Covid-19 Gelişmeleri

14 Haziran 2021

Fransa Covid-19 Salgını Gelişmeleri 

1. Covid-19 Salgını Nedeniyle Alınan Önlemler:

Sınır Önlemleri

Fransa'da normalleşme adımları kapsamında Fransız sınırlarının yeniden açılması süreci ile ilgili detaylar açıklanmıştır.
             Bu itibarla, Fransa ve yabancı ülkeler arasındaki yolcu akışı, ülkelere yönelik renk kodlaması ile tanımlanmış (yeşil, turuncu ve kırmızı) olup, ülkenin sıhhi durumu ve aşılama durumuna göre hangi renkte olacağının belirleneceği ifade edilmiştir.
            "Yeşil" olarak sınıflandırılan ülkeler, virüsün aktif dolaşımının olmadığı veya tanımlanmış varyantların bulunmadığı ülkelerdir. Bu ülkeler arasında AB üyesi ve EFTA üyesi  ülkeler, Avustralya, Güney Kore, İsrail, Japonya, Lübnan, Yeni Zelanda ve Singapur yer almaktadır. Söz konusu ülkelerden gelecek yolcular için sadece aşılanmamış olanlardan PCR testi istenilmektedir.
            "Kırmızı" olarak sınıflandırılan ülkeler, virüsün aktif dolaşımda olduğu ve varyantların görüldüğü ülkelerdir. Türkiye, Arjantin, Bahreyn, Bangladeş, Bolivya, Brezilya, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Hindistan, Nepal, Pakistan, Güney Afrika, Sri Lanka, Surinam ve Uruguay söz konusu ülkeler arasında yer almaktadır. Bu ülkelerden gelecek yolcular sadece zorunlu hallerde Fransa’ya giriş yapabileceklerdir. Ayrıca yolculardan aşılanmış olsun veya olmasın zorunlu PCR veya antijen testi sunmaları ve Fransa'ya girişlerinden sonra 7 ila 10 gün arasında zorunlu karantinada bulunmaları talep edilecektir.
            Virüs dolaşımının aktif ama kontrol altında olduğu değerlendirilen ve endişe verici varyantların bulunmadığı ABD veya İngiltere gibi diğer ülkeler ise turuncu renkte sınıflandırılmaktadır. Bu ülkelerden gelecek ve aşılanmış yolcular için PCR veya antijen testi gerekli olacak, aşılanmamış yolcular ise sadece zorunlu hallerde Fransa’ya giriş yapabileceklerdir. Ayrıca yolcular 7 günlük bir karantina zorunluluğuna tabi tutulacaklardır.
            Böylelikle Covid-19'a karşı aşılanmış olan AB vatandaşları 9 Haziran tarihinden itibaren PCR testi olmaksızın Fransa'ya giriş yapabileceklerdir. Diğer taraftan aşılanmış olsa dahi Birleşik Krallık ve ABD'den gelen yolcular için negatif test kanıtı (PCR veya antijen) gerekli kalmaya devam edecektir. (7 haziran 2021 )
https://www.lesechos.fr/politique-societe/societe/vaccins-tests-pcr-quatorzaine-comment-la-france-rouvre-ses-frontieres-a-partir-du-9-juin-1320850
 
9 Haziran 2021den itibaren yabancı turistler sağlık kartı sunmak şartıyla (pass sanitaire) Fransa'ya tekrar giriş yapabilecektir. (30 Nisan 2021)
Ancak halen Türkiye’den Fransa’ya gelen kişilere 10 gün süreli karantina uygulanmaktadır. 9 Haziran 2021 tarihi itibariyle “Pass sante” kartı uygulamaya geçince Türkiye’den gelenlere uygulanacak karantinanın kaldırılıp kaldırılmayacağına ilişkin herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. .(12 Mayıs 2021)
Konuya ilişkin açıklamalar, son gelişme ve uygulamalar  ve gerekli formlar(Fransızca ve İngilizce olarak)  aşağıdaki bağlantıda yer almaktadır:
https://www.interieur.gouv.fr/Actualites/L-actu-du-Ministere/Attestation-de-deplacement-et-de-voyager (4 Mart 2021)


Ülkedeki Genel Önlemler
3 Mayıs 2021 tarihinden itibaren: Bölge içerisinde uygulanan ikamet adresinden 10 km uzağa çıkmama şeklindeki seyahat kısıtlaması ve başka bir bölgeye seyahat yasağına son verilecek, orta okul ve liselerde yüz yüze eğitime başlanacaktır.
19 Mayıs 2021 tarihinden itibaren kapalı olan mağaza ve işletmeler yeniden açılabilecek. Kafe ve restoranlar açık alandaki bölümleri masa başına en fazla altı kişiyi geçmemek koşuluyla yeniden hizmet verebilecektir. Müze, sineme ve tiyatrolar ile spor salonları kapalı alanda 800 ve açık alanda 1000 kişiyi geçmemek kaydıyla yeniden açılabilecektir. Ayrıca 19 Mayıs tarihinden itibaren akşam dışarı çıkma yasağı saat 19.00 yerine saat 21.00'den itibaren uygulanacaktır.
9 Haziran 2021 tarihinden itibaren sokağa çıkma yasağı saat 21.00 yerine saat 23.00'den itibaren uygulanacak. Bar, kafe ve restoranların kapalı alanları ve spor salonları yeniden açılabilecek. Restoran ve kafelerin içerisindeki alanların da halka açılacağı, ancak masalarda en fazla 6 kişi bir araya gelebilecektir. Kültürel ve sportif etkinlilerin kapasiteleri 5000 kişiye çıkarılacak ve aynı kapasiteyi geçmemek kaydıyla fuar ve sergiler yeniden düzenlenebilecektir. Uzaktan çalışma uygulaması hafifletilecektir. (30 Nisan 2021)
1000'den fazla kişinin açık ve kapalı mekânlarda bir araya gelmesi ise her bireyin “Sağlık Kartı” olması koşuluyla mümkün olacaktır.  Bu bağlamda, planlanan ticari fuarlar da gerçekleştirilebilecektir. .(12 Mayıs 2021)
30 Haziran 2021 tarihinden itibaren sokağa çıkma yasağı uygulaması bütünüyle sona erecek ve diğer etkinlikler için kapasite sınırı kaldırılacaktır. Kalabalık spor müsabakaları ile fuar veya sergilere katılım için sağlık kartı sunmak koşulu (pass sanitaire) getirilebileceği de ifade edilmiştir. (30 Nisan 2021)
Kapanmadan çıkışın son aşamasını nitelendiren 30 Haziran 2021 tarihinden  itibaren, sokağa çıkma yasağının kalması, ancak sosyal mesafe ve koruma önlemlerinin sürdürülmesi beklenmektedir.(12 Mayıs 2021)
Fransız hükümetinin resmi uygulaması olan “Tous Anti Covid”, App Store ve Google Play üzerinden veya "https://www.gouvernement.fr/info-coronavirus/tousanticovid"  bağlantısından yüklenebilmektedir.
Uygulama yüklendikten sonra My Wallet - Your test and vaccination sekmesine, kullanıcıların daha önce yaptırmış oldukları test sonuçlarını veya aşı sertifikalarını QR kod aracılığıyla yüklemeleri mümkün olacaktır.
Kullanıcıların, yüklenen bu belgeler sonucunda uygulama tarafından oluşturulan QR kodunu göstererek, seyahat etmeleri mümkün olacaktır. (12 Mayıs 2021)

 

Ülkede Covid-19 pandemisinin  tekrar ivme kazanması nedeniyle salgınla mücadele amacıyla  Fransa Başbakanı Jean Castex, 16 Mart tarihinde yan etkilere sebep olması ihtimaliyle askıya alınan Astra Zeneca aşısına, Avrupa İlaç Kurumunun yeniden incelemesi ve onayı sonrası 19 Mart tarihi itibariyle yeniden uygulamaya alınacağı belirtilmiştir.(19 Mart 2021) 

29 Mart 2021 de yapılan açıklamada yeni tip korona virüsünün teşhisinde, kendi kendine yapılabilecek hızlı, burun test kitleri ile ilgili Fransız Sağlık Üst Kurulunun olumlu görüşü sonrası, Fransız Sağlık Bakanlığı söz konusu burun test kitlerinin Nisan ayı itibariyle sadece eczanelerde satılmasına izin verileceğini belirtilmiştir. Bununla birlikte, pozitif vaka takibinin sağlanması amacıyla Fransız hükümeti, bu tarz kitlerin kontrollü olarak satış ve kullanımına izin verme yaklaşımını benimsemektedir. Testlerin ortalama perakende fiyatının ise 5 Avro civarında olması beklenmektedir. Hızlı test kitleriyle ilgili ilk olarak, süpermarketlerde test kiti bulunabileceğini ifade etmişti. Bu açıklama sonrasında perakende devi Carrefour kit satışına süpermarketlerde izin verileceği düşüncesiyle 1 milyon test ön sipariş vermişti. Hükümetin sadece eczanelerde hızlı kit satışına yeşil ışık yakan son kararı ile Carrefour elinde yüksek miktarda stokla kalmıştır. (30 Mart 2020)
Detaylı bilgi için: https://www.lesechos.fr/economie-france/social/covid-les-autotests-seront-distribues-en-pharmacie-pour-un-public-cible-1301991


2.Ekonomik Destekler:

14  Ocak 2021  tarihinde Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire firmalara sağlanacak destekler ile ilgili açıklama yapmıştır. Buna göre; kapatılma zorunluluğu getirilen ve ayda 1 milyon avrodan fazla cirosu olan firmaların Ocak-Haziran 2021 tarihleri arası ve maksimum 3 milyon avroya kadar olan sabit giderlerinin %70’inin devlet tarafından karşılanacağı ve Kamu Garantili Kredi imkânından faydalanan tüm firmaların kredi geri ödeme başlangıç tarihinin 2 yıl sonrasına kadar erteleneceği ifade edilmiştir. (15 Ocak 2021)

31 Mart 2021 de açıklanana yeni karantina önlemleri çerçevesinde çoğu perakende mağazacılığında faal 150.000 firmanın faaliyetine ara vermesi beklenmektedir. Fransız hükümeti Mart ayı ortasında ve Mart ayı sonunda almış olduğu karantina kararları ile salgından olumsuz etkilenen işletmelere yapılan yardımların bedelini %80 artırmıştır

Yardım miktarının bu denli artmasının sebebi öncelikle zaruri olmayan işletmelerin Fransa genelinde kapanması olarak gösterilmektedir. Fransız Ekonomi ve Finans Bakanlığı bu karantina kararı çerçevesinde faaliyetini durdurması gereken firma sayısının hâlihazırda 90.000 iken 150.000’e çıkacağını açıklamıştır.

Faaliyetine ara verecek olan tüm firmaların, cirolarının 20%’sini kapsayan ve ayda 10.000 Avro’ya varan, dayanışma ödeneği almaya hakkı olacağı açıklanmıştır.

Yardım miktarındaki büyük artışa bir sebep de dört hafta boyunca kapanacak olan okullar gösterilmektedir. Evden çalışma imkânına sahip olmayan ebeveynlerin “yarı işsizlik” adı verilen destekten yararlanmaları mümkün olacaktır.

Zor durumda olan sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal sigorta ücretlerini ödeme muafiyetlerinin yanı sıra, hükümet, resmen kapanmayan ve salgından dolaylı olarak etkilenen firmalara verebileceği potansiyel destekleri de değerlendirdiklerini açıklamıştır.
2020 yılı toplamında Covid 19 çerçevesinde firmalara 47 milyar Avro seviyesinde yardım yapılmıştır. Cumhurbaşkanının Nisan 2021 açıklamalarından önce Fransız Ekonomi ve Finans Bakanlığınca 2021 yılı için toplam 32 milyar Avro yardım bütçesi öngörülmekteydi.
Ancak, Cumhurbaşkanı Macron’un yapmış olduğu son açıklamalardan sonra yardımların bedeli ayda 11 milyar Avro seviyesine ulaşmıştır. Yardım bütçesinin Nisan 2021’den sonra azalması öngörülse de, Emmanuel Macron’un “Ne pahasına olursa olsun” firmaları kurtarma politikasının tavan yaptığı bir dönem olarak kayda geçmektedir.(9 Nisan 2021)

3.Geleceğe Dönük Beklentiler:

Emmanuel Macron’un 31 Mart tarihinde ülkeyi tekrar karantina altına alma kararını açıklamadan önce 2021 yılı ikinci çeyreğinde, Nisan 2021’de sağlık önlemlerinin hafifletilmesi halinde ekonomik faaliyetlerin %1 artarak Eylül-Ekim 2020’deki seviyesine gelmesi tahmini yapılmış ve ekonomik faaliyetlerdeki söz konusu artışın gerçekleşmesi halinde ise de GSYİH’nin 2021 yılı ilk yarısında %5,5 artması beklentisi oluşmuştur.
 
2019 yılı son çeyreğine oranla Aralık 2020’de ekonomik faaliyet -%4,5 gerilemiş, ancak Ocak 2021’de bu seviyenin -%4’e çıkması beklenmektedir. INSEE’nin Mart 2021’de yayınlamış olduğu raporunda 2021 yılı ilk çeyreğin ilk haftalarındaki göstergeler, faaliyetteki göreli istikrar veya hafif bir artışı işaret etmektedir.

Öte yandan, konaklama ve yemek hizmetleri gibi ciddi kısıtlamalara tabi olan firmaların faaliyetinin azalmasının devam etmesi beklenmektedir.

2021 yılında beklenilen çeşitli talep kalemleri incelendiğinde, tüketimin yılın başında büyümeye katkı sağlayacağı ancak yapılan yatırımların talep olarak geri dönüşünün çok az olacağı beklenmekte, 2021'in ikinci çeyreğindeki ekonomik faaliyet, sağlık şartları ve ilgili kısıtlayıcı önlemlere bağlı olarak henüz belirsiz olmakla birlikte, Nisan ayı ortasından itibaren kısıtlamaların hafifletilmesinin, ekonomik faaliyetlerde daha fazla artışa yol açması öngörülmektedir.
Kısıtlayıcı önlemlerin ikinci çeyrekten itibaren kademeli olarak gevşetilerek; hafta içi sokağa çıkma yasağı ve hafta sonları karantinaların kaldırılmasının ve restoran ve barların teras kısımlarının yeniden açılmasının, özellikle kısıtlamalardan çok etkilenen bu sektördeki işletmeleri olumlu etkilemesi beklenmektedir.  Kısıtlayıcı önlemlerin gevşetilmesi halinde, taşımacılık, depolama ve hizmet sektörlerindeki ekonomik faaliyetlerin Ekim 2020 seviyesine gelmesi ve GSYİH’nın ikinci çeyrekte tekrar % 1 büyümesi beklenmektedir. (9 Nisan 2021)
Kaynak : https://ticaret.gov.tr/data/5e8dd94f13b8769dd0c39e02/6b56bc849a3cd064aa2f74ee5f75eac8.pdf

Ayrıca, Fransız Merkez Bankası'nın 16 Mart 2021'de yayınladığı raporda, 2020 yılında yaşanan GSYİH'de  %8,2'lik düşüşten sonra, 2021 yılında %5,5'lik bir büyüme olması beklendiği açıklanmıştır. 2022 yılındaki büyümenin de %4 civarı olması ve böylece 2022 yılının ortalarında Fransız ekonomisinin kriz öncesindeki seviyesine erişmesinin beklendiği de belirtilmiştir. (18 Mart 2021)

4.Ekonomiye/başlıca Sektörlere Etkileri
30 Nisan  2021’de açıklanan aşamalı normalleşme ile bilhassa hizmet sektörlerinin yeniden canlanması, tüketici güveninin yeniden tesis edilmesi ve toplam talebin artması beklenmektedir. Bununla birlikte, aşılama (hali hazırda nüfusun %22'si ilk doz aşıyı oldu) çalışmalarının seyri ve yeni varyantlara karşın vaka sayılarının kontrol altına alınmasında sağlanacak başarı, söz konusu normalleşme sürecinin planlandığı şekilde gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini belirleyecektir(30 Nisan 2021)
Diğer taraftan, gerek ülkeye giriş çıkışlarda gerekse ticari fuar ve etkinliklerin fiziksel olarak tekrar organize edilmesi bağlamında bahsi geçen sağlı kartı-pasaportu uygulamasının detayları yakinen takip edilecektir. (30 Nisan 2021)
Benzeri görülmemiş ekonomik sarsıntılarla dolu bir senede, Fransa GSYİH’si 2020 yılında ortalama %8,2’lık bir düşüş kaydetmiştir. Ülke genelinde geçerli olan ikinci karantina, ekonomiyi ilk kapanma sürecinde olduğu kadar sarsmamıştır.

2021 yılı ilk çeyreğinde, aşılamaların devam etmesine rağmen çıkan yeni varyantlar ve yoğun bakımlardaki %100’ü aşan doluluk oranları ile sağlık sektöründeki baskı devam etmekte olup, ülke genel bir karantinaya girmese de vatandaşların faaliyetlerine birçok yeni sınırlandırma getirilmiştir.

Kasım 2020’deki ikinci karantina ile karşılaştırıldığında getirilen yeni sınırlandırmalar daha esnek (belli saatlerde sokağa çıkma yasağı ve yalnızca bazı bölgelere getirilen seyahat sınırlandırmaları), daha sınırlı sayıda firmaya (temel ihtiyaçları karşılayanların dışında AVM’lerdeki mağazaların kapanması)  bölgesel (virüsün en çok görüldüğü bölgelerde hafta sonu sokağa çıkma yasağı) olarak uygulanmıştır. 

Bu bağlamda Fransız İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü tarafından Şubat 2021’de yayınlanan raporda Fransa ekonomisinin 2021 yılı başında getirilen sınırlandırmalardan daha az etkilenmesi beklendiği açıklanmıştır. Bu çerçevede, Ocak ve Mart 2021 tarihleri arasında Fransa’daki ekonomik faaliyetin, kriz öncesi döneme kıyasla %4 düşüş göstermesi beklendiği ifade edilmiştir.  

2020 yılı son çeyreğinde GSYİH %1,4 düşmüştür. GSYİH’deki bu daralmaya hane halkının tüketiminin etkisi -2,8 puan olmuştur. Fransa’da Mart 2021’de Ulusal İstatistik ve Araştırma Enstitüsü INSEE tarafından yapılan araştırmada hane halkının moralinin Şubat ayına göre genel ortalama olan 100 puanın 3 puan altına geçerek 94 puan seviyesine ulaştığını açıklanmıştır. 

INSEE’nin Mart 2021’de yayınlamış olduğu raporunda, karayolu trafiği incelendiğinde, tüm araç trafiğinin 2021 yılı Ocak ve Şubat aylarında, (okul tatilleriyle bağlantılı olarak Şubat ayındaki yükselme hariç), sabit kaldığı belirtilmektedir.

Sanayi faaliyetleriyle doğrudan bağlantılı seyahatlerde kısıtlayıcı önlemlerin olmamasından dolayı ikinci karantina döneminde en az etkilenen ağır vasıta trafiği olmuştur. Ağır vasıta trafiğinin, Eylül ayından bu yana nispeten sabit kalarak (Noel tatilleriyle bağlantılı mevsimsel düşüş hariç) Şubat ayından itibaren yükselişe geçtiği açıklanmıştır. Bu gelişme, ticaret ve losjistik kanallarının aksamaması hedefiyle de uyumludur.
2021 yılı ilk çeyreğinde, genel olarak sanayi faaliyetlerinin yükselişi devam ederek kriz öncesi seviyesinin %3 altına ulaşmıştır. Söz konusu seviye 2020 yılı son çeyreğinde -%4 olarak gerçekleşmiştir.

İnşaat faaliyetleri 2020 yılı sonunda kriz öncesi seviyesinin %8 altında iken, 2021 yılı ilk çeyreğinde -%6’ya ulaşmıştır. Diğer sanayi sektörleri de (tekstil, kimya, metal vb.) kriz öncesi seviyelerine ulaşmaya yaklaşırken, makine-ekipman sanayi kriz öncesi seviyesinin üzerine çıkmıştır.

Hizmet sektörü 2020'nin sonu ile hemen hemen aynı seviyeye ulaşmıştır. Ancak sektör içindeki farklı faaliyet alanlarında farklı seviyede etkilenmeler olmuştur.(9 Nisan 2021)
Salgında üçüncü dalganın güçlü bir şekilde hissedildiği Fransa'da krizden en çok etkilenen dev firmalara dönük kamusal desteklerin 2021'de devam ettiği görülmektedir. Söz konusu kurtarma paketi ve destekler sayesinde gerek pandemi dolayısıyla ortaya çıkabilecek istihdam kaybı kontrol altına alınmakta gerekse de stratejik, dev şirketlerde olası iflasların önüne geçilmektedir. Kamunun pandemi karşısında zorda kalan kesimlere dönük benimsediği proaktif tutumun, kısıtlayıcı tedbirlerin olumsuz etkilerinin azaltılmasının, toplam talep ve dolayısıyla ihracat açısından da olumlu olduğu değerlendirilmektedir. (7 Nisan 2021) 

Fransız ürünlerinin ihracatına yönelik taleplerin artarak devam etmesi sonucu, Fransa ekonomisi sokağa çıkma yasaklarından diğer ülkelere nazaran daha az etkilenmiştir. (9 Nisan 2021)

2020 yılında yaşanılan pandemiye dayalı kriz, GSYİH’ de görülen %10’a yakın düşüşe rağmen, Fransa’da iflas eden firma sayısı 2019 yılına göre %38 azalmıştır. Yalnızca 32.200 firmanın iflas ettiği ülkede, bu iyileşmenin sebep Emmanuel Macron tarafından « Ne pahasına olursa olsun » sloganlı firmaları kurtarmaya yönelik yapılan ekonomik yardımlar olarak gösterilmektedir.( 20 Ocak 2021)

Fransa resmi istatistik kurumu INSEE Covid-19 Pandemisinin 2020 yılı ekonomik etkileri ile ilgili ilk değerlendirmesini yayınlamıştır.2020 yılında Fransa’da GSYH resmi beklentilerin aksine %9 yerine %8,3 oranında gerilemiştir. INSEE tarafından açıklanan %8,3 oranındaki küçülmeyle Fransa ekonomisi 2020 yılında 2. Dünya Savaşından bu yana gördüğü en yüksek küçülmeyi yaşamıştır. Yapılan açıklamada, kısıtlamaların tekrar başladığı Ekim – Kasım aylarındaki ikinci dalgada iktisadi aktivitenin fazla ivme kaybetmediği, nitekim 4. Çeyrekte ekonominin sadece %1,3 oranında gerilediği ve yılın bütününde küçülmenin beklenilenden daha düşük hesaplandığı ifade edilmiştir.  Dördüncü çeyrekte ekonomik aktivitenin bir yıl önce aynı dönem için seviyesinin %5 altında olduğu, hâlbuki ikinci çeyrekte %18,8 altında olduğu açıklanmıştır.

Tüketimin yaz başında başlayan normalleşmeyle birlikte 3. çeyrekte yüksek bir artış sergilediği ancak 4. Çeyrekte artan kısıtlama ve karantina uygulaması ile birlikte yeniden düştüğü (-5.4%) görülmüştür.

Fransa’nın dış ticareti ise toparlanmaya devam etmektedir. Üst üste 2 dönemdir Fransa’nın ihracatının ithalata göre daha çok artığı görülmüştür (+%4,8 ve +%21,9 ihracat için, +%1,3 ve +%16,2% ithalat için). INSEE tarafından açıklanan yıllık %8,3 küçülme, pandeminin Fransa ekonomisi üzerinde yarattığı tahribatı ortaya koymakta ve ülkemiz açısından da söz konusu ülkeye yapılan ihracatta geçtiğimiz yılın bütününde yaşanılan performans kaybını açıklamaktadır. Bununla birlikte, çeyrek dönemler itibariyle bakıldığında yılın sonuna doğru pandemi dolayısıyla tekrar uygulamaya konan ikinci dalga kısıtlamalarına rağmen ekonomik aktivitenin beklendiği ölçüde azalmamış olması ve yılın bütününde küçülmenin resmi beklentilerden (%9) daha düşük kalması, pandemide üçüncü dalga kısıtlamaların konuşulduğu mevcut konjontürde geleceğe dönük daha iyimser bir sinyal vermektedir.( 29 Ocak 2021)
Detay için :
https://www.lesechos.fr/economie-france/conjoncture/covid-le-pib-a-plonge-de-83-en-2020-1285570
https://www.insee.fr/fr/statistiques/5018361
https://www.francetvinfo.fr/sante/maladie/coronavirus/confinement/la-france-a-connu-une-recession-massive-en-2020-avec-une-chute-de-8-3-du-pib-sur-l-annee-selon-une-premiere-estimation-de-l-insee_4276079.html
5 Şubat 2021 tarihi itibariyle, Fransa’da 2020 yılı resmi ticaret istatistikleri yayınlanmış olup, 2020 yılında ülkenin toplam ihracatı 2019’a göre %16,3 oranında azalarak 416 milyar Avro, ithalatı ise %13,4 oranında düşerek 497,6 milyar Avro olarak gerçekleşmiştir. Böylelikle,  2012 yılından bugüne en yüksek ticaret açığı rakamına (81,5 milyar Avro) ulaşılmıştır.

Beklenildiği üzere Covid-19 Salgınının ülkenin 2020 yılı dış ticaret performansını önemli bir şekilde etkilemiştir. Ticaret Bakanı Franck Riester rakamların olumsuz olduğunu belirtmiş, ancak normalleşme sürecinin ticarete de yansıdığının altını çizmiştir. Nitekim Aralık 2020 ihracat rakamlarına bakıldığında bir önceki yılın aynı dönemine göre sadece %7 düştüğü görülmektedir. Öte yandan Fransa'nın ihracatının AB içerisinde de olumsuz bir performans kaydettiği göze çarpmaktadır. Avrupa Birliği ülkelerinin ihracatı %11 oranında azalmıştır.(5 Şubat 2021)
Fransız ürünlerinin ihracatına yönelik taleplerin artarak devam etmesi sonucu, Fransa ekonomisi sokağa çıkma yasaklarından diğer ülkelere nazaran daha az etkilenmiştir. (9 Nisan 2021)

Fransız Merkez Bankası’nın yayınlamış olduğu raporda, 2021 yılı Mart ayında Fransa’da, son 3 ayda geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla firmaların faaliyet hacminde  %5 düşüş olduğu belirtilmiştir.(12 Mart 2021)

Fransız Ekonomi ve Finans Bakanlığınca, 17 Mart 2021 tarihinde yapılan açıklamada, 2020 yılında Covid 19 salgınından dolayı yaşanan krizin bedelinin 160 milyar Avro olduğu belirtilmektedir. Daha önceki tahminlerde 186 milyar Avro civarı olması öngörülen krizin bedelinin, beklenenden daha az olması ekonomide olumlu bir hava yaratmıştır.

Ekonomide diğer bir iyileşme sinyali olarak da, Ocak 2021'de  toplanan KDV tutarının 19,4 milyar Avro ile salgın öncesi Ocak 2020'deki 19,5 milyar Avroluk seviyesine ulaşmış olması gösterilmektedir.
Fransa Çalışma Bakanlığınca 2021 yılı ilk üç aylık dönemine ilişkin istihdam verileri açıklanmıştır. Açıklanan verilere göre 2021'in ilk çeyreğinde işsizlik kurumunda 5,7 milyon kişinin kayıtlı olup, bunların 3,56 milyonu A kategorisinde (yani hiç çalışmamış) ve 2,15 milyonunun ise B ve C kategorilerinden yer almaktadır (yani kısmi olarak çalışanlar).A kategorisinde iş arayanların sayısı bu çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %0,3 azalmış olmakla birlikte (-12.200) yıllık bazda %6,8 artmıştır. Kısa süreli kısmı aktivitedeki (B kategorisi) kişi sayısı ise bir önceki çeyreğe göre %0,4 ve uzun süreli kısımı aktivitedeki (kategori C) kişi sayısı %1,0 artmıştır. Toplamda, A, B, C kategorisindeki iş arayanların sayısı 2021 yılı birinci çeyreğinde sabit kalmış (4.700 arttı) ancak yıllık bazda %4,9 artmıştır.
Fransa Çalışma Bakanı Elisabeth Borne BFM TV televizyon kanalına yapmış olduğu açıklamada, bu çeyrekte uygulanan kısıtlamalara rağmen işsizlik oranının kötüye gitmediği ve bu durumun birçok sektörün halen faaliyet düzeyini koruduğunun olduğunun göstergesi olduğunu ifade etmiştir. Borne ayrıca işsizlik oranının pandemi krizine karşın geçtiğimiz yıl sadece %8 arttığının (2008 krizinde %25'ten fazla artmıştı) altını çizmiştir.
Pandemi koşulları ve kısıtlamalar devam etmesine rağmen işsizlik oranında yüksek artışlar görülmemiştir. Bu durumun pandemi krizi boyunca sağlanan kamusal desteklerin yansıması olduğu değerlendirilmektedir. Ayrıca ekonomik aktivitenin belli hizmet sektörleri hariç düzeyini koruduğu, bunun da ekonominin genel durumu ve talep canlılığı açısından olumlu olduğu düşünülmektedir.12 Nisan 2021)
Detaylı bilgi için:
https://statistiques.pole-emploi.org/stmt/publication
https://www.lesechos.fr/economie-france/social/leger-inflechissement-du-chomage-au-premier-trimestre-en-france-1310281#:~:text=En%20chiffres-,L%C3%A9ger%20infl%C3%A9chissement%20du%20ch%C3%B4mage%20au%20premier%20trimestre%20malgr%C3%A9%20les%20restrictions,pour%20atteindre%203%2C8%20millions
 
 

Otomotiv Sektörü:
Ulaşım ekipmanları ticareti 2019 yılında 13,5 milyar Avroluk bir ticaret fazlası sergilerken 2020 yılında 1,8 milyar Avroluk ticaret açığı vermiş olup salgından en çok etkilenen sektör olmuştur.
 
Fransız otomotiv devi Renault firması pandemi nedeniyle 2020 yılı için 8 milyar Avroluk tarihi zarar açıklamıştır.2020 yılında firma araç satışı %21,3 gerileyerek 2,95 milyona ulaştı. Bu düşük performansla 2020 yılık cirosu %21,7 oranında gerileyerek 43,5 milyar Avroya ulaştı ve faaliyet kârı 1,4 milyar Avroya düştü. Bu duruma ek olarak, %43 hissedarı olduğu Nissan firmasının zararı da Renault Grubun bilançosuna 5 milyar Avroluk zarar olarak yansımıştır. Firma 2020 yılın ilk yarısında 7,3 milyar Avro zarar kaydederken, yılın kinci yarısında normalleşmeyle birlikte satışlar da olumlu etkilenmiş ve ciro kaybı 2019’un aynı dönemine kıyasla %8,9 oranında gerçekleşmiştir.

Firma Genel Müdürü yapmış olduğu açıklamada, devam eden pandemi koşulları ve elektronik aksam tedarikindeki yaşanılan güçlüklerden dolayı 2021’in de zor geçeceğini belirtmiştir.
Bilindiği üzere Renault 2020 Mayıs ayında pandemi dolayısıyla satışlarda görülen düşüş karşısında tasarruf tedbirlerini içeren bir paket açıklamıştı.  Paket kapsamında, dünya çapında 15.000 ve Fransa’da 4.600’e yakın çalışanının işten çıkarılacağı ve tedbir paketi sayesinde 3 yıl içerisinde 2 Milyar Avroya yakın tasarruf edilmesinin planlandığı ifade edilmişti. (22 Şubat 2021)
Detay için:
https://www.lesechos.fr/industrie-services/automobile/renault-affiche-une-perte-historique-en-2020-1291807

Havacılık Sektörü:
Salgından dolayı zor durumda kalan Fransız hava yolu şirketi Air France’a yönelik mali yardım devam ediyor. Geçtiğimiz yıl  7 milyar Avroluk rekor destek sunulan hava yolu devi Air France’a Fransa’nın bu yılki 4 milyar avroluk yeni finansal destekleme planı 06 Nisan 2021 tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından onaylamıştır.
 
Destek paketinde yer alan 4 milyar Avronun 3 milyarının Fransa’nın daha önce verdiği kredinin firmanın sermayesine dâhil edileceği (hibeye dönüştürüleceği) ve kalan 1 milyar Avronun da ilave bir yatırım sermayesi olarak firmanın bilançosuna ekleneceği belirtilmiştir. Yardım planı öncesi Fransız devletinin %14,3 oranındaki hissedar konumunun bu operasyon sonrasında yaklaşık %30’a çıkması beklenmektedir. Yardım paketine yeşil ışık yakan Avrupa Komisyonunun şartları ise;
- Air France’ın Paris-Orly havalimanında kullandığı 18 slotundan diğer hava yolu şirketlerine verilmek zere feragat etmesi,
- Sermayesinde dahil olan finansal desteklerin yüzde yüzünü geri ödemediği taktirde bu yıl kar payı dağıtımı gerçekleştirmemesi,
- Sermayesinde dahil olan finansal desteklerin minimum %75’inin geri ödenmemesi durumunda yönetim kurulu üyelerine yapılan ödemelerin kısıtlanması şeklindedir. (7 Nisan 2021)
 https://www.francetvinfo.fr/economie/transports/greve-a-air-france/air-france-quatre-questions-sur-le-nouveau-plan-de-soutien-financier-de-l-etat-pour-sauver-la-compagnie_4361551.html
Pandeminin ve seyahat kısıtlamaların devam etmesiyle Fransız hava yolu şirketi Air France 2021 yılın birinci çeyreğinde 2020 yılın aynı dönemine göre yolcu sayısında %73,4 ve bilet satışında %57 düşüşle birlikte 1,5 milyar avro zarar kayıt etmiştir.
Firmanın mali müdürü İkinci çeyrekte kısıtlamaların hafifleşmesiyle ve yaz sezonunun gelmesiyle satışlarda  canlılık beklentisinde olduklarını açıklamıştır.
Pandemiden dolayı zor durumda kalan Fransız hava yolu şirketi Air France’a develet tarafından 2020 yılında 7 milyar Avroluk rekor destek ve 2021 yılında ek olarak 4 milyar avroluk destek almıştı.
Kaynak. https://www.lefigaro.fr/conjoncture/lourde-perte-pour-air-france-klm-au-1er-trimestre-qui-veut-croire-en-l-ete-20210506
Sonuç olarak pandeminin en çok etkilediği sektörlerden havacılık sektöründe faaliyet gösteren Air France, seyahat kısıtlamalarının yoğunlaştığı 2021 yılı ilk çeyreğini de rekor kayıplarla kapatmıştır. Bu sonuç, pandemi krizinin olumsuz etkisinin 2021'de de belli sektörlerde yoğun bir şekilde devam ettiğini göstermektedir. (6 Mayıs 2021)

5.İkili Ticari İlişkilerimize Etkileri
30 Haziran 2021 tarihi itibariyle Fransa’da normalleşme sürecine girileceğinden anılan tarihten ticari fuarların organize edilmeye başlanabilecektir. Bu çerçevede firmalarımızın hazırlıklı olmasında yarar görülmektedir.(12 Mayıs 2021)
2020 yılı Türkiye-Fransa ticaret verilerine bakıldığında, Türkiye'nin Fransa'dan ithalatı %5,87 artarak 6,29 milyar Avroya ulaşmıştır. Türkiye'nin Fransa'ya ihracatı ise %11,26 azalarak 7,7 milyar Avroya düşmüştür. Böylelikle Türkiye'nin Fransa ile Dış Ticaret Fazlası %47,32 azalarak yaklaşık 1,5 milyar Avro ve Türkiye'nin Fransa ile Dış Ticaret hacmi %4,34 azalarak 14 milyar Avro olmuştur.
Fransa'nın 2020 yılı dış ticaret istatistiklerinin yayınlanmasıyla pandeminin ticaret üzerinde yarattığı tahribat da net bir şekilde görülmektedir. 2020 yılında Fransa'nın toplam ithalatı %13,4 oranında azalırken, ülkemizden yapmış olduğu ithalat ise %11,2 oranında azalmıştır. Dolayısıyla, Fransa-Türkiye ticaret gelişmelerinin de pandemi gölgesindeki ülkenin genel ticaret performansı ile birlikte değerlendirilmesinde fayda görülmektedir. Diğer taraftan, aylık gelişmelere bakıldığında ticarette bilhassa yaz aylarıyla birlikte görülen toparlanma eğiliminin yılsonunda da devam etmesi olumludur.(5 Şubat 2021)
2020'yi %8,3 oranında tarihi bir küçülmeyle kapatan Fransa ekonomisinde, özel sektör cephesinde yer alan büyük gruplar için de pandeminin tahribatı ağır olmuştur. Renault'nun satışlarında görülen bu gerileme, geçtiğimiz yıl için grup bünyesinde yer alan ülkemiz kaynaklı sevkiyatları da etkilemiştir.  (22 Şubat 2021)

Fransız Sağlık Üst Kurulunun olumlu görüşü sonrası, Fransız Sağlık Bakanlığı burun test kitlerinin Nisan ayı itibariyle satışına onay verilmesi göz önünde buldurularak,bu kararın, ülkemizdeki hızlı test kiti üreticileri için önemli bir fırsat olabileceği ve ihracatımıza olumlu yansıyabileceği düşünülmektedir.  (30 Mart 2021) 

Kaynak:
T.C. Paris Ticaret Müşavirliği, T.C. Liyon Ticaret Ataşeliği, T.C. Marsilya Ticaret Ataşeliği