Covid-19 Gelişmeleri

24 Haziran 2021

Covid-19 Tedbirleri
 

24.06.2021

Yunan hükümeti tarafından en son açıklanan Covid-19 koruma tedbirleri çerçevesinde, ülkede 24 Haziran 2021 Perşembe gününden itibaren açık havada maske takma zorunluluğu kaldırılmıştır.

Yunan Sivil Koruma Bakan Vekili Nikos Hardalias tarafından yapılan açıklamada, gece karantina uygulamasının da hafta sonundan sonra kaldırılacağı açıklanmıştır.

Ayrıca, iki doz Covid-19 aşısını tamamlamış olan çalışanların, her hafta kendi kendine test ya da hızlı test yapma zorunluluğu sona erdirilmiştir.

Restoran ve barlarda tek masa etrafında oturacak kişi sayısı 10’a, düğünlere davetli sayısı ise 300’e çıkartılmıştır.

Ayrıca, Covid-19 Sağlık Komitesi’nin tavsiyeleri ile kamu çalışanları yeniden ofis çalışmasına geri döneceklerdir.

Covid-19 salgınının ülkedeki seyri bakımından haber değeri görülerek paylaşılmıştır. Ayrıca serbestleşmelerin ülkeye gelecek turist sayısına etki etmesi de beklenmektedir. 

 

7.06.2021

Yunanistan, hava ulaştırma kısıtlamalarını 14 Haziran 2021 Pazartesi gününe kadar uzatmıştır.

Temel gerekçelerle ülkeyi ziyaret edecek AB ve Şengen ülkelerinin yanısıra, 23 ülkenin vatandaşlarının ülkeye girişine izin verilmektedir. Bu ülkeler; Avustralya, Bahreyn, Beyaz Rusya, Bosna-Hersek, Kanada, Çin, İsrail, Kuveyt, Karadağ, Yeni Zelanda, Kuzey Makedonya, Katar, Rusya, Ruanda, Suudi Arabistan, Sırbistan, Singapur, Güney Kore, Tayland, Ukrayna, BAE, İngiltere ve ABD'dir.

Yunanistan'a giriş yapabilmek için bütün yolcuların aşağıdaki koşullardan birini sağlaması gerekmektedir:

1. Ülkeye varıştan en az 14 gün önce Covid-19 aşılarının tamamlandığını gösterir resmi sağlık sertifikası. Sözkonusu sertifika, Yunanca dilinin yanısıra İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Rusça, İspanyanca dillerinde düzenlenmelidir.

2. Varıştan 72 saat öncesine kadar düzenlenmiş negatif PCR testi

3. Varıştan önceki 2-9 ay içerisinde hastalığı geçirmiş olmak

4. Yukarıdaki başlıklardan biri hakkında bilgi içeren dijital ya da yazılı Covid-19 Dijital Sertifikası bulundurmak.

Bütün yolcular havaalanına varışta hızlı teste tabi tutulacak olup, Covid-19 pozitif çıkanlar halihazırda aşılanmış ise 7 gün, aşılanmamış ise 10 gün karantinada kalacaklardır.

Ülke turizmini bir an önce açma çabasında olan Yunanistan, her hafta açıkladığı yeni düzenlemelerle daha çok turistin kontrollü bir şekilde ülkeye gelmesini sağlamaya çalışmaktadır.  

1.06.2021 Covid 19 Aşı Sertifikalarının Karşılıklı Tanınması

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile T.C. Dışişleri Bakanı Sn. Mevlüt Çavuşoğlu arasında 31.05.2021 tarihinde Atina'da gerçekleştirilen resmi görüşmenin akabinde taraflarca yapılan basın açıklamasında, iki tarafın ekonomik işbirliğinin yanısıra Covid-19 aşı sertifikalarının karşılıklı tanınması konusunda anlaştığı açıklanmıştır. 

Yunanistan, ülke için hayati önemdeki 2021 yaz sezonunda turizm sektörünü açabilmek için AB çapında Covid-19 Aşı sertifikası uygulamasını hayata geçirmek üzere yoğun girişimlerde bulunmuştur. Bu mahiyette, Covid-19 pandemisi gerekçesiyle ülkemize, 2020 yılı yaz dönemi de dahil, bir yılı aşkın süredir sınırlarını kapatmış olan Yunanistan, Covid-19 aşı sertifikası bulunan T.C. vatandaşlarına seyahat amaçlı sınırlarını açacaktır. 


20.05.2021

Avrupa Birliği, Covid-19 salgınından etkilenen mikro, küçük ve orta ölçekli Yunan işletmelerine destek olmak üzere sağlayacağı 793 milyon Euro’luk sübvansiyonu onaylamıştır.

Destekten, finans sektörü hariç koronavirüs salgınından etkilenen bütün sektörler faydalanabilecektir.

Koşulları karşılayan KOBİ şirketleri, likiditelerini artırmak için sekiz aylık bir süre için destek alacaklardır.

Yunanistan, Avrupa Birliği fonları ile salgından en çok etkilenen ve esasen ülke toplam katma değerinin (%63,5'larda) ve istihdamın (%88'lerde) büyük kısmını oluşturan KOBİ'lere destek vermeye çalışmaktadır. Sözkonusu KOBİ'ler örneğin, tekstil, hazır giyim, plastik sektörlerinde ülkemizin Yunanistan'a ihracatında pay tuttuğundan desteğin ticaretimize etkisi olacağı düşünülmektedir.   

17.05.2021-Yeni Seyahat Düzenlemeleri

Yunan Sivil Havacılık Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre; üçüncü ülke vatandaşlarının Yunanistan’a giriş yasağı 24 Mayıs 2021 saat 06.00’ya kadar uzatılmıştır.
Yunan Sivil Havacılık Kurumu’ndan yayımlanan NOTAM’a göre, Avrupa Birliği ve Şengen bölgesi sürekli ikameti olanlar ile Avustralya, Kuzey Makedonya, BAE, ABD, İngiltere, İsrail, Kanada, Beyaz Rusya, Bahreyn, Yeni Zelanda, Güney Kore, Katar, Çin, Kuveyt, Ukrayna, Ruanda, Rusya, Suudi Arabistan, Singapur, Sırbistan ve Tayland vatandaşları bu kuralın istisnasını teşkil etmektedir.
Bu ülkelerden gelecek bütün yolcular, kendi ülkelerindeki yetkili kurumlardan aldıkları varış tarihinden en az 14 gün önce aşılamalarının tamamlandığını ya da seyahatlerinden 72 saat öncesine kadar yaptırdıkları negatif PCR testi sonucunu ibraz etmek zorundadırlar. Havaalanlarına varışta tüm yolcular PLF formu denilen yolcu yer belirleme formuna uygun şekilde hızlı teste tabi tutulacak, test sonucunun pozitif çıkması halinde 14 günlük karantina uygulanacaktır.
Ayrıca, Karayolu yük taşımacılığında 24 Mayıs 2021 tarihine kadar geçerli olmak üzere; Kipi, Eksohi, Nimfea, Evzonon gümrük kapıları 07.00-23.00, Kakavia gümrük kapısı 07.00-19.00 saatleri arasında, Promahonas ve Ormenio gümrük kapıları ise 24 saat esasıyla hizmet verecektir. Yük taşımacılığında çalışan şoför ve yardımcı personele Yunanistan’a girişte PCR test sonucunu ibraz zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak, sözkonusu kişilere ülkeye girişte örnekleme esasıyla hızlı test yapılabilecektir.

Yunanistan, ülke ekonomisinin temelini teşkil eden turizm sektörünü açmak üzere, bir yandan ülke genelinde aşılamayı hızlandırırken, bir yandan da kısıtlamaları hafifletecek düzenlemeler getirmeye başlamıştır.  


14.05.2021-Salgın Tedbirlerinin Büyük Kısmı Kaldırıldı

Yunan Hükümeti, 14 Mayıs Cuma günü itibariyle, bölgeler arası seyahat yasağının ve evden çıkmak için SMS ya da form düzenleme sisteminin kaldırıldığını duyurmuştur.

Ayrıca, hava ve deniz yolu ile seyahat edilebilen adalara (Evia ve Lefkada hariç) sadece aşı sertifikası (ikinci doz aşının üzerinden 14 gün geçmesi şartıyla) ya da 72 saat öncesine kadar yapılmış PCR testi ya da 24 saat öncesine kadar yapılmış hızlı ya da kendi kendine test ile seyahat edilmesine imkan tanınmıştır. Havayolu ve gemicilik şirketleri, yolcuların seyahate başlamadan önce sözkonusu belgelerini kontrolden sorumlu olacaklardır. Tedbirler 5 yaş ve üstü yerli-yabancı yolcuların tamamına uygulanacaktır.

Ayrıca gece sokağa çıkma yasağı 23.00’ten, 00.30’a çekilmiştir.

Perakende mağazalarda sosyal mesafe ve sağlık güvenlik tedbirleri uygulanmak koşuluyla click-away, click-in-shop gibi randevu sistemleri de 14 Mayıs itibariyle kaldırılmıştır.

Kafeterya ve restoranlarda müzik yasağı devam etmektedir.

Kreşler 17 Mayıs’ta, yazlık açık hava sinemaları 21 Mayıs’ta ve açıkhava kültürel-tarihi alanları 28 Mayıs’ta açılacaktır.

Haziran ayında ise düğün ve vaftiz törenlerine en fazla 100 kişi ile izin verilecektir.

Yunanistan, ülke ekonomisi için hayati önem taşıyan turizmin canlanması için kış döneminden bu yana uyguladığı Covid-19 tedbirlerinin neredeyse tamamını kaldırmıştır. Böylece, özellikle yabancı turiste ülkenin turizm için koronavirüs salgını bakımından yeterince güvenliği olduğu ve normalleşmeye gidildiği imajı verilmesi hedeflenmiştir.  


5.05.2021

Yunanistan’da kafeterya ve restoranlar altı ay aradan sonra ilk kez oturma düzeniyle hizmet vermek üzere yeniden açılmıştır. Geçtiğimiz Kasım ayının başından beri kapalı olan ve sadece evlere servis hizmeti veren kafeterya, restoran ve barlar, açık alanlarına yerleştirdikleri masalarda hizmet verebileceklerdir. Masalar arasında sosyal mesafe korunmaya devam edecek, ayakta müşteriye ve müziğe ise izin verilmeyecektir.

Ortodoks Paskalya Bayramı’nın hemen akabinde gerçekleşen yeniden açılışta, çalışanların self-test yapma zorunluluğu bulunurken, her masada en fazla altı kişiye izin verilecektir. Ayrıca daha önce saat 21.00’de başlayan gece sokağa çıkma yasağı, saat 23.00’e çekilmiştir.

Turizm ülke için hayati önem taşımakta olup, turizm bağlantılı işletmeler ve hizmetlerin yeniden faaliyete geçişi ise 15 Mayıs’a planlanmıştır.  

Gıda hizmet sektörünün açılışı, uzun zamandır kapalı olan sektörün şikayetlerine kısmen son verirken, ülkenin turizme açılacağı 15 Mayıs tarihi için hazırlık aşaması olarak değerlendirilmekte ve önem arz etmektedir. 

26.04.2021

Yunanistan’da alışveriş merkezleri 24 Mayıs’tan itibaren belirli kısıtlamalarla yeniden açılmıştır.

AVM’lerde yer alan perakende mağazalar randevu (click-in-shop) yöntemi ile faaliyete geçmişlerdir. Tüketiciler, SMS göndermek ya da belirli bir formu doldurmak suretiyle alışveriş yapabileceklerdir. Ayrıca, randevuya ilişkin ellerinde -genellikle SMS şeklinde- bir delil olması gerekmektedir. Tüketicilerin bu kapsamda alışveriş süresi 3 saat ile sınırlandırılmıştır.

Kısıtlamalar kapsamında, perakende mağaza sahipleri ve çalışanları haftalık koronavirüs self-testi yaptırmak zorundadırlar.

Ayrıca, mağazalarda her 25 m2’ye en fazla 1 müşteri alınacaktır. Alışveriş merkezlerinin açık alanlarında ise; 10 m2’ye 1 kişi düşecek şekilde kontrollü giriş yapılacaktır.

AVM’lerdeki gıda satış yerleri ise çalışmayacaktır. 

Koronovirüs algınına karşı alınan önlemler kapsamında uzun zamandır kapalı olan AVM'lerin yeniden açılması perakende sektörü için önem arz etmekte olup, hazır giyime yönelik canlılık ülkemiz ihracatına etki edecek bir unsur olarak görülmektedir. 


22.04.2021

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis dün yaptığı açıklamalarla Covid-19 kısıtlamalarında yapılan hafiflemeleri açıklamıştır.

Buna göre, Yunanistan 15 Mayıs’ta turizme açıklacaktır. Yunanistan’a seyahat edeceklerin aşı yaptırmış olması ya da negative test sonucu bulundurmaları gerekecektir. Bununla birlikte, bu yıl 2 Mayıs tarihinde kutlanacak olan Ortodoks Paskalya Bayramı'nda şehirlerarası seyahat yasağı devam edecektir. Sözkonusu yasak 15 Mayıs’ta kalkacaktır.

Paskalya’nın hemen ardından 3 Mayıs tarihinde kafeteryalar ve restoranlar dış mekanlarında masalar arasında mesafenin korunması ve çalışanların self-test yapmaları koşuluyla hizmet vermeye başlayacaktır. Ayrıca 3 Mayıs itibariyle akşam sokağa çıkma yasağı saat 21.00’den 23.00’e genişletilecektir.

10 Mayıs tarihinden itibaren ise, ilk ve ortaokullar öğrenciler ve okul çalışanlarının hızlı self-test yapmaları şartıyla öğrenime açılacaktır.

Nihai olarak, gelecek hafta 30-39 yaş arası için aşılama platformu randevulara açılacaktır. Ülkede halen 55 yaş ve üstü grupların aşılamaları devam etmektedir.  

Yunanistan'da turizmin açılacak olması, ülkemizin dış turizmi açısından önemlidir, zira Yunanistan'ın turist profili ülkemiz ile benzerlik taşımaktadır. En son Yunan Turizm Bakanı, Sputnik aşısı olmuş Rus turistin Yunanistan'a kabul edileceğini ifade etmiştir. Yunanistan'ın bu yıl 300bin ila 500 bin arasında Rus turist çekme beklentisi vardır.


7.04.2021

Yunanistan Turizm Bakanı Haris Theoharis, Yunan turizmini koronavirüsüne karşı tamamen güvenli şekilde 14 Mayıs’ta açacaklarını duyurmuştur.

Bakan yaptığı açıklamada; Yunanistan’ın planının yabancı turistleri ve yerli halkı tehlikeye sokmayacak şekilde 5 savunma hattından oluşacağını ifade etmiştir.

Buna göre; turistlerin aşılanması ya da negatif test sertifikası almaları, sınırlarda ve havaalanlarında rastgele kontrol sistemi, virüse yakalanan turistler için karantina otelleri, turizm profesyonellerinin aşılanması –ki hassas grupların aşılanması tamamlandığında derhal bu grup aşılanacaktır, ve sağlık protokollerine sıkı sıkıya bağlı kalınması olarak açıklanmıştır.  

Yunan Bakan ayrıca kurallar uygulanırken, Yunan vatandaşları ile yabancı turistler arasında ayrımcılık yapılmayacağını da vurgulamıştır.  

Nihai olarak Bakan, “Covid-free Ada” diye bir durum olmadığını, küçük adalarda toptan aşılama yapılmasının sadece prosedürel nedenlerden kaynaklandığını ifade etmiş, tüm ülkenin -virüse karşı- güvenli olduğunu belirtmiştir.

Yunan turizmi, ülke ekonomisinin temel yapı taşını oluşturmakta olup, Covid-19'a rağmen alınan tedbirlerle bu yıl ülkeye geçen yıla nazaran daha çok turist çekilmeye çalışılmaktadır. Bölgede, İspanya, Yunanistan gibi ülkelerin yanısıra Türkiye'nin de en çok turist çeken ülkeler arasında yer alması nedeniyle, diğer ülkelerin bu yolda atacağı adımlar önem taşımaktadır. 


5.04.2021

Yunanistan, ülkede Covid-19 vaka sayılarındaki artışın devam etmesi nedeniyle iç hat uçuş kısıtlamalarını 12 Nisan’a, uluşlararası uçuş kısıtlamalarını ise 19 Nisan’a kadar uzatmıştır.

Kısıtlamalar uyarınca, Yunanistan’a uçacak yolcuların 72 saat öncesinden PCR testi ve girişte random test yaptırmaları gerekmektedir. Ayrıca yurtdışından gelen bütün yolcular 7 gün karantinaya alınmaktadır.

İsrail’den gelen yolcular, iki ülke arasında turizm alanında imzalanan ikili anlaşma gereği en az iki hafta öncesinden aşılanmış olmak şartıyla karantinaya alınmayacaklardır.

AB dışından gelen tüm uçuşlar, İngiltere dahil 10 ülke istisna olmak üzere- yasak kalmaya devam etmektedir.

İç hat uçuşlara ise, mutad ikamet yerine dönüş, işyerine varış gibi sayılı hallerde izin verilmektedir.

Turizm alanında iki ülkenin çektiği turist profilindeki benzerlik nedeniyle, Yunanistan'ın dış hat uçuşlarının kısıtlı kalması, bu Tdönemde turizmde taleplerin ülkemize yönelmesi sonucunu doğurabilecektir.  


1.04.2021

Yunanistan Sağlık Bakanı Vassilis Kikilias ve Vatandaşları Koruma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias tarafından yapılan açıklamaya göre; Yunanistan’da perakende mağazalar 5 Nisan Pazartesi günü yeniden açılacaktır. Tüketiciler, uzaktan siparişle mağaza girişinden teslim alma (click-away) ya da randevu (click-in-shop) sistemleri ile alışveriş yapabileceklerdir.
Ayrıca, ekonomiyi destekleme çabalarına katkı sağlamak üzere, sadece haftasonları belediyeler arası gidiş-geliş serbestisi getirilmiştir. Tüketiciler, belirli bir SMS kodu göndermek ve 3 saat ile sınırlı olmak üzere mağazalara gidebileceklerdir.
Bununla birlikte, her mağazada 25 metrekareye bir müşteri düşecek şekilde ve maksimum 20 müşteriye kadar izin verilmiştir.
Ayrıca, 3 Nisan Cumartesi gününden itibaren belediyeler arasında araçla gidiş-gelişlere; SMS mesajı göndermek suretiyle, sadece outdoor spor amaçlı ve 3 kişiye ya da aynı aileden olmak şartıyla izin verilmektedir.
Alışveriş merkezleri, outlet mağazaları kapalı kalmaya devam etmekte olup, gelecek hafta durum yeniden değerlendirilecektir.
Aynı şekilde okullarda da uzaktan eğitime devam kararı verilmiştir.

Özellikle hazır giyime yönelik perakende sektöründe yaşanan bu olumlu gelişme, Yunanistan'ın hazır giyim ithalatında ülkemizin yeri düşünüldüğünde onemli görülmektedir. 

31.03.2021

Yunanistan Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Kostis Hatzidakis tarafından yapılan açıklamaya göre, çalışanlar ve işsizler için getirilen Covid-19 ekonomik tedbirlerine Nisan ayında da devam edilecektir.
Bakan’ın belirttiği üzere, Nisan ayı için alınan tebdirlerin toplam maliyeti yaklaşık 695 milyon Euro olacaktır. Böylece sözkonusu Bakanlık’tan “güvenlik ağı” için sağlanan toplam bütçe 7,1 milyar Euro’yu, sözkonusu yardımlardan faydalananların sayısı da 3 milyonu geçmektedir.
Yapılan açıklamaya göre; çalışanlara yönelik devam edecek olan tedbirler şunlardır:
1) İş sözleşmelerinin askıya alınması tedbiri sürdürülecek, bu çalışanlara aylık 534 Euro işçi tazminatı devam edecektir. Sigorta primlerinin tamamı devlet tarafından karşılanmaya devam edecektir. İş sözleşmelerinin askıya alınmasının maliyeti 330 milyon Euro’dur. Ayrıca çalışanlara kanun gereği her yıl verilen Paskalya hediyesi bu yıl devlet tarafından karşılanacaktır. Bunun da maliyeti 210 milyon Euro'dur.
2) Konaklama- otelcilik sektörünün sigorta katkıları sübvanse edilmeye devam edilecektir.
3) Sanatçılar, Mart ayı için de özel amaçlı tazminat alacaklardır.
4) Tiyatro, konser salonlarına kültür desteği Mart ayı için de devam etmektedir. Bu destekte ilave üç ayın maliyeti 19 milyon Euro'dur.
5) Rehberler ve diğer benzeri meslek grupları, özel amaçlı tazminat alacaklardır.
6) Mart ayında sona eren işsizlik yardımları iki ay süreyle daha uzatılmaktadır.
7) Syn-Ergasia uygulaması Haziran 2021'e kadar uzatılmıştır.

Yunanistan'da aralıklarla uzun süreli kapalı kalan işyerlerine verilen sözkonusu istihdam yardımları ile çalışanlar desteklenmeye devam edilmektedir. 

29.03.2021

Yunan Hükümeti, Covid-19 salgını tedbirleri nedeniyle kapalı kalan işletmeleri desteklemek üzere toplam 3 milyar Euro değerindeki iki yeni ekonomik tedbirler paketini yürürlüğe koyacaktır.
İlk paket mevcut tedbirlerin uzatılmasını içerirken, ikinci paket işverenler ve işçiler için yeni fonları ve vergi kolaylıklarını kapsamaktadır.
Maliye Bakan Vekili Theodoros Skylakakis'in yaptığı açıklamaya göre, hükümet tarafından alınan tedbirler hafta içerisinde netleştirilerek açıklanırken, Nisan’ın ilk haftasında Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen ayrı bir yardım paketi de duyurulacaktır.
Nisan ayına uzatılacak tedbirlerin, hükümet kararı ile kapalı olan 210bin işletmenin kira ödemelerinden tamamen muafiyeti ve halen işletilen ancak tedbirlerden etkilenen işletmelerin kiralarında %40 indirim, yeni (yedinci) ucuz devlet kredisi programı, 534 Euro özel amaçlı tazminat, Syn-Ergasia sosyal güvenlik yardım programının devamı, işsizlik yardımının uzatılması, vergi dairesi ve sosyal güvenlik kurumuna olan yeniden düzenlenen borçların taksit ödemelerinin ertelenmesi, çek ödemelerinin dondurulması olduğu ifade edilmektedir.
İşletmeler için getirilecek yeni düzenleme; cirolarında büyük düşüş görülen işletmelerde indirimli kurumlar vergisi depozitosunu öngörmektedir. Vergi idarelerinin açıklanmaya başlayan verilerine göre, 2020 yılında işletmelerin çoğunluğunun zarar göstermesi sıfır vergiye sebep olacaktır, bu da sıfır depozit demektir.   

Yunan işletmelerinin gerek Avrupa Komisyonu gerekse hükümetin sağladığı fonlarla desteklenmesine devam edilmektedir. 

22.03.2021

Yunan Sivil Havacılık Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre; Yunanistan, Covid-19 salgının yayılmasını önlemek amacıyla getirdiği Türkiye, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’ya uçuş kısıtlamalarını kaldırmıştır.
Bununla birlikte, Avrupa Birliği ve Şengen ülkeleri haricindeki üçüncü ülke vatandaşlarının ülkeye giriş yasağı halen devam etmektedir. İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Kore, Tayland, Ruanda, Singapur, BAE, Rusya ve İsrail vatandaşları ise giriş yasağından istisna tutulmuştur. 

Bütün yolcuların 72 saat içinde alınmış PCR testini ülkeye girişte gösterme ve 7 günlük ev karantinası zorunlulukları devam etmektedir. İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelecek yolculara, ayrıca havaalanında zorunlu hızlı Covid-19 testi yapılacak, İngitere'den gelenler 7 günlük karantina sonunda tekrarlanacak PCR testi ile serbest dolaşabileceklerdir. 
Sivil Havacılık Kurumu ayrıca Rusya’dan Atina, Selanik ve Girit-Irakleio havaalanlarına gelecek yolcu sayısını haftalık 500’den 4000’e çıkartmıştır.
Havaalanında gelen yolculara rasgele Covid-19 testi yapılacak, pozitif çıkanlar 14 gün karantinada kalacaklardır.

Nihai olarak, Yunanistan’ın, her nekadar hastanelerde yoğunluk artmaya devam etmekteyse de, Covid-19 kısıtlamalarından bazılarını ekonomiyi yeniden açmak üzere gelecek hafta kaldırması beklenmektedir.

Her ne kadar ülkemizden Yunanistan'a giriş yapabilmek için ikamet ve vatandaşlık şartları aranmaya devam ettiğinden iş adamlarımızın Yunanistan'a seyahati normal şartlarda mümkün görünmese de, ülkemizle uçuşların yeniden açılması ikili ilişkilere ve ekonomiye olumlu yansıyacak bir gelişme olarak görülmektedir.  

11.03.2021

Yunanistan Başbakanı Miçotakis tarafından açıklanan yeni ekonomik tedbirler paketi ile işletmeler, serbest çalışanlar ve işçiler için altı farklı alanda yeni düzenleme getirilmiştir.
Yunan Hükümeti, işçi ve işverenleri desteklemek üzere sözkonusu tedbirlere 2,5 milyar Euro ayırmıştır. Böylece fonlar 2020 yılı ile birlikte toplam 24 milyar Euro’ya erişmiş, 2021 yılı için ise şimdiye kadar 11,6 milyar Euro fon ayrılmıştır. Yeni ekonomik paketle 500.000 işletme, serbest çalışan ile milyonlarca işçiye yardım sağlanması amaçlanmaktadır.
Açıklanan tedbirlere göre; ilk olarak, Ocak ayından Mart ayına kadar cirosu düşen şirketler için Geri Ödemeli Avans finansmanının 7. turu Nisan ayında başlatılacaktır. Geri ödemeli avans, perakende, catering ve diğer faaliyetleri hükümet tarafından kısıtlanan sektörlerde etkilenen tüm kişileri kapsayacak şekilde genişletilecektir. Aynı zamanda geri ödemeli avans miktarları da yükseltilerek serbest meslek sahibi bir kişi için 1.000 Euro'dan başlayacak ve 100.000 Euro'ya kadar ulaşabilecektir.
İkinci olarak; İade Edilebilir Avans Ödemesinin ilk üç turuna katılıp 2020 cirosunda çok büyük düşüş yaşayanlara da avans geri ödemelerinde % 30'dan % 50'ye varan oranlarda muafiyet tanınacaktır.  Ayrıca tüm geri ödeme taksitleri 40'tan 60'a çıkartılacak, şayet geri ödeme bir seferde toplu olarak gerçekleştirilirse % 15 indirim uygulanacaktır. Böylelikle yardımın büyük bir kısmı doğrudan hibe, diğer bir deyişle İadesi Olmayan Avans'a dönüştürülmektedir.

Üçüncü olarak; Devlet, 2020 yılında yapılan ve diğer yardımlar tarafından karşılanmayan sabit harcamaların önemli bir bölümünü sübvanse edecektir. Bu yardım, şirketlerin krizden sonra mümkün olduğunca az yük ile yeniden faaliyete geçebilmeleri için gelecekteki vergi ve sigorta yükümlülükleri için bir nevi "kredi" şeklinde olacaktır.
Dördüncü olarak; Bridge Loan programı, ilk kez hane halkı ve işletmelerin kredilerinin düzenlenmesi sübvansiyonu haricinde, yine ilk kez kredi faizleri ve sermayenin düzenlenmesi için kullanılacaktır.
Beşinci olarak; pandemiden etkilenenlerin Mart ayı vergi ve sigorta primi borçları belirlenecek anlaşma dönemi sonuna ertelenecektir.
Son olarak, Ocak ve Şubat ayı için kapalı işyerlerinin ticari kiralarının ödenmemesi istisnası Mart ayı için de geçerli olacaktır.

Alınan tedbirlerin ticaretimize doğrudan bir etkisi olmamakla birlikte, koronavirüs pandemisi sonrasında işletmelerin hızlı bir şekilde ticari hayatlarına devam etmesi için önemli adımlar olduğu ifade edilmektedir.

10.02.2021

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis dün akşam (09.02.2021) yaptığı açıklamada, Başkent Atina’nın da içinde bulunduğu Attika Bölgesinde sıkı karantina uygulanacağını duyurmuştur.

11 Şubat 2021, Perşembe gününden itibaren başlayacak olan yeni tedbirlerle, süpermarketler ve eczaneler haricinde bütün perakende mağazacılık kapatılacaktır. Ayrıca, halen fiziken açık olan ilk ve ortaokullar da kapatılarak, bütün derecelerde eğitime uzaktan devam edilecektir.

Başbakan Miçotakis tarafından Atina bölgesine getirilen kısıtlamaların gerekçesi olarak; koronavirüsü nedeniyle hastaneye yatan hasta sayısındaki artışın Ulusal Sağlık Sistemi üzerinde yarattığı baskı ve virüsün mutasyona uğrayarak daha kolay şekilde yayılması gösterilmiştir.

Bununla birlikte, piyasalarda Başbakan Miçotakis'in ilkbaharda kafe ve restoranları açarak turizm sezonunu başlatması ve ekonomiyi canlandırması beklentisi hakimdir.

Hükümet, ilk çeyrekte hedeflenenden daha fazla ekonomiye destek vermek zorunda kaldığından Mart sonunda nakit sıkıntısı çekmesi beklenmektedir. 


9.02.2021

Yunanistan Maliye Bakanı Christos Staikouras, 2021’in ilk çeyreğinde, pandemiden etkilenen vatandaşlara ve işletmelere destek tedbirlerinin maliyetini 5,9 milyar Euro olarak açıklamıştır. Bu rakam bütün yıl için planlanan toplam mali yardım bütçe tutarı olan 7,5 milyar Euro’nun çok üzerindedir.

Maliye Bakanı, salgının ülke ekonomisine aylık maliyetini de 2,4 milyar Euro olarak açıklamış, son haftalarda alınan yeni tedbirlerin ekonomiye ilave 750 milyon Euro aylık yük getirdiğini ifade etmiştir.

Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, yeni tedbirlerden en önemlisi "İade Edilecek Mevduat" olarakta bilinen ucuz kredilerin altıncı aşamasını ikiye bölerek, işletmelerin Ocak ayı zararlarının 500 milyon Euro ile derhal kapatılmaya başlanmasıdır. Böylece altıncı ve yedinci aşamalarda toplam 700milyon-1milyar Euro yerine, 1,5 milyar Euro yardım sağlanacaktır. Bu aşama için müracaatlar gelecek Pazartesi günü başlayacak olup, Ocak ayı için kapalı kalan işletmelere 500-Euro ile 50.000 Euro arasında ucuz kredi sağlanacaktır.  

Ayrıca, pandemiden dolayı Hükümet kararı ile kapalı kalmaya devam eden işletmeler kira ödemeyecekler, bu işletmelerin çalışanları da %40 indirimli kira ödeyecektir.

Ulaşım, alkolsüz içecekler, kahve ve sinemalara getirilen KDV indirimi Eylül ayı sonuna kadar uzatılırken, turizm paketlerine getirilen KDV indirimi 2021 yılı sonuna kadar geçerli olacaktır.

Yunanistan'da Covid-19 salgınının üçüncü dalgası endişe yaratırken, piyasalar ile sağlık otoriteleri arasında yaşanan çekişme Hükümet tarafından alınan mali yardımlar tedbirleri ile hafifletilmeye çalışılmaktadır.

8.02.2021

Yunanistan’da, Covid-19 salgınının yayılmasını önlemek amacıyla iç ve dış hat uçuşlarındaki kısıtlamaların 15 ve 22 Şubat tarihlerine kadar uzatıldığı açıklanmıştır.

Sivil Havacılık Kurumu tarafından açıklanan kısıtlamalara göre; Yunanistan’a seyahat edeceklerin son 72 saatte yaptırdıkları negatif PCR testini hazır bulundurmaları, ayrıca havaalanındaki random testten geçmeleri gerekmektedir. Bütün yolcular Yunanistan’a varıştan itibaren 7 gün karantinada kalacaklardır.

AB dışı ülkelerden uçuşlar, İngiltere dahil 10 ülke dışında yasaktır. İngiltere’den seyahat edeceklerin Yunanistan’a varışta havaalanında hızlı test yaptırması gerekmektedir. Türkiye’den uçuşlara ise halen izin verilmemektedir. 

İç hat uçuşlarında ise ancak zorunlu seyahate izin verilmektedir.

Yunan Hükümeti’nin Cumartesi gününden geçerli olmak üzere aldığı yeni Covid-19 tedbirleri ile, akşam sokağa çıkma yasağı haftasonları saat 21.00’den 18.00’e çekilmiştir.

Ayrıca haftasonları sadece süpermarketler, fırınlar, gaz istasyonları ve eczaneler açık olacaktır. Okullarda liseler uzaktan eğitime devam edecektir. Halk pazarları sadece hafta içerisinde kurulacaktır.

Perakende mağazalar, click away-telefonla randevu sistemi ile çalışmaya devam edecek olup, kafe-restoranlar ancak takeaway/delivery şeklinde faaliyet göstermeye devam edeceklerdir.

Ayrıca Patra, Halkida, Agios Nikolaos(Girit), Mykonos ve Santorini’de sıkı karantinaya geçildiği açıklanmıştır. Bu illere sadece sürekli çalışma amaçlı girilebilecek olup, bütün inşaat faaliyetleri geçici olarak durdurulmuştur.  

Piyasalarda ciddi tepki yaratmasına ve protesto gösterilerine yol açmasına rağmen, hükümet sağlık kurulunun tavsiyelerine uyarak salgına karşı tedbirleri sıkılaştırmıştır. 

 

11.01.2021

Yunanistan'da Covid-19 salgını nedeniyle kapatmalara getirilen uzatma, Hükümet'in tüm yıl için bütçelediği toplam 7,5 milyar Euro’luk mali desteğin 6,5 milyar Euro’sunu 2021'in ilk çeyreğinde kullanmasını gerektirmektedir. Maliye Bakanlığı kurumları işletmelerin ayakta kalması için Mart ayı sonuna kadar uygulanacak destek tedbirleri üzerinde çalışmaktadır. Bununla birlikte, bazı hükümet yetkilileri, fonların sınırlı olması ve salgının Haziran ayı sonuna kadar ciddi bir risk oluşturmaya devam etmesinden korkulması nedeniyle, Ocak-Mart döneminde destek tedbirlerinde kontrollü gidilmesini tavsiye etmektedirler. 

Devlet gelirleri önemli ölçüde azaldığından ve devletin işletmeleri ve işçileri desteklemek için likidite çekebileceği başka kaynak kalmadığından, hükümet maaşların ve emekli maaşlarının ödenmesi için Yunanistan'ın nakit tamponunu (30 milyar Euro'nun üzerinde) kullanmaktadır.  Örneğin; iş sözleşmelerinin askıya alınmasının maliyeti aylık 600 milyon Euro'dur ve Bakanlık bu tedbiri finanse etmek için Ocak ve Şubat aylarında 1,2 milyar Euro ayırmıştır. Bu miktarın çoğu (1 milyar Euro) Çalışma Bakanlığı harcamaları olarak devlet bütçesine dahil edilmiş olup, geri kalan 200 milyon Euro ise bu yılki bütçenin 3 milyar Euro'luk olağanüstü rezervlerinden gelecektir. Bununla birlikte, Maliye Bakanlığı, korona salgınının etkileri ile mücadeleyi amaçlayan React AB programından fon almayı ümit etmektedir. 

Maliye Bakanlığı'nda üst düzey bir yetkili, Yunanistan'ın kreditörlerine 11,5 milyar avro ödemek zorunda olduğu bir yılda, devlet maliyesinin pazarı destekleme kapasitesinin zayıflaması nedeniyle, salgından dolayı kapatmaların uzatılmasının endişe yarattığını dile getirmiştir.
 

Maliye Bakanlığı, bu hafta Parlamento’da görüşülmesi muhtemel bir değişiklikle, ileri tarihli çek düzenleyenlere ödemeler için 75 günlük ek süre tanıyacaktır. Daha önce vadesi gelen çek ödemelerinin uzatılmasına ilişkin getirilen düzenlemenin süresi 2020 yılı sonunda sona ermişti.

Ayrıca, çekleri nakde çeviremedikleri için ciddi likidite sorunlarıyla karşılaşabilecek çek lehtarları için de bazı olumlu düzenlemeler getirilmesi beklenmektedir.

Covid 19 salgını nedeniyle kapatmaların uzatıldığı ve yüz binlerce işletmenin kapalı kaldığı göz önüne alındığında, ödeme sürelerinin uzatılmasıyla çekle iş görenlere piyasada bir nefes alma imkanı getirilmektedir.Kaynak: T.C. Atina Ticaret Müşavirliği