Covid-19 Gelişmeleri

07 Haziran 2021

Çekya’da Covid-19 Salgını Nedeniyle Alınan Önlemler

Çekya’daki birçok işletme Haziran 2021 itibariye tekrar hizmete açılmıştır.
 
Seyahat kısıtlamaları bakımından, ülkemiz “koyu kırmızı / riskli” ülkeler grubuna girdiği için Türkiye’den Çekya’ya yapılacak seyahat öncesinde ‘Yolcu Sağlık Bilgi Formu’nun doldurulması, 24 saatten eski olmayan antijen testi veya 72 saatten eski olmayan PCR testi zorunluluğu bulunmaktadır. Ülkeye vardıktan sonra 5 gün içerisinde PCR testi gerekmektedir.
 
Seyahat kısıtlamalarına ilişkin bilgilere aşağıdaki linkten ulaşılabilmektedir:
https://www.mvcr.cz/mvcren/docDetail.aspx?docid=22239932&docType=ART#2

Ekonomik Destekler

Almanya ve İtalya’dan sonra korona virüsünün ekonomik zararlarını gidermek için Avrupa’da GSYİH’den en büyük payı (%18) ayıran 3. ülke olmuştur. Ayrıca AB bütçesinden 1,2 milyar Avro destek sağlanmıştır. 

Çekya 100 milyar CZK büyüklükte mali paket açıkladı (3,7 milyar €, GSYH'nin %2'si). Bu kapsamda alınan önlemler;

Karantinaya gönderilen çalışanların brüt ücretlerinin %60'ı kadar ve sınırlamalar nedeniyle kapanması gereken işletmelerin çalışanlarının brüt ücretlerinin %80'ine kadar gelir desteği sağlanacaktır.

Kapanan şahıs şirketlerine 25.000 Kr hibe, Zarar gören şirketler için 1 yıl ödemesiz faizsiz kredi temini, Gelir ve Kurumlar vergisinde 3 ay erteleme, emlak alım vergisinin kaldırılması, kredi borçlarının 6 ay ertelenmesi, medikal ürünlerde ekstra destekler sağlanması,  yukarıda belirlenen limitlerde personel maaş destekleri sağlanacaktır.

Çekya Kalkınma Bankası (CMZRB) aracılığıyla şirketler için 10 milyar CZK'lık bir kredi limiti açılırken, 900 milyar CZK kredi garantisi taahhüdü verildi. 2020 yılının ikinci çeyreği için gelir ve kurumlar vergisi ödemeleri ile emlak vergisi ve dosya vergisi beyannamelerinin zamanında ödenememesi nedeniyle verilen cezalardan da feragat edilecektir. 

Çekya Merkez Bankası (CNB), 16 Mart'ta politika faizini 50 baz puan düşürerek %1,75'e indirdi ve repo operasyonlarının sıklığını haftada birden üçe çıkardı. Ayrıca, sermaye tampon oranı 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere %2’den %1,75’e çekti. CNB, belirli koşullar sağlanması halinde, kredilerin takipteki alacaklara aktarılmasına gerek kalmaksızın ve müşterilerin kredi notunu güncellemelerini gerektirmeksizin kredi geri ödemelerini 5 aya kadar ertelemelerine izin verecektir.

Dış Ticarete Etkileri

Ülkede salgın nedeni ile ithalat kısıtlaması uygulaması bulunmamaktadır.

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektörler turizm, gastronomi, otomobil ve inşaat sektörleri olmuştur. İşsizlikte %5 artış beklenmektedir. GSYİ’nın 2020 yılında küçüleceği öngörülmektedir. Dış ticarette; hem ithalat hem ihracatta düşüş beklenmektedir.
 

 
Kaynak: T.C. Prag Ticaret Müşavirliği