Covid-19 Gelişmeleri

11 Ocak 2022

Romanya’da Covid-19 Salgını Nedeniyle Alınan Önlemler

Romanya'da karantina süreleri ile ilgili yeni düzenlemeler yapılmış olup; söz konusu düzenlemeler 8 Ocak tarihinden itibaren uygulanmaya başlamıştır. Yapılan düzenlemeler:

  • AB ülkeleri dışından Romanya'ya gelen kişiler iki doz aşısını olmuş veya son 180 gün içinde koronavirüs olmuş ise 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi ile ülkeye giriş yapmaları halinde karantinaya alınmayacaklardır.
  • 12 yaş ve altındaki çocuklar karantinaya alınmayacaklardır.
  • 12-16 yaş arasındaki çocuklar sadece negatif sonuçlu PCR testi ibraz etmeleri halinde karantinaya alınmayacaklardır.
  • Aşısı olmayan ve hastalığı geçirmemiş kişiler ülkeye girişte negatif PCR testi ibraz edip 3 gün (72 saat) içerisinde ülkeyi terk edeceklerini bildirmeleri halinde karantinaya alınmayacaklardır.
  • Ülkeye girişte aşısı olan fakat negatif PCR testi ibraz edemeyenler için karantina süresi 5 güne indirilmiştir.
  • Aşısı olmayanların karantina süresi ise 14 günden 10 güne indirilmiştir.

Ekonomik ve Ticari Tedbirler

Ekonomi, Enerji ve İç Ortamı Bakanlığı ile Avrupa Fonları Bakanlığı’nın 1.060/2.857/2020 Hükümet Kararı kapsamında KOBİ’lere hibe değeri azami 50.000-200.000 Euro olarak belirlenmiştir. Hibe için gerekli yatırımlar ise mevcut üretim kapasitelerinin genişletilmesinin yanı sıra hizmet alanını daha fazla kapasite oluşturmak üzere genişletmek; mevcut üretim kapasitelerinin, yeni birimlerinin gerçekleştirilmesi; mevcut üretim birimlerinin yeniden kurulması/modernleştirilmesi ve hizmet birimlerinin yeniden kurulması/modernleştirilmesi olarak belirtilmiştir.

Avrupa Komisyonu 4 milyar RON (yaklaşık 0,8 milyar Euro) değerindeki destek paketinin Romanya Devletine 4 milyon üzerinde ciroya sahip olan ve pandemiden etkilenen firmalara dağıtılmak üzere tahsis edilmesini onayladı. Destek paketinin onaylanmasının Romanya ekonomisine olumlu yönde katkıda bulunacaktır. 

Romanya Hükümetin koronavirüs salgını nedeniyle almış olduğu ekonomik tedbirlerin başında ‘TEKNİK İŞSİZLİK’ gelmektedir. Bu tedbir ile birlikte söz konusu salgından etkilenen firmaların talep etmeleri halinde işçilerinin maaşlarının %75’i Romen devleti tarafından ödenmesi sağlanacaktır.

Romanya Hükümeti aynı zamanda salgın süresince işyerleri ve işletmelere mali kontrol gelmeyeceğini ve KDV, işçi sigortalarının ötelendiğini açıklamıştır. Aynı zamanda özel/tüzel kişiliklerin bankalara olan kredi ve leasing borçları da ötelenmiştir.

KOBİ’lerin Bankalardan 10.000.000 RON’a kadar yatırım ve işletme kredilerinin anaparasının %80 ine kadar devlet garantisi verilmiştir. 10 kişiden az çalışanı ve 2 milyon euro kadar cirosu olan mikro işletmelere 500.000 RON’a a kadar işletme sermaye kredisinin anaparasının %90’ına kadar devlet garantisi verilmiştir. 50 kişiden az çalışanı olan ve 10 milyon euro ya kadar euro cirosu olan iş yerlerine 1.000.000 euro ya kadar işletme sermayesi kredilerinin %90’ına kadar devlet garantisi sağlanabileceği açıklanmıştır.
 

Dış Ticarete Etkileri

Ülkede salgın nedeni ile ithalat kısıtlaması uygulaması bulunmamaktadır.


Kaynak: T.C. Bükreş Ticaret Müşavirliği