Covid-19 Gelişmeleri

15 Haziran 2021

15 Haziran 2021

Covid-19 Salgını Nedeniyle Alınan Önlemler:

Sınır önlemleri

Korona virüs salgını kapsamında Belçika’da alınan önlemler çerçevesinde, 18 Mart-5 Nisan tarihleri arasında (27 Mart tarihinde 19 Nisana, 15 Nisan tarihinde ise 3 Mayısa kadar uzatılmıştır) eğlence yerleri, restoran ve kafelerin kapalı kalmasının yanı sıra şirketlerin evde çalışma düzenine geçmeleri, bu düzene geçme imkânı bulunmayan şirketlerin iş yerinde sosyal mesafeyi (en az 1,5 metre) gözetecek şekilde tedbir almaları, bu düzeni alamayacak işletmelerin ise faaliyetlerini durdurmaları gerekmiştir. Önlemlerin 4 Mayıs tarihinden itibaren üç aşamada kaldırılmasına karar verilmiş, 11 Mayıs tarihinden itibaren tüm mağazalar, 8 Haziran tarihinde ise ilk kapanan restoran ve kafeler açılmıştır.

Belçika 15 Haziran itibariyle, tek taraflı olarak AB üyeleri ve İngiltere ile dört Şengen ülkesine seyahat yasağını kaldırmış olup, AB ülkeleri ve Şengen Bölgesi dışında turistik seyahatlere izin verilmemektedir. Ancak halihazırda AB ülkeleri ve Şengen Bölgesinden Andorra, Danimarka, Finlandiya, Macaristan, Romanya gibi bazı ülke ve Fransa, Hırvatistan, İspanya ve İsviçre’nin  bazı bölgelerine  de seyahat yasağı bulunmaktadır. Belçika’ya seyahatler konusunda ise AB ülkeleri ve Şengen Bölgesinden bazı ülke veya bölgeler ile dışındaki ülkelerden Belçika’ya gelenler için zorunlu karantina ve test uygulaması  bulunmaktadır. Seyahat kısıtları sıklıkla güncellenmekte olup, Belçika Dışişleri Bakanlığının (https://diplomatie.belgium.be/en) sayfasından takip edilebilmektedir.

Belçika’da mevcut kısıtlamaların gevşetilmesinde 9 Haziran tarihi itibariyle ikinci aşamaya geçilmiş olup seyahatler konusunda alınan kararlara göre, 1 Temmuz tarihinden itibaren Belçika'da yaşayan kişiler Avrupa Birliği içinde salgın durumunun olumsuz seyrettiği ve kırmızı bölge olarak adlandırılan ülkelere seyahatlerini AB'nin Dijital Kovid Sertifikası ile yapabilecekler. Pandeminin daha hafif seyrettiği turuncu ve yeşil bölgelerden gelenler için ise karantina zorunluluğu bulunmamaktadır.
Kırmızı bölgelerden dönüşte son iki hafta içinde tam aşılanmış (tek doz uygulanan Johnson&Johnson aşısı hariç, iki doz) olanlar için karantina mecburiyeti bulunmayacak. AB içinde kısıtlamalara maruz kalmadan seyahat imkânı için hazırlanan ve kişilerin aşı olduğunu, PCR testinin negatif çıktığını veya daha önce hastalığı geçirdiğini gösterecek sertifikanın 1 Temmuz'da kullanıma girmesi bekleniyor. Seyahatten önceki iki haftada henüz ikinci doz aşısını olmamış kişilerin PCR testi yaptırması istenecek. Diğer taraftan, Belçika'da ikameti bulunmayan ve AB-dışı ülkelerden gelenler için zorunlu seyahatler dışında hâlihazırda ülkeye girişlere izin verilmemektedir.

Ülke içi önlemler 

Belçika’da Mayıs ayında alınan kararlarda öngörülen takvime uygun şekilde,  kısıtlamaların gevşetilmesinde 9 Haziran tarihi itibariyle ikinci aşamaya geçilmesine karar verildi. Danışma Komitesi toplantısının ardından Başbakan Alexander De Croo tarafından yapılan açıklamada, 8 Mayıs tarihinde açık hava bölümleri yeniden açılan bar, kafe ve restoranların 9 Haziran tarihinden itibaren  müşterilerine iç mekanlarda da hizmet verebileceği  belirtilmiştir. Bar ve restoranların 23:30'a kadar açılmasına izin verilecek ancak mevcut sosyal mesafe kuralları uygulanmaya devam edecek.

200 kişiye kadar kapalı mekan etkinlikleri (kültür, spor), 400 kişiye kadar ise açık hava etkinlikleri düzenlenebilecek, profesyonel spor müsabakalarının katılımcı sayısında herhangi bir kısıtlama olmaksızın yapılmasına izin verilecek,  dini tören ve ibadetler ile düğün ve cenaze törenlerine kapalı mekanlarda 100, açık havada ise 200 kişiye kadar katılım sağlanabilecektir.

Ticari önlemler
1
4 Mart 2020 tarihli ve 2020/402 sayılı AB Komisyon Uygulama Yönetmeliği kapsamında, koruyucu maske, gözlük, ağız burun koruma ekipmanları gibi kişisel koruyucu ekipmanların ihracatı izne tabidir. (15 .03. 2020)

2. Ekonomik Destekler:

Belçika Valon Hükümeti sağlık krizinden en çok etkilenen sektörlerdeki işyerleri ve serbest meslek sahiplerini desteklemek için toplam 171,5 milyon Avro tutarında yeni bir yardım paketinin uygulanmasına karar verdi. Valon Bölgesi Ekonomi ve Sağlık Bakanları Willy Borsus ve Christie Morreale tarafından yapılan açıklamada çalışan sayısına göre işletmelere, 2020 yılı Ekim ayı sonunda kapanan ve hiç açılmayan  “kültür, sanat, eğlence, dinlence ve spor” sektörü için 4.000-12.000 Avro arasında, 2021 Şubat ayında açıldıktan kısa süre sonra tekrar kapanmak zorunda kalan kuaförler, berberler, güzellik uzmanları gibi tıbbi olmayan temaslı meslekler ve son önlemler çerçevesinde sadece randevu ile çalışabilen mağazalar için 3.250-9.750 Avro arasında destek verileceği belirtildi.  

Diğer taraftan, "B2B" faaliyet gösteren işletmeler için uygulamada olan destek programı, işletmelere çeyrek bazında ciro kaybını talep etmelerine izin verilerek daha esnek hale getirilmektedir. Söz konusu destek 2020'nin son üç çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre en az % 50 ciro kaybı olan şirketler için tasarlanmıştı. Ancak özellikle sağlık krizinden ağır etkilenen horeca sektöründe olmak üzere, 2020 yılı üçüncü çeyreğinde önlemlerin gevşetilmesi toplamda destekten yararlanabilen firma sayısını sınırlamıştı. Sistemin hedefine tam olarak ulaşmasını sağlamak için, 2020 yılı çeyrekleri ve 2021'in ilk çeyreği destek için uygun hale getirilmektedir. (09 Nisan 2021)
Kaynak: Brüksel Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği