Covid-19 Gelişmeleri

06 Nisan 2021
 
  1. Covid-19 Salgını Nedeniyle Alınan Önlemler
Ülkede salgın nedeni ile ithalat kısıtlaması uygulaması bulunmamaktadır.      
  1. Ekonomik Destekler
Kanada'da Covid-19 Salgınına karşı yürürlüğe konulan “Canada’s Economic Response Plan” 2021 yılı Nisan ayı başında güncellenmiştir.

Buna göre,

Canada Emergency Rent Subsidy (CERS) kapsamında, işletmelerin kira ve mortgage desteği olarak masraflarının %60'ı karşılanacaktır. Ayrıca, kapanma tedbirleri kapsamında işyerleri tamamen kapanan işletmeler bu yardım kapsamında ilave %25 daha destek alacaktır.

Canada Emergency Business Account (CEBA) kapsamında, gelirleri azalan küçük işletmeler ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar faizsiz ve bir kısmı ger ödenmemek üzere 60.000 dolarlık kredi desteği alabilecektir.

Canada Emergency Wage Subsidy (CEWS) kapsamında ise, koşulları taşıyan işletmelere çalışanların ücretinin %75'lik kısmının devlet tarafından ödenmesi imkanı getirilmiştir. Halihazırda Mevcut olan bu desteğin süresi Haziran 2021'e kadar uzatılmıştır.

Ontario Eyaleti hükümeti ise;

Ontario Small Business Support Grant kapsamında, eyalette kapanma tedbirleri esnasında gelirleri azalan işletmelere 20.000 dolarlık destek verilmektedir.

Ontario's Main Street Relief Grant - PPE Support kapsamında, işletmelerin aniden ortaya çıkan kişisel koruyucu ekipman masrafı bir defaya mahsus olmak üzere sınırsız olarak karşılanmaktadır.  (06.04.2021)