Covid-19 Gelişmeleri

31 Ocak 2022

  Covid-19 Gelişmeleri
 
  Covid-19 Salgını Nedeniyle Alınan Önlemler:


  Sınır önlemleri

Filipinler 10 Şubattan iİtibaren pandemi sonrasında İlk defa yabancı turistleri kabul etmeye başlayacak .Filipin Turizm Bakanlığı (DoT) tarafından yapılan açıklamada, ülkenin belirli şartlar altında 10 Şubat 2022 tarihinden itibaren vize aranmayan yabancı turistler için ziyarete açılacağı belirtildi.

Böylece, Mart-2020 tarihinden bu yana Filipinler ilk defa yabancı turistler için kapıları açmış olacak. Buna göre, vize aranmayan ülkelerden gelecek turist pasaportuna haiz kişilerin ülkeye girişten en az 48 saat önce yapılmış ve negatif sonuçlanmış RT-PCR testini ibraz etmeleri ve en az 2 doz şeklinde uygulanan COVID-19 aşılarının tam olması şartıyla ülkeye girişlerine izin verileceği açıklandı.

Yapılan açıklamada, hali hazırda başta Güney Kore, Avustralya, Kanada, Japonya, Malezya, Singapur, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri gibi Filipinler’in yoğun turist aldığı ülkeler olmak üzere toplam 157 ülke vatandaşının Filipinler’e vizesiz seyahat edebildiği ifade olunurken, ülkeye giriş yapacak turistlerin ülkeye giriş tarihinden itibaren 7 günlük süreçte tesis karantinasına alınmaksızın serbest bırakılacağı belirtildi.

Öte yandan, daha önce Filipinler’e seyahat edebilecek pasaport haizi kişilerin ülkelere göre seyahat kısıtlarını gösterir yeşil, sarı ve kırmızı renkli ülke sınıflandırması uygulamasının da 1 Şubat 2022 tarihinden itibaren uygulamadan kaldırılacağı belirtildi. ( 31 Ocak 2022)


Kaynak: Manila Ticaret Müşavirliği