Covid-19 Gelişmeleri

25 Mayıs 2021
Covid-19 Salgını Nedeniyle Alınan Önlemler 

19.05.2021


Endonezya Hükümeti, özel sektörün satın alabilecekleri Covid-19 aşısı fiyatını 321.660 Rupiah olarak belirlemiştir. Bu kapsamda iki doz aşı ve aşılama hizmetlerinin toplam maliyeti bir çalışan için 879.140 Rupiah’ı (Yaklaşık 62 ABD Doları) geçemeyecektir. Diğer taraftan Endonezya Ticaret ve Sanayi Odası (KADIN) verilerine göre 22.736 şirket özel aşı programından faydalanmak için başvuru yapmış olup, yaklaşık 10 milyon özel sektör çalışanının aşılanmasının öngörüldüğü bilgisi paylaşılmıştır (Kaynak: Tempo).

Endonezya'da yatırımı bulunan Türk firmaları mezkur aşı programından faydalanabileceklerdir.

4.05.2021
 
Ekonomik İlişkilerin Koordinasyonundan Sorumlu Bakanlıkça gerçekleşen açıklamaya göre özel sektörün satın alabileceği aşıların fiyatının yakında Sağlık Bakanlığınca belirleyeceğini aktarmıştır. Bu kapsamda, emek yoğun sektörlere aşılamada öncelik verileceği vurgulanmıştır. Belirlenen aşılama programı kapsamında Çin menşeli Sinopharm aşıları kullanılacak olup, ilk etapta 418.000 doz aşının Endonezya’ya ulaştığı ve Temmuz ayına kadar aşı tedarikinin 7 milyon doza ulaşacağı bildirilmiştir (Kaynak: Tempo).

Ülkemiz firmalarının Endonezya'da kurulu yatırımları ve tesislerinde çalışanlar için aşılama yapılmasının imkanı doğmuştur. 

11.01.2021

Jakarta Yönetimi PSBB’ye (geniş ölçekli kısıtlamalar) geri döndü.

Endonezya merkezi yönetimince Jawa ve Bali adalarında yaşanan COVID-19 vakalarındaki artışa karşı alınması planlanan önlemler bağlamında Jakarta Yönetimince önlemler arttırıldı.

Yeni alınan önlemler 11 -25 Ocak 2021 tarihleri için geçerli olacak.

Jakarta Valisi Anis Baswedan yaptığı açıklamada artan COVID-19 vakalarının endişe verici olduğunu, kısıtlamaların hastanelerde meydana gelen doluluk oranındaki artış ve personel sıkıntısından ileri geldiğini belirtti.

Alınan önlemler gereğince: zorunluluk arz eden sektörler tam personel ile çalışabilecek (başta gıda, enerji, iletişim, finans, lojistik ve günlük ihtiyaçlara yönelik perakendecilik) zorunluluk arz etmeyen sektörler %25 personel ile çalışacak diğerleri evden çalışacak; inşaat sektörü tam kapasite ile çalışabilecek;  öğrenciler için online eğitime geçilecek; ibadethaneler %50 kapasitede olacak; restoranlar %25 doluluk kapasitesi ile çalışabilecek; alışveriş merkezleri saat 19:00’da kapanacak; sosyal ve kültürel aktiviteler askıya alınacak; toplu ulaşımda sınırlamaya gidilecek.

10.01.2021 tarihi itibariyle Endonezya’da toplam vaka sayısı 828.026, vefat eden kişi sayısı 24.024, iyilişen kişi sayısı da 681.024’dür. (jakartapost, 11.01.2021)

Vaka sayılarında ortaya çıkan artış ve sağlık personeli sayısındaki yetersizlik nedeniyle Jawa adası ve Bali adasında önlemlerin artırılması yoluna gidilmiştir. Bu bağlamda Jakarta Eyaletinde geçen yılda uygulanmış olan tam PSBB'ye (geniş ölçekli kıstlamalar) dönüş yapılmıştır. Ancak geçen yıl uygulanan kısıtlama kadar sert önlemler alınmamıştır. Başkent Cakarta'da hastaneler %85 doluluk oranına ulaşmış olup hastalar için yatak bulma konusunda problem yaşanmaktadır. Endonezya genelinde yapılan test sayısının günlük ortalama 30.000 olduğu gözönüne alınırsa hasta sayısının resmi rakamların kat ve kat üstünde olduğu değerlendirilmektedir. Aşı uygulamasına henüz geçilmemiş olup, ilaç ve gıda kontrol otoritesinin onayı beklenmektedir. Alınan tedbirler nedeniyle yüzyüze görüşme  ve ilgilere arandığında ulaşılması olasılığı oldukça düşüktür.Kaynak: T.C. Cakarta Ticaret Müşavirliği