverya, Saarland, Aşagı Saksonya, Berlin ve Kuzey Ren-Vestfalya Eyaletlerinde tüm okullarda 13 Nisan’a kadar eğitime ara verileceği duyurulmuştur (https://www.tagesschau.de/newsticker/liveblog-coronavirus-111.html). Aşağı Saksonya Eyaleti'nde; 16 Mart 2019 tarihinden itibaren kreşler 1 ay süreyle tatil edilmiştir. İlk, orta ve lise eğitiminin ise 30 Mart-12 Nisan arası tatil olması beklenirken, bu okullar da 16.03.2019 tarihinden itibaren tatil edilmiştir. Üniversite ikinci dönem eğitiminin 1 Nisan'da başlaması öngörülürken açılış tarihi 20 Nisan 2020 tarihine ertelenmiştir. Bin kişiyi aşan organizasyonlar iptal edilmektedir. 13 Mart itibariyle, Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı camilerde (Almanya genelinde) Cuma Namazı uygulaması kaldırılmıştır.

Federal İçişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada Almanya Federal Cumhuriyeti 16 Mart 2020 Pazartesi saat 08.00’den itibaren Fransa, Avusturya, Danimarka, Lüksemburg ve İsviçre’ye kara yolundan geçişlerde kısıtlamalar getirdiğini duyurmuş olup, tedarik zincirinin işbu uygulamadan etkilenmeyeceğini bildirmiştir. Diğer yandan, şu andan itibaren Almanya'da pazar günleri hiçbir kısıtlama olmaksızın yüklerin taşınmasına izin verilmekte olup bu uygulama 30.05.2020 tarihine kadar sürdürülecektir (Kaynak: UND, 17.03.2020). TIR Şoförleri için vize başvurularının kabulünün, Ankara Büyükelçiliğinin talimatı doğrultusunda bir sonraki duyuruya kadar durdurulduğu ifade edilmiştir (Kaynak: UND, 19.03.2020). Pazar günü / tatil günlerine ilişkin yol yasakları da bulunmaktadır (Kaynak: UND, 24.03.2020).

Alman Dışişleri Bakanlığı Çin Temsilciliği tarafından yayımlanan uyarı yazısında, Çin'e giriş veya Çin'den çıkış yapan tüm yolcuların ateşlerinin ölçülebileceği ve en ufak bir belirtide ilgili yolcunun karantinaya alınabileceğine ilişkin hususlar yer almaktadır. Nanjiing, Shenyang ve Qingdao’ya uçuşlar da 28 Mart tarihine kadar durdurulmuştur. AB, AB üyesi olmayan ülkelerden gelen insanlara gümrük girişlerini, korona salgını nedeniyle 30 gün süreliğine kapatma kararı aldığını açıklamıştır (18.03.2020).