Covid -19 Gelişmeleri

01 Aralık 2020


                                                                                                                                                                               1 Aralık 2020
Covid-19 Salgını Nedeniyle Alınan Önlemler:


Uçuş yasakları

7 Mayıs 2020 tarihinde Norveç Başbakanı Erna Solberg başkanlığında yapılan basın toplantısıyla, Norveç Hükümeti'nin Covid-19 tedbirlerinin kademeli olarak hafifletilmesine yönelik adımları duyurulmuş, bu çerçevede, 15 Haziran 2020 tarihine kadar durdurulan tüm faaliyetler ile kapatılan tüm tesislerin açılmasının hedeflendiği açıklanmıştır. 


Sınır önlemleri

Kırmızı kategoride yer alan ülkelerden Norveç’e gelenler için son 72 saatte alınmış negatif test sonucu ibraz etme zorunluluğu getirilmiştir. Norveçliler, Norveç’te oturma izni olanlar veya transit geçiş yapanlar, İsveç ve Finlandiya’dan çalışmak üzere düzenli şekilde Norveç’e gelenlerin bu uygulamadan muaftır. Oturma iznine sahip olmayanlar veya işverenin Norveç’te uygun bir kalacak yer garantisi veremediği kişiler, Norveç’e gelişlerinde ilk 10 gün boyunca karantina otellerinde konaklayacaktır. (11 Kasım 2020) 
Ticarete konu her türlü taşıma kısıtlama olmadan devam edecektir. (18.03.2020)

Ticari önlemler

Norveç’te hastaneler ve sağlık kuruluşları için tüm satın alma işlemlerinin Sykehusinnkjøp HF (www.sykehusinnkjop.no) kurumu tarafından gerçekleştirilmekte olduğu ve anılan kurum tarafından Covid-19 salgını ile ilgili tüm alet ve malzeme tekliflerinin suppliercovid19@sykehusinnkjop.no adresine iletilmesi gerektiği belirtilmiştir. (1 Nisan 2020)

Salgının başladığı Ocak ayı sonundan bu yana kadar ÇHC’den yapılan ithalata herhangi bir kısıtlama getirilmemiştir. Bununla birlikte ithalat işlemlerinde denetimlerin artırıldığı değerlendirilmektedir. (1 Nisan 2020)

7 Mayıs 2020 tarihinde Norveç Başbakanı Erna Solberg başkanlığında yapılan basın toplantısıyla, Norveç Hükümeti'nin Covid-19 tedbirlerinin kademeli olarak hafifletilmesine yönelik adımları duyurulmuş, bu çerçevede, 15 Haziran 2020 tarihine kadar durdurulan tüm faaliyetler ile kapatılan tüm tesislerin açılmasının hedeflendiği açıklanmıştır. 

10 Kasım 2020 tarihinde yapılan açıklama ile
taksilerde, diğer toplu taşıma araçlarında olduğu gibi maske kullanımı zorunlu hale gelmiştir. Mağazalar, Alış veriş merkezleri ve benzeri işletmelerin, müşterilerin arasında iki metre bulunması için gerekli önlemleri alması gerekmektedir (11 Kasım 2020) 


Genel Önlemler 

Covid-19 salgınının Norveç’te beklenen düzeyin üzerinde seyretmeye başlamasıyla birlikte 10 Kasım 2020  'de Norveç hükümeti tarafından birtakım yeni önlemler alınmıştır. Buna göre, herkesin mümkün olduğunca evde kalması ve en az düzeyde sosyal temasta bulunması tavsiye edilmektedir. Risk gruplarında yer alan kişilerle iki metrelik sosyal mesafeye dikkat edilmesi gerekmektedir.Evde en fazla beş misafir ağırlanabilecektir.-Üniversiteler, kolejler ve mesleki eğitim merkezlerinin eğitim faaliyetlerini azaltması değerlendirilmektedir. Liselerin kırmızı duruma hazırlıklı olması gerekmektedir.  Özel etkinlikler için azami 20 kişi, kapalı alanlarda kamu etkinlikleri için ayakta azami 50 kişi, oturma düzenli etkinliklere ise 200 kişi sınırı getirilmiştir. Eğlence merkezleri saat 24.00’te kapanacak ve alkol servisi yapan restoranlar saat 22.00’den sonra müşteri kabul etmeyecektir. Elzem olmayan yurtiçi seyahatlerden kaçınılması tavsiye edilmektedir.

Salgının Oslo’da da ciddi oranda artışa geçmesi nedeniyle Oslo Belediyesi’nce de daha sıkı tedbirler ilan edilmiştir. Söz konusu tedbirler, 10 Kasım 2020 tarihinden itibaren uygulamaya konmuştur.
 
Buna göre spor salonları, sinemalar, tiyatrolar, oyun alanları, eğlence merkezleri gibi sosyal buluşma yerleri kapatılacaktır. Evlerin dışında gerçekleştirilecek düğün gibi etkinlikler yasaklanmıştır. Cenaze merasimleri istisnadır. Restoranlar açık kalacak, ancak alkol servisi yapılmayacaktır. Kütüphaneler dışında tüm kültürel ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı mekânlar kapatılacaktır.
 
Çocuklar ve gençler spor faaliyetlerine devam edebilecek, bununla birlikte turnuvalar düzenlenmeyecektir. Yüzme idmanları devam edebilecektir. .(11 Kasım 2020)

Geleceğe Dönük Beklentiler:

Ekonomiye/başlıca sektörlere etkileri

Norveç Merkez Bankası, Norges Bank 12 Mart 2020 tarihinde yaptığı olağandışı toplantının ardından 50 baz puan faiz indirerek faizi % 1 seviyesine çekmiştir. Banka piyasalara likidite desteğinde bulunacağını ilan etmiştir. Brent Petrol fiyatlarındaki dikkat çekici düşüş ve Covid 19 salgını sonrası gelişmeler nedeniyle önümüzdeki günlerde Norveç ekonomisini zor günler beklemektedir.

Norveç Başbakanı Erna Solberg 7 Nisan 2020 tarihinde yaptığı basın toplantısında, Norveç'teki korona virüs salgınının kontrol altına alındığının duyurulmasının ardından, toplumu Norveç sağlık kurumlarının tavsiyelerine rağmen daha yavaş ve daha temkinli şekilde açmak istediklerini, ancak önlemlerin gevşetilmesi sonucunda başarısız olunması halinde, tedbirleri yeniden sıkılaştırmak zorunda kalabileceklerini ifade etmiştir. (8 Nisan 2020)

Yaz aylarının sona ermesi ile birlikte Norveç'te Covid-19 vaka sayıları artış göstermiştir. Yeni önlemler, ülkedeki ekonomik hayatın kısa sürede salgın öncesi döneme dönemeyeceğini ortaya koymaktadır.(11 Kasım 2020)
 

İkili Ticari İlişkilerimize Etkileri

Norveç'e ihracatımızın yapısı dikkate alındığında kısa vadede söz konusu gelişmelerin Norveç’e ihracatımızı ciddi şekilde etkilemeyeceği değerlendirilmektedir. Norveç'e yönelik ihracatımızın yaklaşık %70'i 89 ve 87. fasıllardan yapılmaktadır. Norveç için hâlihazırda Türk tersanelerinde 40'ın üzerinde gemi inşa edilmektedir. Ancak şüphesiz, orta-uzun vadede krizin derinleşmesi durumunda, ihracatımız olumsuz yönde etkilenebilecektir. (16 Mart 2020)