İşadamlarının Pazarda Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

31 Ağustos 2018

Ticareti Etkileyen Kültürel Faktörler

 

Uzun vadeli kişisel ilişkilerin oluşturulması hayati önem taşımaktadır. Endonezya iş kültüründe ilişkiler saygı ve güven temeli üzerine oturtulur. Sunuş malzemenizin ve şirket tanıtım broşürünüzün Bahasa diline tercüme edilmesi gerekmektedir. Ayrıca, resmi bütün temasların bu dilde yapılması gerekir. Bu dilin kullanımı reklamlarda ve yayınlarda zorunludur. Devlete ait kurumlarda İngilizce konuşulsa dahi, toplantılarda Bahasa dili konuşulmaktadır. Ancak toplantılarda İngilizce bilen tercümanlar bulunmaktadır. Endonezya iş kültürü oldukça hiyerarşik bir yapıya sahiptir. Eğer bir görüşme veya delege grubunun bir parçasıysanız sıradaki yerinizi alınız, çünkü ilk önce çok önemli şahıslar tanıştırılacaktır.

 

Kartvizitlerinizi renkli ve kabartmalı yapmanız iyi bir hareket olacaktır.  Endonezyalılar bu tür süslü kartvizitleri sevmektedirler. Kartınızın bir yüzünün Bahasa diline tercüme edilmesi iyi bir izlenim bırakacaktır. Kartvizitinizi sağ elle ve alıcının yüzüne doğru gelecek şekilde uzatmaya gayret ediniz. Birisinin kartvizitini alınca, kartı dikkatlice incelediğinizi gösteriniz. Çünkü kartı alıp incelemeden hemen cebinize koymanız saygısızlık olarak kabul edilebilir.

 

Endonezya iş kültüründe fertten ziyade, grup kararları daha önde gelir. En yaşlı ve yetenekli kişi grupta lider konumundadır. Yöneticiler genellikle önemli ailelerden ve ordudaki yüksek rütbeli kişilerin arasından seçilir.

 

Toplantılarda Endonezyalı katılımcıların çok az şey konuştuklarını göreceksiniz. Bu suskunluk olumsuz bir şekilde yorumlanmamalıdır. Katılımcılar grupları ile oybirliğine ulaşana kadar suskun kalacaklardır. Ayrıca Endonezyalılar yumuşak bir şekilde konuşma eğilimi içindedirler. Aynı şekilde hareket etmek için siz de gayret ediniz. Endonezya iş protokolüne göre herhangi bir soruya cevap verecek kişinin saygılı bir şekilde duraksaması beklenmektedir. Bu süre 10-15 saniye kadar sürebilir.

 

Başarılı bir konuşma yapabilmek için Endonezyalıların kendilerinden üstün, aşağıda veya eşit statüde bir kişiyle görüşüp görüşmediğini bilmesi gereklidir. İnsanlar genellikle statünüzü öğrenene kadar kendilerini rahatsız hissederler.

 

Eğer cevap verecek kişi kasten sorunuza cevap vermiyorsa, bu “hayır” demenin başka bir yoludur. Endonezyalılar bilmedikleri bir soruya genelde cevap vermemektedirler.

 

Endonezya iş ahlakında hiyerarşi geçerlidir. Karar verme üst yönetimlerce alınmaktadır.

 

Büyük şirketlerle randevularınızın en erken 1 hafta öncesinden alınması gerekmektedir. Randevusuz görüşmelerden veya son anda alınan randevulardan iyi sonuçlar elde edilmesi mümkün görünmemektedir.

 

Endonezya'da iş yapan işadamlarının büyük bir çoğunluğu Çinli Endonezyalılardır. Nüfusun % 20’sini oluşturur.

 

Pasaport ve Vize Uygulaması

 

Endonezya’ya girmek isteyen tüm ziyaretçiler geçerli bir pasaport bulundurmak zorundadırlar. İki çeşit vize uygulaması vardır. İlk gruptaki vizeler diplomatik ve resmi vizelerdir. İkinci gruptaki vizeler transit vizeleri, iş ziyareti vizeleri, sosyo-kültürel ziyaretler için vizeler ve geçici vizeleri içermektedir.


Avrupa Birliği üyesi ülkeler, ABD, Kanada, Avustralya, İskandinavya ve ASEAN pasaportu taşıyanlar dışında herkesten vize istenmektedir. Irian Jaya’yı ziyaret edebilmek için Göçmen Bölümünden özel izin almak gerekmektedir.

 

Türk vatandaşları için diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamilleri 14 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaftır. Umumi Pasaport hamilleri vizeye tabidir. 

 

Resmi Tatiller ve Çalışma Saatleri

 

Resmi Tatiller (2010)

 

Ocak 1, Yeni Yıl

Şubat 14, Çin Yeni Yılı

Şubat 26, Hz. Muhammed’in Doğum Günü

Mart 16, Nyepi

Nisan 2, İyi Cuma

Mayıs 13, İsa’nın Göğe Yükselmesi

Mayıs 28, Waisak

Temmuz 10, Miraç Kandili

Ağustos 17, Bağımsızlık Günü

Eylül 10-11, Ramazan Bayramı

Kasım 17, Kurban Bayramı

Aralık 7, Hicri Yeni Yıl

Aralık 25, Noel

 


Çalışma saatleri :

Kamu

07:30-16:00 (Pazartesi-Cuma)*

Özel

09:00-17:00 (Pazartesi-Cuma)*

Bankalar

09:00-15:00 (Pazartesi-Cuma)*

Mağazalar

10:00-22:00 (Pazartesi-Pazar)

* Cuma günleri saat 12:00-13:00 arası Müslümanlara izin verilmektedir.

 

Kullanılan Lisan

 

Resmi dil Bahasa Endonezca olmakla birlikte, yaygın olarak İngilizce de konuşulmaktadır. Ülke çapında toplam 300 dil ve lehçe konuşulmaktadır.

 

 

Ulaşım

 

Denizcilik

 

Endonezya bir adalar ülkesi olmasına rağmen küçük bir okyanus filosu vardır. Büyük gemileri çekebilecek limanları sınırlıdır. Yüklerin birçoğu Singapur’da boşaltılıp küçük gemilerle Endonezya’ya taşınmaktadır. En büyük genel kargo limanı Cakarta’da bulunan Tanjung Priok olup, ülkenin diğer üç büyük yükleme limanları Belawan, Tanjung Perak ve Ujung Pagang limanlarıdır.

 

Konteyner limanı olarak,  Tanjung Priok 2.100.000 (TEU- Twenty Feet Equvaivalent Units) yılık konteyner yükleme boşaltma yapmaktadır. Diğer limanlardan, Tanjung Perak 1.200.000 TEU’luk işlem yapmaktadır. Belawan 200.000 TEU, Tanjung Emas (Semerang) 260.000 TEU, Makassar 177.000 TEU, Pontianak 93.000 TEU, Panjang 76.000 fkapasitelidir.

 

 

Hava Ulaştırması

 

 

Genel Bilgiler

Anlaşmalar:

HUA (Hava Ulaştırma Anlaşması)                                        Tarih ve yeri: 18 Şubat 1993

MOU (Memorandum of Understanding, Mutabakat Zaptı) Tarih ve yeri: 16 Mayıs 1997

 

Ticari Haklar

 

HUA ve MoU’larla belirlenmiş hususlar;

 

Havayolu Tayini

TEKLİ T A Y İ N

 

Türkiye

Endonezya

Tayin Edilen Hava Yolları

 

THY

 

P.T.Garuda Havayolları

Tarifeli Sefer Noktaları

İstanbul

Jakarta

Ara Noktalar (Varsa)

Herhangi bir nokta

Herhangi bir nokta

İleri Noktalar (Varsa)

Herhangi bir nokta

Herhangi bir nokta

Kısıtlamalar; (Kapasite, frekans)(Yolcu)

 

Haftalık 4 frekans

Kısıtlamalar; (Kapasite, frekans)(Kargo)

 

 

Mevcut Tarifeli Uçuş Parkur ve Frekans Tablosu:

 

Türkiye’den  uçuşlar:

 

İşletme

Ana Uçuş Parkuru

Ara Noktalar

Öte Noktalar

Uçuş Günleri

F/H

THY

İstanbul-Singapur-Jakarta

-

-

 

1.2.4.5. ve 7. günler

5

Toplam:

 

 

 

5

 

Endonezya’dan Uçuşlar:

 

İşletme

Ana Uçuş Parkuru

Ara Noktalar

Öte Noktalar

Uçuş Günleri

F/H

P.T.Garuda Havayolları

Sefer gerçekleştirilmemektedir.

-

-

 

 

 

 

Yerel Saat


Batı Endonezya’da (Sumatra ve Java’daki bütün illerle, Batı ve Orta Kalimantan’da bulunan illerde) GMT (Greenwich mean time)’ın yedi saat ilerisindedir. Orta Endonezya’da (Doğu ve Güney Kalimantan’da bulunan iller, Sulawesi’deki bütün illerle, Bali, Batı ve Doğu Nusantenggara ile Doğu Timor’da) GMT’nin sekiz saat ilerisindedir. Doğu Endonezya’da Maluku ve Irian Jaya illerini kapsayacak şekilde GMT’nin 9 saat ilerisindedir.

 

Yerel Ölçü Birimleri

 

Endonezya’da metrik sistem uygulanmaktadır.

 

Telefon Kodları

 

Endonezya

62

Alan kodları

Bandung: 22

 

Cakarta: 21

 

Medan: 61

 

Surabaya: 31

 


İklim: Ülkenin tropik bir iklimi vardır. Olağan dışı artışlar dışında sıcaklık genellikle 25 C ile 35 C derece arasında değişmektedir. Nem oranı yüzde 75 ile 95 arasında seyretmektedir.

Cakarta için:

 

En sıcak ay: Temmuz- Ağustos  

En Yağışlı ay: Ocak-Şubat