COVID-19 Gelişmeleri

17 Ocak 2022

COVID-19 (KOVİD-19) Salgını Nedeniyle Hollanda'da Alınan Önlemler 

Hollanda'da COVID-19 salgını ile mücadele kapsamında 25 Ocak 2022 tarihine kadar geçerli olacak şekilde önlemler revize edilmiştir. Bu çerçevede, temel gıda ürünleri satan mağazalar saat 20.00’e kadar açık olmaya devam edecektir. Bunun yanında, temel gıda malzemeleri dışında giyim gibi zorunlu olmayan ürünlerin satıldığı mağazalar vezorunlu olmayan hizmetlere ilişkin işletmeler (kuaför, kişisel bakım, spor salonları) saat 17:00’e kadar açık olabilecektir. Evcil hayvan mağazaları, eczaneler, gözlükçüler, avukat ve noter gibi spesifik hizmet veren yerler düzenlenen saatler arasında açık olabilecektir. 1.5 metre mesafenin sağlanamayacağı yerlerde maske kullanma mecburiyeti getirilmiştir. Açık işletmelerden metrekareye 1 müşteri olacak şekilde düzen almaları beklenmektedir.  Restoran, kafe, eğlence yerleri ile sinema, müze, tiyatro, konser salonları kapalı olmaya devam edecektir. En az bir hafta önce 3. aşıyı olmuş olanlar ile en az 8 hafta önce korona geçirmiş olan kişilerin, temaslı olması durumunda artık karantinaya alınması gerekmeyecektir.Orta, yüksek okul ve üniversiteler açılacaktır (17.01.2022).

Hollanda’da Hükümet 18 Aralık Cumartesi günü gerçekleştirilen bir basın açıklaması ile Covid-19 salgınının önlenmesine yönelik yeni düzenlemelere gitmiştir. Düzenlemeler 14 Ocak tarihine kadar geçerli olacaktır. Alınan önlemlere ilişkin bilgi aşağıda sunulmaktadır:

- Genel olarak sadece temel tüketime yönelik mağazalar açık kalacaktır. Okullar, barlar, restoranlar, sinemalar, tiyatrolar, müzeler ve konser salonları kapanacaktır. İstisnalar süpermarketler, bakkallar, gözlükçüler ve işitme uzmanları, kütüphaneler, benzin istasyonları, eczaneler, sürücü kursları, avukatlar ve noterlerdir. Restoranlar paket servis usulünde çalışabilecektir. Açık hava pazarları çalışmaya devam edebilecektir. Kuaför ve güzellik salonları gibi bireysel temas kurulacak mesleklere ait işletmeler kapanacak, ancak fizyoterapistler açık kalacaktır. Etkinliklere izin verilmeyecektir. Zorunlu olmayan mağazalar çevrimiçi sipariş alabilecek ve toplama ile iade işlemleri (click-collect) için açılabilecektir.

- Noel tatili (24-26 Aralık) ve Yeni Yıl hariç, evde izin verilen misafir sayısı dörtten ikiye düşürülmüştür. Sınırın dört olduğu Noel ve Yeni Yıl hariç, en fazla iki kişiden oluşan gruplar dışarıda buluşabilecektir. Aynı evde yaşayanlar için bu kural geçerli olmayacaktır.

- Açıklamada seyahatle ilgili resmi bir kısıtlama getirilmemiştir. Diğer taraftan, 22 Aralık Çarşamba gününden itibaren, Schengen sınır bölgesi dışından Hollanda'ya seyahat eden kişiler, tam olarak aşılanmış veya yakın zamanda koronavirüsten iyileşmiş olsalar bile, negatif bir koronavirüs testi göstermek zorunda olacaklardır. Hollanda'ya gerçekleştirlecek ziyaretlerde bu hususa dikkat edilmesi önem taşımaktadır.

- Buna ek olarak, Birleşik Krallık'ta bulunan tüm yolcular 10 gün boyunca zorunlu karantinaya tabi tutulacak, ancak erken karantine bitişi için beşinci günde bir PCR testi yapma seçeneğine sahip olacaklardır (20.12.2021).

Hollanda'da COVID-19 salgını ile mücadele kapsamında 14 Ocak 2022 tarihine kadar geçerli olacak şekilde önlemler alınmıştır. Bu çerçevede, gerçekten zorunlu haller dışında uzaktan çalışılması tavsiye edilmektedir. İşletmelerde çalışma saati kısıtı getirilmiştir.

Buna göre; giyim mağazaları gibi zorunlu olmayan mağazalar ve zorunlu olmayan hizmetlere ilişkin işletmeler (örneğin restoran ve kafeler, temas gerektiren mesleklerin icra edildiği kuaför gibi işletmeler, eğlence ve hayvanat bahçeleri, sağlıklı yaşam merkezleri, sinema, tiyatro ve konser salonları gibi sanat ve kültür merkezleri) 05:00 ile 17:00 saatleri arasında açık olabilecektir. Süpermarketler, evcil hayvan mağazaları, eczaneler, gözlükçüler ve toptancılar gibi temel mağazalar ile avukat ve noter gibi spesifik hizmet veren yerler 05:00 ile 20:00 saatleri arasında açık olabilecektir.

Halka açık yerlerde maske kullanma mecburiyeti devam etmekte olup 13 yaş ve üstü için restoran, kafe, çeşitli etkinliklerde korona aşı belgesinin gösterilmesi zorunludur. Aşı belgesinin gösterildiği yerlerde maske kullanma mecrubiyeti bulunmamaktadır.  Restoran ve kafelerde sabit oturacak yer olması şartı bulunmakta ve mesafe kuralı geçerli olmaktadır. Sadece ziyaretci akışının çok olduğu yerlerde sabit oturacak yer şartı aranmayacak ve 1 kişi için 5m2 alan kuralına dikkat edilecektir (15.12.2021).

Hollanda'da COVID-19 salgını ile mücadele kapsamında 13 Kasım tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde yeni önlemler alınmıştır. Bu çerçevede, gerçekten zorunlu haller dışında uzaktan çalışılması beklenmektedir. İşletmelerde çalışma saati kısıtı getirilmiştir. Buna göre; giyim mağazaları gibi zorunlu olmayan mağazalar, zorunlu olmayan hizmetlere ilişkin işletmeler (örneğin temas gerektiren mesleklerin icra edildiği kuaför gibi işleteler, eğlence ve hayvanat bahçeleri, sağlıklı yaşam merkezleri) 06:00 ile 18:00 saatleri arasında açık olabilecektir. Süpermarketler, restoran ve kafeler, evcil hayvan mağazaları, eczaneler, gözlükçüler ve toptancılar gibi temel mağazalar 06:00 ile 20:00 saatleri arasında açık olabilecektir. Etkinliklere yalnızca 06:00 ile 18:00 saatleri arasında izin verilecektir. Etkinliklerde en fazla 1250 kişinin girişine izin verilecektir.  (15.11.2021).

2021 yılında milli katılımı destek kapsamında bulunan yurtdışı fuarlardan olan ve 14-15 Aralık 2021 tarihinde Hollanda’nın Amsterdam şehrinde düzenlenmesi öngörülen “Plma's World of Prıvate Label” fuarının, sözkonusu fuar idaresinden alınan bildirim kapsamına iptal edildiği bilgisi edinilmiştir. Bahsekonu bildirimde iptal nedeni olarak, COVID-19 salgını ile ilgili son gelişmeler ile Hollanda ve Avrupa ülkelerinin seyahatleri etkileyen duyuruları işaret edilmektedir. Diğer taraftan, bildirim kapsamında bir sonraki “World of Prıvate Label” fuarının 31 Mayıs ve 1 Haziran 2022'de tarihinde gerçekleştirilmesinin planlandığını kaydedilmektedir. Ayrıca, ziyaretçiler ve katılımcılar bakımından, 2021 fuarının iptal edilmesinden doğabilecek hayal kırıklığının engellenebilmesi ve PLMA'nın üye üreticilerinden ürün tedarik edilebilmesine yardımcı olunabilmesi amacıyla iptal edilen fuar kapsamında planlanan yüz yüze görüşmeler yerine, önümüzdeki günlerde "Aralık 2021 Katılımcı Rehberi"nin tamamına erişim için giriş bilgilerinin paylaşılacağı aktarılmaktadır (15.11.2021).

Hollanda’da COVİD-19 ile mücadelede vaka sayılarındaki yükselişi takiben yeni önlemler açıklanmıştır. Buna göre, tren, tramvay, otobüs, metro ve vapur gibi toplu taşıma ile taksi gibi ticari yolcu taşımacılığında ve havaalanı ile tren istasyonlarında zorunlu olan maske kullanımı devam edecektir. 6 Kasım tarihinden itibaren ise “korona kontrol belgesinin” (ülkemizdeki hes kodu uygulaması) kullanılmadığı tüm halka açık yerlerde maske kullanımı tekrar zorunlu olacaktır. Düzenlemeye süpermarketler, mağazalar, oyun yerleri ve eğlence parkları gibi korona kontrol belgesinin kullanılmadığı kapalı alanlar ile halka açık olan diğer tüm binalar dahil edilmiştir.

Ayrıca, korona kontrol belgelerinin kullanımı bir dizi sektör için zorunlu hale getirilmiştir. Halihazırda korona kontrol belgesinin zorunlu olduğu yerler kapalı yerlerde yemek servisi (yiyecek ve içecek satış yerleri) yapan mekanlar, kumarhaneler, festivaller gibi etkinlik alanları, konferans vs. mümkün kılan sabit oturma düzenine sahip kurumsal etkinlik alanları, profesyonel spor müsabakaları izleyici bölümleri, sinemalar, tiyatrolar ve konser salonları gibi kültürel mekanlar iken, 6 Kasım'dan itibaren korona kontrol belgesinin zorunlu olacağı yerlere ziyaretci akışının çok olduğu, sabit oturulacak yer olamayan alanlar, örneğin, fuarlar ve bazı spor etkinlikleri ile müzeler ve anıtlar gibi ayakta ziyaretçi akışının olduğu yerler eklenecektir.

Genel temizlik ve hijyen kurallarına uyma, masefeyi koruma, evden çalışma tavsiye edilmektedir.

Ayrıca, korona kontrol belgesinin işyeri girişlerinde de kullanılmasını mümkün kılan bir çalışma yürütüldüğü duyurulmuştur (05.11.2021).

Hollanda'da kademeli önlemlerin hafifletilmesi çalışmaları kapsamında, 26 Haziran tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde kapalı alanlarda devam eden maske zorunluluğu kaldırıldığı ve ağırlama yapan mekanlar, sinemalar, konferans merkezleri ve konser salonları gibi halka açık yerlerde düzenlenen tüm etkinliklere izin verildiği bildirilmişti. Bu defa, 09 Temmuz tarihi akşam saatleri itibariyle yapılan açıklamada, günlük vaka sayılarının 8.000 seviyesini geçmesi ve tam aşılı olmayan nufusu dikkate alarak bazı önlemlerin geri getirildiği duyrulmuştur.

Buna göre,
- Restoran ve barlar atanmış koltuklarda ve 1.5 metre mesafeli müşteri kabul edebilecektir ve gece 12:00 ile sabah 06:00 arasında kapalı olacaktır. Canlı performans ve yüksek sesli müzikler yasaklanmıştır.
- Diskolar ve gece klupleri yeniden kapatılmıştır.
- Tüm ziyaretçilere 1,5 metre arayla yerleştirilmiş koltuklar tahsis edilmesi koşuluyla kültürel mekanlar açık kalabilecektir.
- Etkinlikler 24 saatten uzun sürmeyecektir (12.07.2021).

Hollanda'da kademeli önlemlerin hafifletilmesi çalışamaları kapsamında, günlük pozitif test sayısının 500 civarlarına gerilemesi, 17,5 milyonluk nufusu barındıran ülkede yaklaşık 15,3 milyon doz aşı uygulanmış olması ve 18 yaşındaki bireyler için de aşı programına başlanması dikkate alınarak 26 Haziran tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde kapalı alanlarda devam eden maske zorunluluğu kaldırılmıştır. 1.5 metre mesafenin sağlanamadığı toplu taşıma ve havalanlarında maske uygulamasına devam edilecektir. Ağırlama yapan mekanlar, sinemalar, konferans merkezleri ve konser salonları gibi halka açık yerlerde düzenlenen tüm etkinliklere izin verilecektir. Kişilerin tahsisli koltuklara sahip olduğu yerlerde, azami kişi sayısı, 1,5 metre mesafe ile mevcut olan azami koltuk sayısı kadar olacaktır (29.06.2021).

Hollanda’da 28 Nisan tarihi itibariyle başlatılan önlemlerin hafifletilmesi süreci kapsamında 16 Mart tarihli ilk aşamada tüm mağazaların randevusuz müşteri kabul etmeleri mümkün kılınmıştı. Ayrıca, restoran ve kafelerdeki açık oturma alanlarının 12:00-18:00 saatleri arasında müşteriye açılmasına izin verilmişti. İkinci aşamada ise 19 Mayıs tarihinden başlamak üzere açık oturma alanlarına 06.00-20.00 saatleri arasında müşteri kabulü yapılması sağlanmıştı.

Önlemlerin hafifletilmesinde 3. aşamaya ise 5 Haziran tarihi itibariyle geçilmiştir. Buna göre, yeme-içme hizmeti veren işyerleri kapalı alanları dahil artık 06.00-22.00 saatleri arasında açık olabilecektir. Herkesin bir masada belirlenmiş bir koltuğu olmalıdır. Barda oturmak ve self servis yasak olacaktır. Canlı performanslar veya spor etkinliklerini gösteren televizyon ekranlarına izin verilmeyecektir. Rezervasyon ve tahsisli koltuk zorunludur.

Ayrıca, Bir mekanın kabul edeceği azami ziyaretçi sayısı 50 ile sınırlı kalmaya devam ederken 1.000 veya daha fazla koltuklu büyük mekanların, 250 kişiye kadar ziyaretçi kabul edebilmesi serbest kılınmıştır. Bu düzenleme, kapalı arenalar, sinemalar, açık hava tiyatroları ve konser salonları gibi tüm büyük iç ve dış mekanlar için geçerli olacaktır. Rezervasyon, sıhhi önlemler ve 1,5 metre mesafeli belirlenmiş oturma yerleri uygulaması sürecektir.

3. aşama ile birlikte Hollanda’da yeme içme mekanları kapalı ve açık alanlarında müşteri sınırılı ile hizmet verir hale gelmiş, mağazalar önceden randevusuz olark alışveriş için erişilebilir olmuş, kültür sanat aktiviteleri sunan mekanlar da hizmete açılmıştır.

Normalleşme de sayılar bakımından bir miktar daha rahatlama öngören 4. aşamaya 30 haziran itibariyle geçilmesi planlanmaktadır (07.06.2021).

Hollanda’da hükümet 28 Nisan tarihi itibariyle bazı önlemlerin hafifletilmesi karar alındığını açıklamış ve bu çerçevede 21:00 ile 04:30 arasında sokağa çıkma yasağı kaldırılmış, 16 Mart tarihinden beri devam eden randevulu müşteri kabulü uygulaması sonlandırılmış, tüm mağazaların randevusuz müşteri kabul etmeleri mümkün kılınmıştı. Ayrıca, restoran ve kafelerdeki açık oturma alanlarının 12:00-18:00 saatleri arasında müşteriye açılmasına izin verilmişti.

Önlemlerin hafifletilmesinde ikinci aşamaya 19 Mayıs tarihinden başlamak üzere geçileceği açıklanmıştır. İkinci aşamada açık oturma alanlarının hizmet süresi uzatılarak 06.00-20.00 saatleri arasında açık olabilmeleri sağlanmıştır. Saatler uzatılmakla birlikte her kuruluşun azami 50 misafir ağırlaması, 1.5 metre aralıklarla bir masada en fazla 2 kişi oturabilmesi kuralları devam edecektir.

19 Mayıs tarihinden itibaren toplu taşıma araçlarının sadece temel seyahatler için kullanılması konusundaki acil tavsiyeler sona erecektir. Bu, tüm ulaşım modları için geçerlidir.

Kapalı alanlarda maske kullanımı ve 1.5 metre mesafe genel uygulamaları devam etmektedir.

Diğer taraftan, 15 Mayıs tarihinden itibaren, düşük enfeksiyon oranına sahip ülkelere seyahat etmeye izin verilecektir. Hollanda’da seyahat güvenliğine ilişkin ülkelere renk kodları ataması olmuştur. Buna göre güvenli ülkeler yeşil veya sarı kodlarla gösterilmektedir. 15 Mayıs’tan itibaren yeşil ve sarı kodlu ülkelere seyahat edilmemesi tavsiyesi geçerli olmayacaktır. Ülkemizin de içinde olduğu “turuncu” gruptaki ülkelere ise, yüksek enfeksiyon oranlarına sahip olduğu gerekçesiyle, zorunlu olmayan seyahatler tavsiye edilmemektedir (14.05.2021).

Hollanda’da 28 Nisan tarihi itibariyle bazı önlemlerin hafifletilmesi kararı alındığını açıklamıştır. Bu çerçevede;
- 21:00 ile 04:30 arasında sokağa çıkma yasağı kaldırılacaktır.
- 16 Mart tarihinden beri devam eden randevulu müşteri kabulü uygulaması sonlandırılacaktır. Tüm mağazalar randevusuz müşteri kabul edebileceklerdir.
- Giyim mağazaları gibi temel olmayan ürünlerin satıldığı mağazalar 06:00-20:00 saatleri arasında açık olabilecektir. Süpermarketler ve temel malları satan diğer mağazalar, olağan açılış saatlerine göre çalışabilecektir. Mağazalarda yüz maskesi takmak zorunlu olacaktır.
- Restoran ve kafelerdeki açık oturma alanları belirli koşullar altında 12:00-18:00 saatleri arasında açık olabilecektir. Her kuruluşun azami 50 misafiri ağırlaması mümkün olabilecektir. 1.5 metre aralıklarla bir masada en fazla 2 kişi oturabilecektir. Ziyaretçiler sadece ödeme yapmak, vestiyerleri kullanmak veya tuvalete gitmek için mekanların içine girebileceklerdir. Self servis olmayacaktır. Yüz maskelerinin iç mekanlarda takılması zorunlu olacaktır.

Ayrıca, önlemlerin hafifletilmesinde 11 Mayıs tarihine kadar ikinci bir aşamanın planlandığı açıklanmıştır. Buna göre 11 Mayıs tarihinden sonra açık hava etkinlikleri üzerindeki kısıtlamaların gevşetilmesi, daha fazla spor ve kültürel aktiviteye önce seyircisiz, sonra izleyicilerle izin verilmesi, toplanmasına izin verilen kişi sayısının kademeli olarak artırılması gibi hususlar planlanmaktadır (21.04.2021).

Hollanda'da salgın ile mücadele kapsamında tüm mevcut önlemler 30 Mart Salı gününe kadar geçerli olacak şekilde uzatılmıştır. Önlemlerde bazı uyarlamalar da yapılmış olup; önemli hususlar aşağıda belirtilmektedir:
1. Yurtdışına çıkmama tavsiyesi 15 Nisan Perşembe gününe kadar geçerli olacaktır.
2. Öte yandan, 2020 Mart ayından beri uygulanan seyahat ksııtlamasında istisna tanınmış olan “iş seyahatinde olanlar, öğrenciler, yüksek vasıflı göçmenler, kültürel ve yaratıcı sektörden profesyoneller ve akademik araştırmacılar” için 23 Ocak tarihinde kaldırılan istisna bu sefer tekrar tanınmıştır. 
3. Yüksek riskli bölgelerden ve kara yoluyla Hollanda'ya girişlerde de havayolu ile girişlerde olduğu gibi negatif terst zorunluluğu getirilmiştir. Kontrol rastgele yapılacaktır.
4. İngiliz varyantı halihazırda Hollanda'da yayıldığı gerekçesiyle Birleşik Krallık'tan gelenler için seyahat kısıtlaması kaldırılmıştır. Mevcut negatif test şartı ve varışta kendi kendine karantina devam etmektedir (09.03.2021).

Hollanda’da 23 Ocak Cumartesi gününden itibaren uygulanmak üzere alınan önlem kararlarının geçerliliği 2 Mart tarihine kadar uzatılmıştı. Bu çerçevede Hükümet, 24 Şubat itibariyle İngiliz varyantı ve üçüncü bir salgın dalgasına işaret ederek uygulamada olan önlemlerin gözden geçirildiği ve bazı uyarlamaların yapıldığı açıklamıştır. Bu kapsamda;

- Saat 21.00-4.30 arası için uygulamada olan sokağa çıkma yasağı 15 Mart tarihine kadar devam edecektir.
- 3 Mart tarihinden itibaren mağazalar randevu ile müşteri kabul edebileceklerdir. Düzenlemede kat başına aynı anda en fazla 2 müşteri kabul edilmesi öngörülmektedir. Müşteriler 4 saat önceden randevu alarak mağazayı ziyaret edebileceklerdir. Her ziyaretin en az 10 dakika olacak şekilde planlanması gerekmektedir. Bunun yanında maske mecburiyeti devam edecektir. 1,5 metre mesafe, hijyen önlemleri gibi temel kurallar uygulanmaya devam edecektir. Sözkonusu uygulamanın, özellikle tedbirler kapsamında hiç müşteri kabul etme imkanı bulamamış küçük mağazalar için bazı çözümler sunabileceği düşünülmektedir. Büyük mağazalar için nasıl bir uygulama getirilebileceği konusunda henüz çalışılmalar devam etmektedir. Büyük mağazalar, çevrimiçi sipariş ve teslim saati randevusu ile satışa devam edebilmektedir.
- Kuaför, masaj salonu vb. temaslı meslek gruplarına ait işletmeler 3 Mart tarihinden itibaren açılabilecektir. Rezervasyon gerekli olacak ve randevü verilmeden belirli bir takım şikayetlerinin olup olmadığı kontrol edilecektir (grip, başağrısı, yorgunluk vb.). Maske kullanmak mecburi olup, mümkün olan yerlerde 1,5 metre mesafe korunacaktır.
- Birleşik Krallık, Güney Afrika, Dominik Cumhuriyeti, Brezilya, Arjantin, Bolivya, Yeşil Burun Adaları, Şili, Kolombiya, Ekvador, Fransız Guyanası,  Guyana, Panama, Paraguay, Peru, Surinam, Uruguay ve Venezuela’dan hava ve deniz yolu ile gelişlerle ilgili 22 Ocak tarihinde alınan kısıtlama 4 Mart tarihine kadar devam edecektir. Hükümetin afet yönetim ekibi bu yasakların (kısmen veya başka şekilde) uzatılmasını tavsiye etmektedir. Ayrıca, Hükümet hayati durumlar hariç Mart ayı boyunca yurtdışı seyahatlerin planlanmaması yönündeki tavisyesini korumuştur (25.02.2021).

Hollanda’da ülke genelinde daha öldürücü olduğu düşünülen koronavirüs türlerinin yayılmasını önlemek için 23 Ocak Cumartesi gününden itibaren uygulanmak üzere yeni önlemler 2 Mart tarihine kadar geçerli olacak şekilde uzatılmıştır. Mevcut kısıtlamalar ile ilgili öne çıkan hususlar aşağıda sunulmaktadır:

Dışarı Çıkma: Sadece akşam 21:00 ile sabah 04:30 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacaktır. Gerektiğinde ve geçerli bir sebeple dışarı çıkılmalıdır. Yiyecek ve içecek tesisleri kapalı kalmaya devam edecektir. Restoranlardan sipariş verilebilmesi mümkündür. Evde en fazla günde 1 kişinin kabul edilmesi, dış mekanlarda maksimum 2 kişilik grup veya 1 aile üyelerini içerecek şekilde bulunulması beklenmektedir. Müze, sinema ve kütüphaneler vb. kapalı kalmaya devam edecektir.

Mağaza ve Market Alışverişi: Zorunlu malzeme satışı yapmayan mağazaların kapalılık durumu devam edecektir. 10 Şubat tarihinden itibaren paket servis alımı ve çevrimiçi sipariş vermek serbest bırakılacaktır. Bu uygulamaya yönelik işleyişin arzı gerekirse; çevrimiçi sipariş sırasında teslimat ile ilgili bir gün ve saat aralığı verilmektedir. Belirlenen bu saatte işletmenin fiziksel olarak adresine gidilerek işletme tarafından salgın şartlarına uygun şekilde düzenlenmiş teslimat noktasından sipariş edilen ürünler alınabilmektedir. Teslimat zamanları sıraya konduğu için müşterilerin toplu olarak aynı alanda bulunmasına mani olunmaktadır. Öte yandan, süpermarket, eczane, manav, benzin istasyonları zorunlu ürün satışları gerçekleştirdikleri için açıktır.

Temasın Olduğu Meslek Grupları: Tıbbi hizmet vermeyen ve temasın olduğu meslek gruplarının (kuaför, berber, dövme yapan yerler ve cilt bakımı salonları vb.) kapalılık durumu devam edecektir.

Ulaşım ve Seyahat: 31 Mart’a kadar Hollanda’da kalınması, yurtdışı rezervasyon yaptırılmaması uyarısı devam etmektedir. 23 Ocak tarihinde alınan kararlar geçerliliğini koruyacaktır. Bu kapsamda iş seyahatleri kısıtlamaları 2 Mart tarihine kadar devam edecektir. Hollanda’ya gelecek yolcuların 72 saat öncesinden negatif PCR testi olsa da hızlı sonuç veren testlerden yaptırmaları gerekliliği de devam edecektir. Bu testin uçuştan en fazla 4 saat öncesinden (borading zamanı dikkate alınarak) gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir. 23 Ocak tarihinde alınan karantina yükümlülüğü kararı da devam etmektedir (09.02.2021).

Hollanda’da ülke genelinde daha öldürücü olduğu düşünülen koronavirüs türlerinin yayılmasını önlemek için 23 Ocak Cumartesi gününden itibaren uygulanmak üzere yeni önlemler alınmıştır. Öne çıkan hususlar aşağıda sunulmaktadır:

Dışarı Çıkma
Sadece akşam 21:00 ile sabah 04:30 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacaktır. Sadece gerektiğinde ve geçerli bir sebeple dışarı çıkılmalıdır. Bunlar;
• Afet durumu,
• İhtiyaç sahibi bir kişi veya bir hayvanın acil (tıbbi) yardıma ihtiyacı olduğu durumlar,
• İşveren tarafından işe gelinmesinin istendiği durumlar (yazılı işveren beyanı aranması sözkonusu). Prensip olarak evden çalışma devam etmektedir. Özellikle ofis çalışanları için tamamen evden çalışılması gerektiği belirtilmektedir.
• Yurt dışından Hollanda'ya dönüşler,
• Bir cenaze töreniyle bağlantılı olarak dışarıda bulunulması ve bunu ispatlanması;
• Bir mahkeme süreci ile ilgili dışarıda bulunmalar (kanıt istenebilcektir)
 
Seyahat Kısıtlamaları
Hükümetin acil tavsiyesi “Hollanda'da kalın” şeklinde yinelenmektedir. 31 Mart'a kadar seyahat edilmemesi veya seyahat rezervasyonu yapılmaması şiddetle tavsiye edilmektedir. Örneğin, yalnızca ciddi aile koşulları için ya da gerçekten ertelenemeyen ve fiziksel varlığın kesinlikle gerekli olduğu işler için seyahat mümkün olabilecektir.

Birleşik Krallık için olan uçuş yasağı ve feribotlara uygulanan bağlanma yasağının Güney Afrika, Brezilya, Arjantin, Bolivya, Şili, Kolombiya, Ekvador, Fransız Guyanası, Guyana, Panama, Paraguay, Peru, Surinam, Uruguay ve Venezuela'dan gerçekleştirilen gelişler için de geçerli olmuştur.

Buna ek olarak, hava veya deniz yolu ile Hollanda'ya yüksek riskli bölgelerden gelen tüm yolcular, Hollanda'ya girmeden hemen önce negatif hızlı test sonucu gösterebilmeleri gerekmektedir. Bu uygulama, kalkıştan 72 saat önce yapılması gereken ve halihazırda zorunlu olan negatif PCR testine ilave olarak getirilmiştir. Ülkemiz de Hollanda için riskli bölgede yer almaktadır. Dolayısıyla, ülkemizden gelecek yolcuların 72 saat öncesinden negatif PCR testi olsa da hızlı sonuç veren testlerden yaptırmaları gerekecektir. Bu testin uçuştan en fazla 4 saat öncesinden (borading zamanı dikkate alınarak) gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir. Ayrıca, Hollanda'ya geldiklerinde 10 gün karantinaya alınmaları gerekmektedir. Bu karantina uygulamasının 5 gün sonra yeniden yapılacak PCR testinin sonucu negatif çıkarsa sonlandırılması mümkün olacaktır. Hızlı testler limanların ve havalimanlarının yakın bölgelerinde her zaman ve her yerde bulunamayacağından, çifte test zorunluluğunun Hollanda’ya yapılan sefer sayısını azaltması beklenmektedir.

Ayrıca, Kabine seyahat istisnaları listesini kısaltmaya karar vermiştir. Bu kapsamda, 2020 Mart ayından beri uygulanan seyahat ksııtlamasında istisna tanınmış olan “iş seyahatinde olanlar, öğrenciler, yüksek vasıflı göçmenler, kültürel ve yaratıcı sektörden profesyoneller ve akademik araştırmacılar” için artık Hollanda'ya giriş hakkı tanınmayacaktır. 2020 Mart ayından beri istisna kapsamındaki, sağlık personeli, en iyi sporcular, gazeteciler, ve diplomatlar seyahat etmeye devam edebilecektir.

Karantina Yükümlülüğü
Korona testi pozitif çıkan biriyle doğrudan temas halinde olan herkes karantinaya alınmalıdır. Bu aynı zamanda yüksek riskli bir bölgeden (ülkemiz dahil) Hollanda'ya seyahat eden kişiler için de geçerlidir. Ancak karantina kurallarına uyulmadığı görülmektedir. Hükümet bu nedenle karantinayı zorunlu hale getirmenin bir yolu olarak gelen yolcuların karantinada olup olmadıklarını görmek için telefon aracılığı ile rastgele kontroller yapılacağını duyurmuştur.

Uygulamalar en erken 10 Şubat’a kadar yürürlükte olacaktır (22.01.2021).

Hollanda Gümrük İdaresi tarafından kişisel koruyucu ürünlerin gümrük kodlarında bazı değişiklikler yapılmıştır. Buna göre, yeni gümrük tarife pozisyonları;
- Koruyucu Maske (Tekstil)             -  6307 90 93 ve 6307 90 95
- Koruyucu Maske (Selüloz/Kağıt)   -  4818 90 10 
- Yüz Koruyucuları (Plastik)            -  3926 90 60 
- Gaz Maskeleri                             -  9020 00 10
- Koruyucu Gözlükler                     -  9004 90 10 
olarak belirlenmiş olup, ilgili firmalarımızın dikkatlerine sunulur (18.01.2021).

Hollanda’da 12 Ocak akşam saatlerinde düzenlenen basın toplantısı kapsamında 15 Aralık tarihinden beri uygulamada olan önlemler 9 Şubat 2021 tarihine kadar uzatılmıştır. Bu kapsamda müzeler, tiyatrolar, lunaparklar, hayvanat bahçeleri, kumarhaneler, saunalar, kapalı spor tesisleri, kafeler ve restoranlar (oteller dahil) en az 9 Şubat'a kadar kapalı kalacaktır. Kuaför, manikür salonları, dövme salonları ve diğer yakın temas hizmetleri gibi giyim mağazaları, ayakkabı mağazaları, kuyumcular ve el işi malzemeleri satan dükkanlar gibi perakendeciler de kapalı kalacaktır.
 
Ortaokullar, ortaöğretim meslek okulları ve yüksek öğretim kurumları en az dört hafta daha (8 Şubat'a kadar) çevrimiçi olarak öğretime devam edecektir. İlkokullar da uzaktan eğitime devam edecektir. Çocuk bakım merkezleri kapalı kalacaktır.
 
31 Mart'a kadar yurtdışına seyahat edilmemesi tavsiye edilmiştir. Yurtdışına yalnızca gerekli olduğu hallerde, örneğin ciddi aile durumlarında veya kesinlikle ertelenemeyen ve fiziksel varlığı gerektiren işlerde seyahat edilmesi önerilmiştir. Böyle önemli bir seyahatten sonra Hollanda'ya dönen kişiler, negatif bir COVID-19 test sonucu sunabilmeli ve 10 gün boyunca kendi kendini karantinaya almalıdır.
 
Pratikte gıda malzemeleri dışında satış yapan işletmelerin kapalı olması anlamına gelen uygulamaların 2 Şubat tarihinde tekrar değerlendirileceği ve 9 Şubat sonrası için bir planlama yapılacağı ifade edilmiştir.
 
Ayrıca, Başbakan Rutte, önlemlerin uzatılmasının yanında enfeksiyon oranını daha da azaltmak için başka neler yapılabileceğinin değerlendirildiğini belirtmiştir. Bu kapsamda, seçeneklerden biri sokağa çıkma yasağı getirmek olup kabinenin ana koronavirüs danışma grubu olan Salgın Yönetim Ekibinden bu seçenek hakkında rapor vermesini istediği açıklanmıştır.
 
Hollanda’da 13 Ocak itibariyle 4986 yeni teyit edilmiş enfeksiyon bildirilmiştir. Bu rakam günde ortalama 7057 kişinin pozitif test edildiği geçen haftanın ortalamasından daha düşüktür. Son yedi günde bir hafta önce günde 89 ölüme karşılık günde ortalama 106 ölüm kaydedilmiştir. Ayrıca yüzün üzerinde İngiliz mutasyonlu vaka tespit edilmiştir. Hem rakamların isenilen seviyeye inmemiş olması hem de İngiliz varyantının görülmesi sokağa çıkma kısıtlaması seçeneğini gündeme getirmiş görünmektedir.
 
Hükümet destek paketlerinin uzayan önlemlere göre kurguladığını açıklamıştır. Detaylar henüz kesinleşmemiştir. Önlemler ile ilgili olarak ekonomi çevrelerinde 2020 yılı son çeyreğinde beklenen daralmanın 2021 ilk çeyreğinde de devam etmesi ve dolayısıyla resesyon senaryosunun tekrar değerlendirilmesi yönünde yorumlara neden olduğu görülmektedir. Diğer taraftan, durumdan en çok etkilenen perakende sektör temsilcileri gelinen noktada sabit giderlerin hepsinin destekler kapsamında karşılanması sözkonusu olsa bile uzayan tecrit ortamında işletmelerin ayakta durmasının zor olduğuna işaret etmektedir. Bu bakımdan gıda dışı perakende açısından da çevrimiçi sipariş ve git al (online order and pick up from store) yönteminin işletilmesini talep etmektedir (13.01.2021).

Hollanda’da Hükümet son haftalarda, enfeksiyon sayısında günlük 9.000 seviyesinin aşılması üzerine, 15 Aralık ile 19 Ocak tarihleri arasında geçerli olacak sıkı bir tecrit ve kapanma uygulamasına geçildiğini duyurmuştur. Şimdiye kadar alınan en katı önlemler bütünü olarak görülen uygulamanın en az 19 Ocak kadar tarihine kadar devam edeceği bildirilmektedir.

Seyahat: Hükümet, toplu taşıma ile seyahat etmeme ve gerekli olmadığı sürece Mart ortasına kadar tüm yurt dışı seyahatlerden kaçınma çağrısı yapmıştır.
15 Aralık Salı günü saat 18:00'den itibaren, AB üyesi olmayan bir ülkeden Hollanda havaalanlarına gelen yolcu, varıştan 72 saatten daha eski olmamak üzere, negatif bir koronavirüs test sonucuna (standart bir PCR testi) sahip olduklarını göstermeli ve sağlık beyanını imzalamalıdırlar. Test gerekliliği, Hollanda ve AB vatandaşları, güvenli olduğu düşünülen ülkelerden kişiler, sınır çalışanları, transit yolcular,ve Hollanda’da oturma izni olan kişiler için geçerli değildir. Askeri polis, varışta tüm belgeleri kontrol edecek ve doğru belgeleri olmayanların girişi reddedilecek ve geri gönderilecektir.
Alış-Veriş: Gerekli olmadığı düşünülen tüm mağazalar 19 Ocak'a kadar kapanacaktır. Açık kalabilecek dükkanlar arasında süpermarketler ve gıda marketleri, eczaneler, posta ve paket servis noktaları, evcil hayvan malzemeleri mağazaları, bankalar, gözlükçüler, benzin istasyonları, çamaşırhaneler ve kuru temizleyiciler, açık havada Noel ağaçları ve çiçekleri satan dükkanlar ve toptancılar olarak bildirilmektedir.
Temaslı Meslekler: Doktorlar, gözlükçüler, fizyoterapistler, ebeler, diş hekimleri, veterinerler ve kan bankası personeli çalışmaya devam edebilecektir. Kuaförler kapanacaktır. Kiliseler, camiler ve sinagoglar açık kalacaktır.
Önemli İşler: Toplu taşıma, gündüz bakım merkezleri gibi önemli mesleklerdeki kişilerle sınırlandırılmalıdır. Önemli meslekler arasında tüm sağlık çalışanları, sosyal hizmet uzmanları, öğretmenler ve okul destek personeli, toplu taşıma çalışanları, süpermarketler dahil gıda zincirinde çalışanlar, ulaşım sektörü, medya ve iletişim, kamu sektörü ve temizlik, güvenlik gibi şirket destek hizmetleri yer almaktadır.
Kültür Sektörü: Müzeler, tiyatrolar, eğlence parkları ve hayvanat bahçeleri kapanacaktır.
Eğitim: İlk ve orta okullar, kolejler ve üniversiteler 16 Aralık Çarşamba gününden 18 Ocak Pazartesi gününe kadar çevrimiçi eğitime geri dönecektir. Kreşler sağlık çalışanları gibi temel grupların çocukları dışında herkese kapalı olacaktır.
 Spor: Spor salonları ve yüzme havuzları kapanacaktır. Yetişkinler, iki kişiden fazla olmadıkça ve 1,5 metre mesafeyi korudukları sürece açık havada spor yapabilecektir. 18 yaşın altındaki çocuklar takım olarak antrenmana devam edebilecek veya kulüpler arası maçlar oynanabilecektir. Ancak kulüp tesisleri ve soyunma odaları kapatılacaktır. Profesyonel futbol kulübü müsabakaları taraftar olmadan devam edecektir.
Resmi Kurumlar: Belediyeler halka hizmet vermeye devam edecektir. Hukuk mahkemeleri ve diğer hükümet merkezleri de açık kalacaktır, ancak kapalı mekanlarda yüz maskesi takmak zorunluluğu devam edecektir (15.12.2020).

Hollanda'da koronavirüs salgınına karşı alınacak yeni tedbirler, bir basın toplantısıyla halka duyuruldu. Basın toplantısında konuşan Başbakan Mark Rutte ve Sağlık Bakanı Hugo De Jonge, salgının ikinci dalgasında giderek artan vaka sayısının ve can kaybının, ek önlemler alınmasını mecbur kıldığını belirttiler. Başbakan Rutte, alınan ek önlemleri şu şekilde sıraladı:
- Yılbaşı tatilinin yaklaşması nedeniyle, yurt dışı seyahatlerine olumsuz seyahat tavsiyesinde bulunuldu (Tavsiye kararı en az 2021'in Ocak ayı ortasına kadar devam edecek):
- Dışarıya çıkma kısıtlaması tavsiyesinde bulunuldu, mecburi olmadıkça dışarıya çıkılmaması tavsiye ediliyor.
- Eve misafir kabul etme sayısı, üç kişiden iki kişiye düşürüldü.
- Sokakta bir araya gelme sayısı, dört kişiden iki kişiye düşürüldü.
- Müze, sinema, kütüphane ve tiyatrolar iki hafta süreyle kapatılacak.
- Eğlence parkları ve hayvanat bahçeleri iki hafta süreyle kapatılacak.
- Spor salonları sosyal mesafe şartı uygulanmak kaydıyla açık tutulmaya devam edilecek.
- Düğün merasimlerine 20 kişi, cenaze merasimlerine 30 kişi sınırlaması getirildi (06.11.2020).

Hollanda Başbakanı Mark Rutte 13 Ekim Salı akşamı gazetecilere verdiği demeçte, Hollanda'daki kafelerin, barların ve restoranların koronavirüsü kontrol altına alma çabası kapsamında 14 Ekim Çarşamba saat 22:00'den itibaren en az dört hafta süreyle kapatılacağını açıklamıştır. Rutte, tedbirlerin toplamda kısmi bir tecrit anlamına geldiğini kaydetmiştir. Hollanda Hükümetinin tüm kapalı kamusal alanlarda yüz maskelerini zorunlu hale getirmeyi planladığı, ancak bunun hala yasal altyapısının çalışıldığı belirtilmiş olup, yasa değiştirildikten sonra maske zorunlu hale gelecektir.
 
Ayrıca, akşam 20:00 saatinden sonra alkol satışına yasak getirildiği duyrulmuştur. Oteller açık kalabilecek ancak restoranları sadece otel misafirleriyle sınırlı olacaktır. Öğrencilerin hareket halinde oldukları ortamlarda, özellikle kolejlerde ve üniversitelerde yüz maskelerinin kullanımı acilen önerilmektedir. Kabine üyelerinin daha fazla insanın evden çalışmasını sağlamak için işverenlerle ve sendikalarla görüştüğü açıklanmıştır. Yiyecek satan dükkanların dışında artık mağazaların akşamları açılmayacağı ve Kabine Üyelerinin hijyen kurallarına tam olarak uyulduğundan ve müşteri sayısının sınırlı olduğundan emin olmak için perakende kuruluşlarıyla acil görüşmeler yaptığı duyrulmuştur. Ayrıca, dört kişiden fazla olacak şekilde grup halinde yetişkinler için takım sporları durdurulmuş ve gençlere yönelik spor müsabakaları da insanların deplasman maçlarına gitmek zorunda kalmasını önlemek için geçici olarak durdudurulmuştur.
 
Başbakan Rutte'nin açıkladığı önlemler, herhangi bir ilerleme olup olmadığını görmek için iki hafta sonra değerlendirilecektir. Diğer taraftan, önlemlerin en az dört hafta süreceği ve bu işe yaramazsa, o zaman tam bir tecrit sürecine girileceği ifade edilmiştir (14.10.2020).
Belçika Dışişleri Bakanlığı, 16 Eylül’de yaptığı bir açıklama ile Kuzey ve Güney Hollanda'nın,18 Eylül Cuma günü saat 16:00'dan itibaren "kırmızı kod-seyahat yasağı” kapsamına alınacağını bildirmiştir. İki bölgeden birinde iki günden fazla zaman geçiren Belçikalı turistler, dönüşlerinde zorunlu testlere tabi tutularak iki hafta karantinada kalacaklardır. Anılan Bakanlığın sitesinde, sözkonusu bölgelere seyahat yasağı olduğu belirtilmektedir.

Diğer taraftan, Hollanda Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü (RIVM)’nin muadili olan Alman Robert Koch Enstitüsü, 16 Eylül Çarşamba akşam saat 19:00'dan itibaren geçerli olacak şekilde Kuzey ve Güney Hollanda'yı "riskli bölge" olarak belirlemiştir. Bu bölgelerden dönen yolcuların Almanya'ya girişlerinde korona testlerinden geçmeleri ve 14 gün karantinada kalmaları istenecektir. Hollanda Dışişleri Bakanlığı ise Kuzey Hollanda ve Güney Hollanda'dan başka bir ülkeye giderken Almanya üzerinden seyahat etmek zorunda kalan Hollandalıların, Almanya’da konaklamamak koşuluyla, bunu yapmalarına izin verildiğini açıklamıştır. Hollanda açısından, Belçika için korona tedbirlerine dikkat etmek kaydıyla sarı kod geçerlidir. Başkent Brüksel için turuncu kod (yalnızca gerekli seyahat) uygulanmaktadır (17.09.2020).

18 Mart 2020 tarihinden bu yana COVID-19 salgını ile mücadele kapsamında uygulanan Hollanda'ya giriş kısıtlamasına, Hollanda Bakanlar Kurulu’nun 11 Eylül tarihli kararı ile profesyonel sporcular ve iş insanlarına yönelik bir istisna getirilmiştir. Salgının sosyal ve ekonomik alandaki olumsuz etkisi ile giriş yasağının uzun sürmesinin bu kararın alınmasında gözönünde bulundurulduğu kaydedilmekte olup, sözkonusu uygulama, profesyonel sporcular için 14 Eylül, işadamları için ise 21 Eylül 2020 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

Diğer taraftan, bu istisnanın belirli koşullar çerçevesinde uygulanacağı ifade edilmektedir. Bu noktada temel prensip halk sağlığının korunması ve salgının kontrolüdür. Bu sebeple, özellikle yüksek riskli bölgelerden gelen yolcular için acil evde karantina tavsiye edilmektedir. Ayrıca, bir buçuk metre kuralı ile kalabalık yerlerde maske zorunluluğunun istisna kapsamında seyahat engeli kalkan gruplar için hala geçerli olduğu hatırlatılmaktadır.
Buna ek olarak, yapılan açıklamada kültür-sanat alanında yüksek nitelikli profesyoneller, gazeteciler ve araştırmacılar için giriş kısıtlamasının yumuşatılmasına ihtiyaç olduğunun farkında olduğu not edilmiş ve bu nedenle, bahsekonu gruplar için de çalışma yürütüldüğü kaydedilmiştir.

Ayrıca, hükümet üyeleri ve/veya memurlar tarafından yapılması gerekli iş gezileri, profesyonel spor aktivitelerine katılım, Hollanda ekonomisine belirli katkısı olabilecek geziler, gazetecilik, yurtdışında eğitim, araştırma veya mesleki kültürel faaliyetler ev karantinası istisnasına dahil edilmiştir.
Yapılan düzenlemenin Hollanda’ya iş seyahati için gelmek isteyen tüm iş insanlarımızın vize başvurularının olumlu sonuçlanacağı anlamını taşımadığı değerlendirilmekte olup, sözkonusu muafiyetten yararlanmayı düşünen işinsanlarımızın ayrıntılı bilgilendirme ve yönlendirme hizmeti için Hollanda’da mukim Bakanlığımız Temsilciliklerine başvurmaları tavsiye edilmektedir (14.09.2020).

18 Mart 2020 tarihinden bu yana COVİD-19 (KOVİD-19) salgını ile mücadele kapsamında Hollanda'ya giriş kısıtlaması uygulanmakla birlikte, sözkonusu kısıtlamaya Hollanda Bakanlar Kurulu’nun 11 Eylül tarihli kararı ile profesyonel sporcular ve iş insanlarına yönelik bir istisna getirilmiştir. Bu uygulama, profesyonel sporcular için 14 Eylül, işadamları için ise 21 Eylül 2020 tarihi itibariyle yürürlüğe girecektir. Sözkonusu muafiyetten yararlanmak isteyen işinsanlarımıza gerekli bilgilendirme ve yönlendirme, Hollanda’da bulunan Bakanlığımız Temsilcilikleri tarafından yapılacaktır (https://www.ticaret.gov.tr/dis-iliskiler/yurt-disi-teskilatimiz) (14.09.2020).

13.05.2020 tarihinde Hollanda Hükumeti tarafından yapılan açıklamaya göre, 25 Mayıs – 1 Eylül 2020 tarihleri arasında maskelere KDV uygulanmayacaktır. Şuan için %21 oranında KDV uygulanmakta olup, bahsedilen tarihler arasında maskelerin %0 KDV oranı ile satışa sunulacağı bildirilmektedir. Söz konusu uygulama tıbbi ve tıbbi olmaya her türlü maske için geçerli olacaktır.

Hollanda’da maske kullanımı toplu taşıma araçlarında 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren mecbur kılınacağı açıklanmıştır (08.05.2020).

COVID-19 (KOVİD-19) sebebiyle ortaya çıkan istihdam sorununa yönelik olarak Hollanda’da işveren ve iş arayanları biraraya getirmek amacıyla; işveren organizasyonları, belediyeler, sendikalar ve merkez yönetimin işbirliği altında ‘NLWerktDoor’ (NLÇalışmayaDevam) platformu kurulmuştur. Mart ayının sonunda işsizlik maaşlarını sağlayan kamu istihdam kurumu UWV’ye 250.000 işsizlik başvurusu yapılmış olup, Şubat ayına göre bu rakam ortalama 100.000 artmıştır. COVİD-19 (KOVİD-19) nedeniyle bazı branşlarda işler durmakta, bazı branşlarda ise artmakta olup, personel ihtiyacı doğabilmektedir. Bu kapsamda "NLÇalışmayaDevam" platformu,  arz ve talebi bir araya getirmekte, böylelikle Hollanda’da iş gücünü kontrol altına alarak, ihtiyacı olan sektörlere, işsizliğin hakim olduğu sektörlerden personel akışı sağlanabilmektedir. Özellikle sağlık, lojistik ve tarım sektörlerine istihdam yaratılmakta olduğu görülmektedir (https://nlwerktdoor.nl/) (24.04.2020).

Ülkede Haziran’a kadar olan etkinlik yasağı 1 Eylül’e kadar uzatılmıştır. Bunun dışında mevcut tüm önlemler (1,5 metre kuralı, evden çalışma, sadece zorunlu hallerde dışarı çıkma gibi) 20 Mayıs’a kadar uzatılmıştır. 11 Mayıs’tan itibaren tüm ilköğretim okulları, orta öğretim ise 1 Haziran’da yeniden eğitime başlayacaktır. 12-18 yaş arası çocuklar 28 Nisan’dan itibaren dışarıda spor yapabileceklerdir. Hollanda'da özel sektör kepenk açabilmek için Başbakan Rutte'nin 1,5 metre kuralını ileri sürmesi üzerine kuralı nasıl uygulayabileceklerini çalışmaya başlamıştır (22.04.2020).

AB çerçevesinde alınan 2020/402 karar doğrultusunda Hollanda ve Avrupa’dan kişisel koruyucu ürünlerin ihracatı 9 Nisan 2020 tarihinden itibaren yasaklanmış olup, ihracatını gerçekleştirmek isteyen firmaların ön izin almaları gerekmektedir. Maske, koruyucu kıyafet ve tulum, eldiven ve benzeri ürünlerin ihracatı, iç pazar talebine yetebilmek için yasaklanmıştır.

Korona virüsü sebebiyle Hollanda sağlık sektörü tıbbi kapasite sorunu ve kişisel koruyucu yetersizliği ile karşılaşmaktadır ve bu sebepten dolayı Gümrük İdaresi tarafından bazı şartlar altında kişisel koruyucuların  ithalatında gümrük vergisi muafiyeti uygulanmaktadır. FFP1, FFP2, FFP3 maskeleri, koruyucu ceketler, gözlükler, önlükler, cerrahi maskeler, eldivenler ve diyagnostik testlerin Hollanda’ya girişinde 1186/2009 sayılı mevzuatının 74 - 80 inci maddelerince devlet kurumları, hayırseverlik kurumları, hastane ve yardım kurumları tarafından ithal edilmesi şartında gümrük vergileri uygulanmamaktadır. Gümrük idaresi tarafından hayırseverlik kurumu olarak yalnızca ‘Hollanda Kızıl Haç’ ve ‘Leger des Heils’ kabul edilmektedir. Adı geçen ürünlerin ülkeye girmesi durumunda ücretsiz olarak virüs mağdurları ve sağlık çalışanlarına verilmesi gerekmektedir https://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/bldcontentnl/berichten/nieuws/douane/persoonlijke-beschermingsmiddelen-vrijstelling-douanerechten-bij-invoer-update (21.04.2020).

TIR giriş-çıkışları açısından Hollanda'nın ülkenin tamamını kapsayacak bir seyahat kısıtlaması bulunmamaktadır (Kaynak: UND, 10.03.2020).

Çin Halk Cumhuriyeti, Hong Kong, Güney Kore, İtalya ve İran'da bulunan kişilerin Hollanda'ya girişleri yasaklanmıştır. Hollanda Dışişleri Bakanlığının seyahat önerileri bağlayıcı olmamakla birlikte, Çin, Kolombiya, Filipinler, Hindistan, İran, İsrail, İtalya, Kuveyt, Fas, Avusturya, İspanya, Surinam, Çek Cumhuriyeti, Türkiye, ABD, Vietnam, Güney Kore’ye seyahatler tavsiye edilmemektedir. Bu ülkelere geçici bir süreliğine uçuşlar bulunmamaktadır. Amerika, Hollanda'dan gelen uçakları kabul etmemektedir (18.03.2020).

Hollanda Hükümeti tarafından 16 Mart 2020 tarihinde alınan önlemlerle, okullar, kreşler, bar, restoran veya lokanta gibi yiyecek ve içecek satış yerleri (otel hariç olmak üzere) ile spor ve fitness kulüpleri 6 Nisan Pazartesi gününe kadar kapalı, marketler açık olacaktır. 100 kişiden fazla katılım olan toplantılar tüm Hollanda’da iptal edilmiştir. Müzeler, konser salonları, tiyatrolar ve spor kulüpleri ile spor müsabakaları bu uygulamaya dahildir.

Ülkeler Tarafından Uygulanan COVID-19 (KOVİD-19) Geçici Ticaret Önlemleri İçin:  https://www.macmap.org/en/covid19 (ITC-Market Access Map/COVID-19 Temporary Trade Measures)

Ekonomik Destekler

Hollanda Yerel Yönetim ve Eyalet Yönetimi tarafından eş güdümlü olarak kalkınma ajanslarına 300 milyon Avro’luk ekstra fon sermayesi verilecektir. 11/03/2021 tarihinde fonun ilk ödemesi 47 milyon Avro ile Oost NL kalkınma ajansına sağlanmıştır. Sağlanan ekstra sermaye ile kalkınma ajansları inovatif kobilere yatırım yapmaları desteklenmektedir (12.03.2021).

Hollanda Hükümeti, artan salgın koşullarında destek paketini genişletmektedir. Destek paketi kapsamında gıda dışı sektörlerde faaliyet gösteren firmalar da kapsam dahiline alınmaktadır. Bu kapsamda perakendeci işletmeler için bir defaya mahsus stok giderleri desteği tasarlanmıştır. % 30 ve üzeri ciro kaybı ile ciro kaybının en az % 2,8'i kadar ve azami 20.160 Avro destek tasarlanmıştır. Düzenleme Avrupa Komisyonu tarafından onaylandıktan sonra, stok giderlerine ilişkin destek ödeneği Ocak ayının ikinci yarısından itibaren ödenecektir. Stok ücreti kurumlar ve gelir vergisinden muaftır. Bu kapsamda, giyim mağazalarının desteklenmesi de kararlaştırılmıştır. Destek tutarı sabit maliyetler, işçi ücretleri ve stok giderleri desteği kalemlerinden organize edilecektir. Buna göre çeyrek başına 200.000 Avro ciroya, çeyrek başına 24.950 Avro işçi ücretleri giderine ve çeyrek başına 30.000 Avroluk sabit maliyete sahip ve 2020 yılı dördüncü çeyreğinde %30 ciro kaybına sahip ortalama bir giyim mağazası toplam 13.700 Avro desteklenebilecektir. Aynı şartlarda % 50 ciro kaybı yaşayan firma, toplam 23.800 Avroluk destek alabilecektir. % 80 ciro kaybıyla karşı karşıya olan firma ise toplam 40.550 Avro desteklenebilecektir. Açıklamayla Hükümetin, korona kriziyle mücadele etmek için 2020 ve 2021 yıllarında toplam 52,8 milyar Avro harcayacağı ifade edilmektedir. Buna ek olarak, kabine bu yıllar için vergi erteleme, kredi ve teminat olarak 11,4 milyar Avroluk bir bütçeyi ayırdığı belirtilmektedir (21.12.2020).

Hollanda’da Hükümet, COVID-19 salgını kapsamında verdiği destek ve kurtarma paketini genişletme kararı aldı. 3,7 milyar avroluk bir miktarı içeren bu ilave destek, yardım ve kurtarma paketlerinin şu ana kadar maliyeti olan 33,7 milyar avroya ek olarak tasarlanmaktadır. Söz konusu destek paketine göre; cirosunun %30'undan fazlasını kaybeden ve artık sabit maliyetlerini ödeyemeyen firmalar için düzenlenen TLV uygulaması altında yeni bir sübvansiyon yüzdesi olarak ciro kaybı yüzdesine bağlı olarak, yeni destek oranı %50 ile %70 arasında olacaktır. Böylece azami %50 ve 50.000 Avro’ya kadar olan destek miktarı azami %70 ve 90.000 avro olacak şeklide tekrar düzenlenmektedir. Sonuç olarak, en büyük ciro kaybına maruz şirketler daha fazla sübvansiyon alacaktır. Bu düzenleme 2020 son çeyreği ve 2021'in ilk çeyreği için gerçerli olacaktır. Yine vergi ertelemesi uygulaması ise 1 Nisan 2021 tarihine kadar uzatılacaktır. Daha önce erteleme veya uzatma için başvurmamış olan girişimciler artık bunu yapabiliceklerdir. Uzatma almış olan girişimciler için erteleme artık otomatik olarak 1 Nisan 2021'e kadar geçerli olacak. Ayrıca, maskelerdeki sıfır KDV oranı da 1 Nisan’a kadar uzatılacaktır. 1 Nisan 2021'e kadar COVID-19 aşıları ve test kitleri için de %0 KDV oranı uygulanacaktır (09.12.2020).

Hollanda’da COVID-19 ve beraberinde oluşan sosyal ve ekonomik kısıtlamalar sebebiyle Nisan 2020’de başlayan devlet yardımları üç aylık dönemler için yürürlüğe girmişti. Bu bağlamda, Nisan-Haziran ve Temmuz-Eylül dönemleri sonrasında 1 Ekim 2020 tarihi itibariyle üçüncü dönem yardımlara başvuru dönemi başlamış bulunmaktadır. Farklı kalemlerde devlet yardımlarının mevcut bulunduğu Ülkede, en fazla başvuru istihdam ve sabit giderlere yönelik olan maaş yardımına (NOW)  yapılmıştır. Üçüncü dönem itibariyle yaklaşık 30.000 firma tarafından kamu istihdam kurumu UWV’ye maaş yardımı başvurusu yapılmış olup, yaklaşık 21.000 firmanın başvurusu kabul edilmiştir. Bahse konu 21.000 firmanın toplam  380.000'e yakın personel çalıştırmakta olduğu açıklanmıştır. Söz konusu yardımlara başvuru yapan firmaların ağırlıklı olarak horeca ve yemek servisleri sunan firmalar olduğu ve toplam 160.000 kişiye istihdam sağladıkları bidirilmektedir. Maaş ve istihdam yardımlarının yanı sıra bir diğer destek kalemi Serbest İşletmelere Desteklerden (Tozo) oluşmaktadır. Tozo kapsamında serbest işletmecilerin minimum yaşam düzeyinin altına düşmemeleri için minimum sosyal maaş ödemesi yapılmaktadır. Üçüncü dönem itibariyle bu desteğe yaklaşık 65.000 başvuru yapılmış olduğu bildirilmektedir. Söz konusu Tozo başvuruları sosyal düzeyde gelir yardımı ve serbest işletmelerin kredi sağlanmasına yönelik yardımlar olmak üzere iki kategoride sağlanmıştır (04.12.2020).

COVID-19 (kovid-19) salgınının sosyal ve ekonomik alanlarda etkisinin hissedilmeye başlandığı Mart ayından itibaren Hollanda hükümeti tarafından ekonomiyi destekleme amacıyla alınan tedbirler kapsamında işletmelere vergi ödemelerinde erteleme imkanı sunulmaktadır. Bahse konu ertelemeler KDV, gelir vergisi, kurumlar vergisi vb. vergilerden oluşmaktadır ve 1 Ekim 2020 tarihine kadar ertelemek mümkün bulunmaktadır. 1 Ekim tarihi sonrasında ise vergi dairesi ile ödeme anlaşması yapılabilmektedir. Güncel değerlendirmelere göre, ortalama 185.000 firma vergi erteleme başvurusunda bulunmuş olup, toplam 10 milyar Avro’nun üzerinde vergi ödemesi ertelenmiştir. KDV'de 4 milyar € erteleme, Kurumlar Vergisi'nde 1,5 milyar € erteleme, Gelir Vergisi'nde 4 milyar € erteleme, Sosyal Primler'de 700 milyon € erteleme (19.06.2020).

Hollanda’da COVID-19 (KOVİD-19) nedeniyle faaliyetlerinde azalma ve gelir kaybı yaşayan küçük işletmeler için Mart ayında alınan tedbirler kapsamında işletmelere verilen gelir yardımı verilmektedir (TOGS uygulaması). TOGS uygulaması  kapsamında yeme-içme işletmeleri, horeca tedariği sağlayan firmalar, kuaför ve güzellik salonları gibi küçük boy işletmelere tek sefere mahsus 4.000 Avroluk ödenek sağlanmaktadır. Bu bağlamda, 27 Mart – 9 Haziran 2020 tarihleri arasında yapılan başvurular neticesinde 200.000 işletmeye yardım sağlanmış olup, toplam 790 milyon Avro civarında ödemeler gerçekleştirilmiştir.  Sözkonusu ödenek için işletmeler tarafından 26 Haziran 2020 tarihine kadar başvurular yapılabilecektir (15.06.2020)

Hollanda Hükumeti tarafından 17 Mart 2020 tarihi itibariyle salgının ekonomik kayıplarını önlemek açısından olağanüstü ekonomik önlemleri içeren bir paket açıklanmıştır. Bu Paket içerisinde yer alan önlemler kısaca:
- Çalışma saatlerinin azaltılmasına yönelik tedbirler
- Kobilerin kredilerinin desteklenmesi veya bankalarca ertelenmesi
- Kobi kredi kefaletlerinde devlet desteğinin %50 den %75 e çıkarılması (azami 1 yıl)
- İşletmeler için acil danışma hattı (0800-2117)
- Likitide problemi yaşayan işletmeler için Vergi ve Gümrük Otoritesine yazılı başvuru ile gelir ve kurumlar vergilerinin ödenmesinde erteleme
- Vergi ödemelerine yönelik cezaların ertelenmesi veya iptali

Hollanda Sağlık Sigortacılar Birliği (Zorgverzekeraars Nederland – ZN) tarafından 1 Mayıs 2020 tarihinden itibaren coronavirus’ü (koronavirüsü) ve hastaneler dışında hizmet veren sağlık kurumlarına maddi yardım sağlanacaktır. Yardım kapsamında serbest diş hekimleri, loğusa bakım hizmetleri, fizyoterapi merkezleri ve ergoterapi merkezleri gibi serbest işletmeler başvuruda bulunabilecekleri açıklanmıştır. COVİD-19 sebebiyle bahsedilen serbest kliniklerin geliri azalmış olup, yardımla birlikte personel maaşı ve birim kiraları gibi sabit maliyetlerin karşılanmasıyla birlikte bahsedilen sağlık hizmetleri veren kliniklerin iflas etmeleri önlenmektedir.

13.05.2020 Tarihinde Hollanda Hükumeti tarafından yapılan açıklamaya göre, 25 Mayıs – 1 Eylül 2020 tarihleri arasında maskelere KDV uygulanmayacaktır. Şuan için %21 oranında KDV uygulanmakta olup, bahsedilen tarihler arasında maskelerin %0 KDV oranı ile satışa sunulacağı bildirilmektedir. Söz konusu uygulama tıbbi ve tıbbi olmaya her türlü maske için geçerli olacaktır.

COVID-19 (KOVİD-19) salgını nedeniyle Hollanda Hükumeti tarafından alınan ekonomik önlemlere bir yenisi daha eklenmiş, AB, AEA veya İsviçre'de ikamet eden ve Hollanda sınırları içinde işletmeleri olan iş insanlarına kredi imkanı sağlanmıştır. Bu imkandan çerçevesinde, COVİD-19 (KOVİD-19) nedeniyle finansal zorluk yaşayan sınır işletmeleri, sınır belediyesi olan Maastricht Belediyesine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Alınan bu imkanla azami olarak € 10.157 Avro kredi sağlanacağı, %2 faiz uygulanacağı ve üç yıllık geri ödeme süresi tanınacağı Hükumet tarafından yayımlanmıştır. Söz konusu uygulama yalnızca Hollanda’da bulunan işletmeler için geçerli olup, Hollanda’da ikamet edip yurt dışında firmaları olan işletmeciler için kullanıma açık değildir (19.05.2020).

Geleceğe Dönük Beklentiler

Hollanda Merkez Bankası, Hollanda ekonomisinde derin bir durgunluğun kaçınılmaz olduğuna işaret ederek, ekonominin 2020'de %6,4 oranında küçülme ile Ülke tarihinin en düşük seviyesine ulaşabileceği ihtimaline dikkat çekmiştir. IMF ise açık Hollanda ekonomisinde %7,5 oranında bir küçülme gerçekleşeceğini beklemektedir. OECD, IMF ile aynı doğrultuda olmakla birlikte daha karamsar bir tahminle birçok ülkede ekonomik faaliyetin %20 ila %30 oranında düştüğü bir ortamda Hollanda ekonomisinin 2020 yılında %8, yeni bir salgın durumunda ise %10 oranında daralması beklentisini paylaşmaktadır (12.06.2020).

Hollanda’da Bakanlar Kurulu tarafından 2020 yılı için ortalama 92 milyar Avro’luk bütçe açığı beklenmektedir. Bu rakam gayri safi yurtiçi hasılanın %11,8 oranına tekabül etmektedir. Avrupa Birliği kapsamında üyelerin bütçe açığı GSYH’ya oranla en fazla %3 oranında olması gerekirken, bu yıl virüsten kaynaklı olarak AB bu oranı esnekletmektedir. Hollanda’da virüsle mücadele kapsamında alınan ekonomi destek paketi, vergi gelirinde azalma ve vergi ödemelerinde ertelemelerden dolayı bütçe açığı oluşmaktadır. Virüsün maliyetinin Hollanda devleti için toplam 35-45 milyar Avro arası olarak beklenmektedir. Finans Bakanı Hoekstra devlet borcunun GSYH’nın %65 oranında olacağını tahmin ettiklerini ifade etmiştir (24.04.2020).

Fuar ve organizasyon iptalleri dışında uluslararası mal ve hizmet ticaretine ilişkin bir düzenleme henüz alınmamıştır. Öte yandan, Rotterdam limanının işlem hacminde 2020 ilk çeyreği için %0,7 azalış beklenmektedir. 

Hollanda Ekonomi Politikaları Analiz Bürosu (CPB), 2020 ve 2021 yıllarında coronavirus (koronavirüs) salgınının olası ekonomik etkisini özetlemek için 26 Mart 2020 tarihi itibariyle dört senaryo üzerinden bir analiz çalışması yapmıştır. Senaryolar, fiziksel izolasyon kısıtlamalarının süresi ve ekonomik etkilerinin ciddiyeti dikkate alınarak tasarlanmış ve toplam 4 senaryo hazırlanmıştır. Tüm senaryolar durgunluk ile sonuçlanmakta ve bu senaryolara göre Hollanda GSYİH’sında 2020'de %1,2 ile %7,7 arasında azalma tahmin edilmektedir.

En ılımlı senaryoda Hollanda ekonomisi 2020 yılının üçüncü çeyreğinde (erken) toparlanırken, en ağır senaryoda finans sektörünü de kapsayacak şekilde sorunların genişleyeceği ve durumun kötüleşmeye devam edeceği öngörülmüştür. En ağır senaryoda krizin etkilerinin 2021 yılında devam etmesi, toparlanmanın 2021 yılı üçüncü çeyreğinde başlaması ve GSYİH'nın 2021'de %2,7 azalması öngörülmektedir. Bütün senaryolarda etkinin 2008-2009 krizine kıyasla daha kapsamlı ve olumsuz olacağı tahmin edilmektedir (27.03.2020).