ABD Yaptırımları

16 Şubat 2022

Müşavirliğimizce hazırlanan 15 Soruda ABD'nin İran'a Yönelik Yaptırımları Rehberine Ulaşmak İçin Tıklayınız. 

ABD’nin İran’a Yönelik Ticari Yaptırımlarının 
hedefleri kabaca aşağıdaki gibidir:

İran’ın petrol satışını engelleyerek dövize erişimini kısıtlamak,

İran’ın başta silah sanayisindeki kritik maddelere erişimini kısıtlamaya çalışmak,

İran’ın ülke içindeki üretimini sürdürülebilir olmaktan çıkarmak ve bu üretimin artmasına katkı sağlayan ticarete aracılık eden diğer ülke vatandaşlarını da cezalandırmak,

Dünyadaki tüm finansal kuruluşların yaptırım kapsamı ürünlerde İran’la ticarete aracılık yapmasını engellemek,

İran’da yabancıların yatırımını olabildiğince aza indirmek.

ABD’nin İran’dan döviz çıkışını artıracak nihai ürünler ile yaptırım kapsamı dışında kalan ve insani ticaret olarak bilinen gıda, ilaç, tıbbi cihaz ve hijyen ürünlerine yaptırımlar bağlamında önemli oranda esneklik sağladığı görülmektedir. Bununla birlikte, firmanızın ABD yaptırımlarından etkilenip etkilenmeyeceği hususunda kapsamlı bir değerlendirme yapmanızda fayda bulunmaktadır. 

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları kimi zaman iç içe geçse de kabaca siyasi, askeri ve ticari olarak üçe ayrılabilir. Ticari kısma ilişkin yaptırımlara dair Müşavirliğimizce hazırlanan notlar aşağıdadır:

  • Müşavirliğimizce hazırlanan ABD’nin İran’a Yönelik Yaptırımları konulu kapsamlı rapora ulaşmak için tıklayınız.
  • ABD'nin 10 Ocak 2020 tarihinde yayınladığı İran'a yönelik ABD Yaptırımlarını genişleten karara ilişkin Müşavirliğimiz raporuna ulaşmak için tıklayınız.
  • ABD'nin 10 Ocak 2020 tarihinde yayınladığı İran'a yönelik ABD Yaptırımlarını genişleten karara ilişkin Sıkça Sorulan Sorular-I'e ulaşmak için tıklayınız. 
  • ABD'nin 10 Ocak 2020 tarihinde yayınladığı İran'a yönelik ABD Yaptırımlarını genişleten karara ilişkin Sıkça Sorulan Sorular-II'ye ulaşmak için tıklayınız.
  • ABD'nin 10 Ocak 2020 tarihinde yayınladığı İran'a yönelik ABD Yaptırımlarını genişleten karara ilişkin Sıkça Sorulan Sorular-III'e ulaşmak için tıklayınız.
  • ABD'nin 10 Ocak 2020 tarihinde yayınladığı İran'a yönelik ABD Yaptırımlarını genişleten karara Finans Sektörünü Eklemesine İlişkin Karara Ulaşmak İçin tıklayınız.
  • Müşavirliğimizce hazırlanan ABD Yaptırımlarının İran'ın Dış Ticaret ve Ekonomisine Etkileri Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız.

Öte yandan ABD, İranlı bazı kişi, şirket ve kurumları SDN adı verilen listeye eklemekte ve bu kişilerle ticari işleme girişen üçüncü ülke vatandaşlarına da yaptırım uygulayabilmektedir. İran ile ticaret yapan kişi ve kurumların ABD ile herhangi bir ticari işleme girişmese bile sorunla karşılaşabileceği hususu gözönünde bulundurulmalıdır.

ABD'nin İran'a yönelik uyguladığı yaptırımlara ilişkin ABD Hazine Bakanlığı tarafından hazırlanmış GTİP bazında bir ürün listesi bulunmamaktadır. 

SDN Listesi ve Sıkça Sorulan Sorulara İlişkin ABD Hazine Bakanlığı Sayfasına Ulaşmak İçin 
tıklayınız.