Covid-19 Gelişmeleri

29 Nisan 2021
1.Covid-19 Salgını Nedeniyle Alınan Önlemler:
 

Slovenya tarafından ülkeye karantinasız girişi sağlayan aşı listesi Çin aşıları Sinovac Biotech ve Sinopharm ve Indian Serum Institute / AstraZeneca'yı içerecek şekilde genişletilmiştir.

Ayrıca karantinaya girmeden ülkeye giriş yapma istisnaları arasına ‘iş nedenleri’ de eklenmiştir.

Hükümet ayrıca konaklama tesisleri, restoranlar, okullar ve ülke içi seyahatlerde bazı kısıtlamaları hafifletme kararı aldı. Otellerin sınırlı kapasiteyle yeniden açılmasına izin verileceği, bölgeler arasındaki hareket kısıtlamaları kaldırılacağı ve belli koşullar altında on kişiye kadar halka açık etkinliklere izin verileceği ve önümüzdeki hafta tüm eğitim kurumları açılacağı bildirildi. (23.04.2021)


-Uçuş yasakları:


Covid-19 salgını çerçevesinde yapılan değişikliklerle halihazırda geçerli olan Slovenya’ya giriş koşulları aşağıda yer almaktadır.

Türkiye’nin de dahil olduğu kırmızı listedeki ülkelerden gelen tüm yolculara
- son 48 saat içinde bir AB Schengen ülkesi, İngiltere veya ABD'de yapılmış bir PCR testi,
- Biontech/AstraZeneca/Moderna/Sputnik/Johnson&Johnson ile aşılanma belgesi,
- AB veya Schengen ülkesinden alınmış 21 günden eski 6 aydan eski olmayan pozitif PCR testi sunmadıkları sürece 10 gün karantinada kalmak zorunluluğu devam etmektedir.

Bu kapsamda Türkiye'de yapılmış testler kabul edilmemektedir.

Söz konusu uygulamanın istisnaları diplomatik pasaport sahipleri, TIR sürücüleri (8 saat içinde ülkeden ayrılmak kaydıyla) ve transit geçiş yapacak yolcular (12 saat içinde ülkeden ayrılmak kaydıyla) olup bu gruplarda test sonucu ibraz etmeksizin karantina muafiyeti devam etmektedir. (16.04.2021)

-Sınır önlemleri:

Sloven Hükümeti tarafından Covid önlemleri kapsamında uygulanmakta olan 14 gün karantina uygulaması belirli laboratuarlarda son 48 saat içinde test yapılması durumunda karantinadan muaf olacağı açıklanmış olup bu kapsamda ülkemizde yer alan testleri kabul edilecek laboratuarlar yayımlanmıştır. Söz konusu liste https://www.gov.si/en/topics/coronavirus-disease-covid-19/border-crossing/ websitesinde yer almakta olup düzenli olarak güncellenecektir. Slovenya'ya seyahat etmek isteyen firma temsilcisi ve vatandaşların seyahatleri öncesinde ilgili web sitesini kontrol etmelerinin faydalı olacağı düşünülmektedir. (10.03.2021)

Hükümet tarafından 1 Nisan 2021’den geçerli olmak üzere 11 günlük kapanma ve 29 Mart 2021 itibariyle sınır geçişlerinde sıkılaştırma önerisi onaylandı.

Türkiye’nin de dahil olduğu tüm kırmızı listedeki ülkelere seyahat etmek yasaklandı ve bu ülkelerden gelen tüm yolculara

             - son 48 saat içinde bir AB veya Schengen bölgesi ülkesinde yapılmış bir PCR testi,
             - Biontech/AstraZeneca/Moderna ile aşılanma belgesi,
             - AB veya Schengen ülkesinden alınmış 21 günden eski 6 aydan eski olmayan pozitif PCR testi sunmadıkları sürece 10 gün karantinada kalmak zorunluluğu getirildi.
 
Bu kapsamda Türkiye'de yapılmış testler kabul edilmemekte olup zorunlu on günlük karantinanın yapılacak testle erken sonlandırılma imkanı da kaldırılmıştır.

Söz konusu uygulamanın istisnaları diplomatik pasaport sahipleri, TIR sürücüleri (8 saat içinde ülkeden ayrılmak kaydıyla) ve transit geçiş yapacak yolcular (6 saat içinde ülkeden ayrılmak kaydıyla) olup bu gruplarda test sonucu ibraz etmeksizin karantina muafiyeti devam etmektedir. Ülkedeki 11 günlük kapanma uygulaması kapsamında ise okullar ile tüm perakende satış ve hizmetler kapatılmış olup bu durumun istisnaları eczaneler, servis istasyonları, finans ve posta hizmetleri ve teslimatları gibi sınırlı gruplardır. (28.03.2021)
 
-Ticari önlemler:

 
2.Geleceğe Dönük Beklentiler: