COVID-19 Gelişmeleri

17 Şubat 2022

COVID-19 (KOVİD-19) Salgını Nedeniyle Finlandiya'da Alınan Önlemler 

Fin Hükümetinin Seyahat Kısıtlamalarına Yönelik 24 Eylül 2020 Tarihli Kararı:

24 Eylül 2020 tarihinde Fin Hükümeti COVID-19 nedeniyle, 28 Eylül 2020 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecek olan ülkeye giriş kısıtlamalarına ilişkin bir karar almıştır. Bu karara göre; Finlandiya ile Estonya, Almanya, İzlanda, Norveç, Slovakya ve İsveç arasındaki trafiğin yanı sıra, kendi ülkelerinden Finlandiya'ya seyahat eden Kanada, Gürcistan ve Tunus'ta ikamet edenler için giriş kısıtlamaları yeniden uygulanacaktır. Finlandiya'ya San Marino'dan gelen trafikle ilgili kısıtlamalar ise kaldırılacaktır.

Öte yandan, Finlandiya'nın İsveç ve Norveç ile kara sınırında yerel sınır toplulukları için günlük seyahatlere yine de izin verilecektir. Buna ek olarak, 28 Eylül 2020 tarihinden itibaren, 14 günlük karantina süresi olmaksızın İsveç ve Estonya'dan Finlandiya'ya çalışmak üzere insanlar gelebilecektir.

Bununla birlikte, kısıtlanan ve izin verilen ülkeler listesi haftalık olarak gözden geçirilecek ve gerektiğinde güncellenecektir. Giriş kısıtlamalarındaki değişiklikler, Finlandiya Sağlık ve Refah Enstitüsü (THL) tarafından her pazartesi toplanan veriler kullanılarak yapılan uzman değerlendirmesine dayalı olarak yapılacaktır. Son 14 günde 100.000 kişi başına 25 yeni vaka sınır değeri, AB ve Schengen ülkeleri ile Avrupa Birliği Konseyi tarafından tanımlanan Yeşil Listedeki ülkeler için geçerli olacaktır.

28 Eylül 2020 tarihinden itibaren Güney Kıbrıs, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Polonya, San Marino ve Vatikan'dan Finlandiya'ya girişler kısıtlanmayacaktır.

Ayrıca, Andorra, Bulgaristan, Hırvatistan, İrlanda, Monako, Romanya ve Birleşik Krallık’tan çalışma ya da diğer önemli bir gerekçe ile giriş mümkün olacabilecektir. Bu kişiler için 14 günlük karantina tavsiye edilmektedir.

Diğer tüm üçüncü ülkeler için, giriş kısıtlamaları kapsamında yalnızca Finlandiya'ya ve diğer AB ülkelerine dönüş trafiğine, Helsinki Havalimanı'ndaki transit trafiğe ve diğer önemli trafiğe izin verilmektedir.
1 Ekim 2020 tarihinden itibaren, yolcular, kendi takdirlerine bağlı olarak, iki adet gönüllü COVID-19 testi yaptırarak karantina sürelerini kısaltabileceklerdir.

Fin Hükümetinin Seyahat Kısıtlamalarına Yönelik 11 Eylül 2020 Tarihli Kararı:
 
Fin hükümeti tarafından 11 Eylül 2020 tarihinde alınan kararla, Covid-19 salgınının ikinci dalgasıyla mücadele etmek için Finlandiya'nın 19 Eylül-18 Ekim 2020 tarihleri arasında AB ülkeleri arasındaki iç sınırlarına giriş konusunda ülkeye özgü kısıtlamalar getirmeye devam edeceğine karar verdi.

Hükümet, iç sınır kontrolünün, yeni test temelli yaklaşımın yürülüğe gireceği 23 Kasım 2020 tarihine kadar devam edeceğini açıkladı. İç sınır kontrollerinin yerini sağlık güvenliği önlemleri alacak olup, girişle ilgili kısıtlamaların yanı sıra, geçiş prosedürleri 1 Ekim 2020 tarihinde tanıtılacaktır. Geçiş döneminde, AB ülkelerinden iç sınır kontrolüne tabi olan kişiler, AB'nin yeşil liste ülkelerinden daha yüksek yeni vaka oranına sahip olanlar ve temel nedenlerden dolayı üçüncü ülkelerden gelenler için önceden test yapılması önerilmektedir.

19 Eylül 2020 tarihinden itibaren, Finlandiya ile Schengen ülkeleri arasındaki trafik için giriş kısıtlamalarının, yeni vaka oranının, önceki 14 gün içinde 100.000 kişi başına 25 yeni vakayı aşmadığı durumlarda kaldırılabileceği açıklanmıştır.
Önceki 14 gün içinde 100.000 kişi başına 25 yeni vaka sınır değeri, Avrupa Birliği Konseyi tarafından tanımlanan yeşil listede yer alan ülkeler için de geçerli olacaktır.

19 Eylül 2020 tarihinden itibaren İzlanda, Almanya, Lihtenştayn, Norveç, Polonya ve İsveç'ten Finlandiya'ya giriş artık kısıtlanmayacak olup, Finlandiya ve Estonya, Letonya, Litvanya ve Slovakya arasında halihazırda giriş konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Hükümetin kararı sonucunda, 18 Ekim 2020 tarihine kadar Finlandiya ve Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Portekiz, Slovenya, İspanya ve İsviçre arasında iç sınır trafik kısıtlanması uygulanmaya devam edecektir.

Kendi ülkelerinden Finlandiya'ya seyahat eden Güney Kıbrıs, Avustralya, Kanada ve Japonya sakinleri için kısıtlamalar 19 Eylül 2020 tarihinden itibaren kaldırılacaktır.

Diğer tüm üçüncü ülkeler için kısıtlamalar 18 Ekim 2020 tarihine kadar yürürlükte kalmaya devam edecektir. Ülkelerin listesi haftalık olarak gözden geçirilecek ve gerektiğinde güncellenecektir. Dış sınırlarda, giriş kısıtlamalarında, sadece Finlandiya ve diğer AB ülkelerine dönüş trafiğine, Helsinki Havaalanı’ndaki transit trafiğe ve diğer önemli trafiğe izin verileceği açıklanmıştır.
Fin hükümeti tarafından 11 Eylül 2020 tarihinde alınan kararla, Covid-19 salgınının ikinci dalgasıyla mücadele etmek için Finlandiya'nın 19 Eylül-18 Ekim 2020 tarihleri arasında AB ülkeleri arasındaki iç sınırlarına giriş konusunda ülkeye özgü kısıtlamalar getirmeye devam edeceğine karar vermiştir. Hükümet, iç sınır kontrolünün, yeni test temelli yaklaşımın yürülüğe gireceği 23 Kasım 2020 tarihine kadar devam edeceğini açıklamıştır.. İç sınır kontrollerinin yerini sağlık güvenliği önlemleri alacak olup, girişle ilgili kısıtlamaların yanı sıra, geçiş prosedürleri 1 Ekim 2020 tarihinde tanıtılacaktır. Geçiş döneminde, AB ülkelerinden iç sınır kontrolüne tabi olan kişiler, AB'nin yeşil liste ülkelerinden daha yüksek yeni vaka oranına sahip olanlar ve temel nedenlerden dolayı üçüncü ülkelerden gelenler için önceden test yapılması önerilmektedir.Yeni karar ile Türkiye’den seyahat kısıtlamasında herhangi bir değişiklik yapılmamakla birlikte, ülkeler listesinin haftalık olarak gözden geçirileceği ve gerektiğinde güncelleneceği belirtilmiştir (17.09.2020).

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin 15.06.2020 tarihinde yaptığı basın toplantısında, corona (korona) virüsü salgını nedeniyle Mart ayından bu yana yürürülükte olan acil durum kararının kaldırılacağını ancak, salgının neden olduğu tehlikenin halen devam ettiğini belirtmiştir. Restoranlar, bakım evleri ile 500’den fazla kişinin bir arada bulunmasına yönelik kısıtlamaların ise hafta içerisinde gözden geçirilmelerinin ardından bir süre daha devam edeceğini, salgına karşı tedbirlerin olağan üstü hal kanununa göre alınmayacağını, bu amaçla Ağustos ayında Mecliste yeni bir tasarının görüşüleceğini ifade etmiştir (15.06.2020).

Finlandiya Hükümeti 11.06.2020 tarihinde COVID-19 (KOVİD-19) salgını nedeniyle uygulanan kısıtlamaların tedricen kaldırıldığını hatırlatarak, 15 Haziran tarihinden itibaren karantina tedbirleri talep edilmeden Norveç, Danimarka, İzlanda, Estonya, Letonya ve Litvanya’dan geliş ve gidişler için sınırların açılacağını, diğer taraftan ülkeye diğer Shengen ülkelerinden zaruri durumlar halinde karantina koşulu tavsiye edilerek kontrollü gelişlerin devam edeceğini açıklanmıştır. Bu kapsamda salgına ilişkin mevcut şartlar nedeniyle komşu ülke İsveç'ten zaruri gelişler haricinde bu ülkeye sınırların kapalı kalması söz konusudur (11.06.2020)

Finlandiya, 14 Mayıs 2020 tarihi itibariyle sınır geçişlerine müsaade etmeye başlamıştır. Bu kapsamda Fin vatandaşları,Finlandiya’da yaşayan AB ve Şengen bölgesi ülke vatandaşları ile oturma izni olanların Finlandiya’ya gelebileceği, diğer AB ve Şengen ülkesi vatandaşları ile buralarda oturma izni olanların ise ülkeden ayrılabileceği, çalışma ve diğer gerekli trafik kapsamında giriş çıkışlara müsaade edileceği , üçüncü ülke vatandaşlarının ülkeden ayrılabileceği sınır polisi tarafından duyurulmuştur. Taşımacılığa ise uluslararası taşımacılık kapsamında müsaade edileceği belirtilmiştir. Yapılan uygulama ile AB içi sınır geçişleri çalışmaya imkan tanımak üzere açılmıştır. Bu çerçevede, özellikle tarım ve inşaat sektörlerinde eksikliği hissedilen AB ülkelerine mensup çalışanların ülkeye girişi mümkün olabilecektir (14.05.2020).

Finlandiya’da Hükümet 16 Mart tarihinde ilan edilen olağanüstü hal durumu kapsamında yapılan uygulamaların 1 Haziran tarihinden itibaren kısmen gevşetilmesine karar vermiştir.
Bu çerçevede,
- 14 Mayıs 2020 tarihi itibariyle Schengen iç sınırlarında istihdam amaçlı ve diğer önemli önemli ihtiyaçlar için sınır geçişlerine izin verileceği ve uzaktan eğitime devam edilen ilk ve orta okulların açılacağı,
- Halen 10 kişiden fazla kişinin bir araya gelinememesi halinin 1 Haziran'da itibaren en fazla 50'ye kişiye kadar hafifletileceği,
- Bu tarihten sonra restoranların kademeli olarak açılacağı, spor müsabakalarına devam edileceği, müze ve tiyatro gibi kültürel mekanlar ile hobi ve diğer spor tesislerinin faaliyete geçeceği
- Diğer taraftan, 500'den fazla kişinin katıldığı halka açık etkinliklerin 31 Temmuz'a kadar yapılamayacağı açıklanmıştır.

Gelişmelerin Haziran ayı sonuna kadar izlenerek, durumun tekrar gözden geçirileceği de belirtilmiş, evden çalışma koşullarının ise bir sonraki değerlendirmeye kadar devam edeceği bildirilmiştir (05.05.2020).

Finlandiya’da sınır geçişlerine 07 Nisan 2020 tarihinde coronavirus (koronavirüs) salgınının yayılmasını yavaşlatmak amacıyla yeni kısıtlamalar getirilmiştir. Buna göre, AB ülkeleri ile diğer ülkelerden gelişlerde sınır trafiği ve karantina kuralları sıkılaştırılarak, 13 Mayıs 2020'ye kadar uygulanacağı açıklanmıştır. Uygulama kapsamında, gerekli iş seyahati ve diğer zaruri trafiğe izin verileceği, bu amaçla sınırı geçen çalışanların işverenden alınmış belge göstermesi şartı getirilmiştir. İşverenden ise çalışanların istihdam yerine yakın bir yere yerleştirilmesi için gayret göstermesi ile gereksiz yakın temasta bulunmaması talep edilmiştir.

Esas olarak, Finlandiya'ya gelenlerin nedenine bakılmaksızın, Finlandiya sağlık yetkililerinin talimatlarını çerçevesinde 14 gün boyunca karantina koşulları altında kalması gerektiği belirtilmektedir. Bu şartın acil tıbbi hizmet ile kurtarma hizmeti personelinin sınır geçişleri ve yük taşımacılığı için geçerli olmadığı açıklanmaktadır. Yük taşımacılığında sürücülere enfeksiyon riskinin azaltılması ile karantina benzeri koşullar altında nasıl kalınacağı hakkında talimatlar verileceği belirtilmektedir. İhtiyaca göre sınır trafiğine ilave kısıtlamalar getirilebileceği duyurulmuştur.

Diğer taraftan, halen uygulanan sınır kontrolü ve trafik kısıtlamasının sonuç verdiği, İsveç ve Norveç sınırlarında trafik hacminin yaklaşık %95 oranında azaldığı ve mevcut trafiğin yaklaşık %80-90'ının yük taşımacılığı olduğu açıklanmaktadır (07.04.2020).

Finlandiya’da coronavirus (koronavirüs) salgınına karşı Olağan Üstü Hal Kanunu çerçevesinde 13 Nisan 2020 tarihine kadar alınan önlemler 13 Mayıs tarihine kadar uzatılmıştır. Alınan uzatma kararına yönelik açıklamada salgının yayılmaya devam ettiği ancak, alınan önlemler sonucunda tepe noktasına ulaşmasının beklenmediği belirtilmiştir. Diğer taraftan, sağlık hizmetlerinde kullanılan ilaç ve malzemenin satışına müsaade edilmemesi hakkında hükümetin karar alınacağı bildirilmiştir (01.04.2020).

Finlandiya Hükümeti 16 Mart 2020 akşamı coronavirus’ünün (koronavirüsünün) neden olduğu salgınla mücadele amacıyla olağan üstü hal kararı almış almıştır. Bu çerçevede, halk sağlığı ve sağlık güvenliği amacıyla, Finlandiya'nın sınırlarının uluslararası yükümlülüklere uygun olarak gecikmeksizin kapatılması için hazırlıklar yapılacağı, Fin vatandaşlarının ve Finlandiya'da ikamet eden kişilerin geri dönüşü haricinde Finlandiya'ya yolcu taşımacılığının en kısa sürede askıya alınacağı ve Finlandiya'ya yurtdışından dönen Fin vatandaşları ile daimi ikamet edenlerin iki hafta karantina altına alınacağı ilan edilmiştir. Ayrıca, Fin vatandaşları ve Finlandiya'da ikamet eden kişilerin yurtdışına seyahat etmemesi ve yurtdışındaki Fin turistlerin hemen ülkeye geri dönmeleri tavsiye edilmiştir.

Taşımacılık faaliyetlerinin ve mal trafiğinin her zamanki gibi devam edeceği açıklanmıştır.

Bu kapsamda alınan diğer kararlara göre; halka açık toplantılar 10 kişi ile sınırlandırılmıştır. Ayrıca, halka açık yerlerde gereksiz zaman harcanmaması önerilmiştir.

Okullar, eğitim kurumları, üniversiteler ve uygulamalı bilimler üniversitelerinin yanı sıra sivil eğitim ile diğer eğitim kurumlarının kapatılacağı ve yakın iletişim gerektiren öğrenimin askıya alınacağı, bu kapsamda, lise ve yüksek öğrenim kurumlarının uzaktan eğitim yoluna başvuracağı bildirilmiştir. Evde okul öncesi dönem için çocuk bakımı yapabilecek velilerin bu yönde düzenlemeye gitmesi, bu bakımı yapamayanlar ile kritik öneme sahip sektörlerdeki çalışanların okul öncesi çocuk eğitimi ile 1-3 sınıflardaki öğrencileri ve özel destek gerekenler için eğitimin devam edeceği açıklanmıştır.

Müze, tiyatro, kültürel mekanlar, kütüphaneler, hobi ve eğlence merkezleri, spor tesisleri, gençlik merkezleri, organizasyonla yapılan toplantılar, yaşlı rehabilitasyon merkezlerinin kapatılacağı belirtilmiş, dini gruplar ile (kamu ve özel sektör dışında kalan) üçüncü sektörün bu tavsiyeleri dikkate alması tavsiye edilmiştir. Sağlık kurumu ziyaretleri yasaklanmıştır. Kamu kurumu çalışanlarına mümkün olması halinde evden çalışma talimatı verilmiştir.

Kamu ve özel sektörde sağlık ve sosyal yardım hizmetleri kapasitesinin artırılacağı, acil olmayan faaliyetlerin azaltılacağı, özel sektörün kapasitesinin gerektiğinde kamusal kullanım için seferber edileceği, aynı zamanda yasal süre ve yükümlülüklerin hafifletileceği, kritik personel ihtiyacında, hem özel hem de kamu sektöründe Çalışma Saatleri Kanunu ve Yıllık Tatiller Kanunu hükümlerine istisnalar uygulanacağı, sağlık ve sosyal refah ve iç güvenlik konularında eğitimli profesyonellerin gerektiğinde çağrılmaları için gerekli düzenlemeler yapılacağı belirtilmiştir.

Yaşam ve sağlık için ciddi bir tehlikeyi önlemek amacıyla insan hareketinin kısıtlanabileceği açıklanmıştır.