Covid-19 Gelişmeleri

13 Ağustos 2021

Meksika’da Covid-19 Pandemisinde Üçüncü Dalga
 
Meksika genelinde son günlerde artan Covid-19 vakaları ve pandemide üçüncü dalganın yaşanması sebebiyle Meksika Sağlık Bakanlığı, 09-22 Ağustos 2021 tarihleri arasında ülkedeki 1 eyaletin düşük risk düzeyini gösteren yeşil renkte (Chiapas), 9 eyaletin orta risk düzeyini gösteren sarı renkte (Chihuahua, Baja California, Coahuila, Aguascalientes, Guanajuato, Morelos, Yucatán, Campeche ve Tabasco), 15 eyaletin yüksek risk düzeyini gösteren turuncu renkte (Tlaxcala, Tamaulipas, San Luis Potosí, Zacatecas, Durango, Baja California Sur, Sonora, Michoacán, Querétaro, Meksika Eyaleti, Hidalgo, Veracruz, Puebla, Oaxaca ve Quintana Roo) ve 7 eyaletin maksimum risk düzeyini gösteren kırmızı renkte (Meksika Şehri, Colima, Guerrero, Jalisco, Nuevo León, Sinaloa ve Nayarit) olacağını açıklanmıştır.
 
Meksika’da 11 Ağustos 2021 Çarşamba günü, pandeminin başladığı tarihten bu yana en yüksek günlük yeni vaka sayısı olan 22.711 yeni vaka açıklanmıştır. Anılan tarih itibarıyla Meksika dünyada Covid-19 kaynaklı ölümlerde 4’üncü (246.203 kişi) ve toplam vaka sayısı açısından 15’inci (3.020.596 kişi) sıradadır.
 
Basında çıkan haberlerde, Meksika Şehri’ndeki vakaların yaklaşık %90’ının Delta varyantı kaynaklı olduğu belirtilmiştir. Diğer taraftan, Ulusal İstatistik ve Coğrafya Enstitüsü (INEGI) 29 Temmuz 2021 tarihinde federal hükümet tarafından Covid-19 kaynaklı olduğu bildirilen vaka sayısının gerçekte %35,3 daha fazla olduğuna ilişkin ön verilerini açıklamıştır.
 
Ülkenin ekonomik faaliyetlerinde ağırlığı bulunan ve üç büyük şehrin yer aldığı Meksika Şehri (GSYİH’ye %16,05 katkı), Nuevo León (GSYİH’ye %8 katkı) ve Jalisco (GSYİH’ye %7,15 katkı) eyaletlerinin maksimum risk düzeyinde ve GSYİH’ye %8,82 katkı yapan Meksika Eyaletinin yüksek risk düzeyini gösteren turuncu renkte olması sebebiyle; ekonomik büyümenin ve sınai faaliyetlerin pandemideki üçüncü dalgadan olumsuz etkileneceği öngörülmektedir.
(Kaynak: T.C. Meksiko Ticaret Müşavirliği)

ABD-Meksika Sınırındaki Zorunlu Olmayan Karayolu Geçişi Kısıtlaması 21 Temmuz’a Dek Uzatıldı.

El Financiero gazetesinin haberine göre ABD Hükümeti Meksika ve Kanada sınırındaki zorunlu olmayan karayolu ve feribot geçişleri üzerindeki kısıtlamanın 21 Temmuz 2021 tarihine dek devam edeceğini açıklamıştır. ABD-Meksika sınırındaki zorunlu olmayan karayolu geçişleri ise 21 Mart 2020 tarihinden itibaren kısıtlı olarak devam etmekte; söz konusu önlem, ABD'de çalışma izni olan Meksikalıları veya ikili ticareti etkilememektedir. Diğer taraftan, ABD İç Güvenlik Bakanı ve Meksika Dışişleri Bakanı yaptıkları görüşmede ekonomiyi, ticareti ve turizmi yeniden canlandırmak için sınırda aşılama çalışmalarını hızlandırmayı kabul etmişlerdir.

(Kaynak: T.C. Meksiko Ticaret Müşavirliği)

Meksika, Kuzey ve Güney Sınırındaki Zorunlu Olmayan Karayolu Geçişlerini 21 Haziran’a Dek Kısıtladı

Meksika Dışişleri Bakanlığı, ülkenin kuzey ve güney sınırındaki zorunlu olmayan karayolu geçişleri üzerindeki kısıtlamanın 21 Haziran 2021 tarihine dek devam edeceğini açıklamıştır. ABD-Meksika sınırındaki zorunlu olmayan karayolu geçişleri ise 21 Mart 2020 tarihinden itibaren kısıtlı olarak devam etmekte; söz konusu önlem, ABD'de çalışma izni olan Meksikalıları veya ikili ticareti etkilememektedir.
 
ABD Hükümeti ise, hem Meksika hem de Kanada ile kara sınırlarında zorunlu olmayan seyahat kısıtlamalarını 20 Haziran'a kadar uzatacağını bildirmiştir. Amerika Birleşik Devletleri Gümrük ve Sınır Koruması (CBP), Kanada ve Meksika ile diğer temel faaliyetlerin yanı sıra sağlık güvenliğini, ticareti, tedarik zincirlerini destekleyen sınır ötesi faaliyetlerin devam edeceğini bildirmiştir.

(Kaynak: T.C. Meksiko Ticaret Müşavirliği)

Meksika’da Covid-19 Gelişmeleri
Meksika Sağlık Bakanlığı tarafından en son güncellenen epidemiyolojik risk haritasına göre 12-25 Nisan 2021 tarihleri arasında Baja California Sur, Chihuahua, Meksika Şehri, Meksika eyaleti ve Yucatán eyaletleri yüksek derecede risk düzeyini gösteren turuncu renkte olup; bu eyaletlerde zorunlu olmayan ekonomik faaliyetler %30 kapasite ile devam ettirilmektedir. Coahuila, Nuevo León, Tamaulipas, Veracruz, Nayarit, Oaxaca, Chiapas ve Campeche eyaletleri düşük risk düzeyini gösteren yeşil renktedir. Geri kalan 19 eyalet (Baja California, Sonora, Sinaloa, Durango, Zacatecas, San Luis Potosí, Jalisco, Guerrero, Tabasco, Quintana Roo, Aguascalientes, Guanajuato, Colima, Querétaro, Hidalgo, Tlaxcala, Morelos, Michoacán ve Puebla) ise orta derecede risk düzeyini gösteren sarı renktedir.
 
Diğer taraftan Meksika Sağlık Bakanlığı, geçtiğimiz 11 haftada kaydedilen düşüşün ardından Nisan ayının başındaki Paskalya tatili sonrasında ülkenin 10 eyaletinde Covid-19 enfeksiyonlarının artış eğiliminde olduğunu ve üçüncü bir enfeksiyon dalgasından kaçınmak için özellikle bu eyaletlerde önleme tedbirlerinin güçlendirilmesi gerektiğine ilişkin bir uyarı yayınlamıştır:
 
1.         Baja California Sur (turuncu renkte)
2.         Chihuahua (turuncu renkte)
3.         Meksika Şehri (turuncu renkte)
4.         Colima (sarı renkte)
5.         Durango (sarı renkte)
6.         Meksika Eyaleti (turuncu renkte)
7.         Morelos (sarı renkte)
8.         Nayarit (yeşil renkte)
9.         Quintana Roo (sarı renkte)
10.       Tlaxcala (sarı renkte)
 
Ayrıca basında çıkan haberlere göre 23 Mart 2020 tarihinde başlatılan ve daha önce 30 Nisan 2021 tarihine kadar uzatılmış olan, Meksika’da federal hükümet çalışanlarının salgın riski nedeniyle zorunlu olmayan faaliyetlerini evden yürütmesi uygulamasının Meksika Şehri’nde epidemiyolojik risk düzeyi sarı renkte (orta) olana kadar devam edebileceği öngörülmektedir.

Meksika-ABD sınırında zorunlu olmayan karayolu seyahat kısıtlamasının ise, turuncu ve kırmızı renkteki eyaletler için 21 Mayıs 2021 tarihine kadar uzatıldığı belirtilmektedir. Sınır eyaletleri içerisinde, Meksika Sağlık Bakanlığı'nın 12-25 Nisan 2021 tarihleri için trafik ışığı güncellemesine göre halihazırda yalnızca Chihuahua eyaleti turuncu renktedir. Baja California ve Sonora eyaletleri sarı renkte; Coahuila, Nuevo León ve Tamaulipas eyaletleri ise yeşil renktedir. Dışişleri Bakanlığı, zorunlu olmayan seyahat kısıtlamalarının aynı tarihe kadar güney sınırında da devam ettiğini eklemiştir.
 
(Kaynak: T.C. Meksiko Ticaret Müşavirliği)

Meksika, Covid-19 Salgınına Bağlı Ölümlerin Daha Önce Açıklanandan %60 Fazla Olduğunu Duyurdu

Meksika Sağlık Bakanlığı’nın 27.03.2021 tarihinde açıkladığı verilere göre, Covid-19 hastalığı kaynaklı ölümlerin sayısının revize edildiğini ve Covid-19 ölümlerinin daha önce açıklanandan %60 fazla olduğunu duyurdu. Buna göre 28 Mart 2021 tarihi itibarıyla ülkede Covid-19 hastalığı sonucu 321.703 kişinin hayatını kaybettiği tahmin edilmekte olup, Meksika dünyada ABD'den sonra en çok Covid-19 ölümünün görüldüğü ikinci ülkedir. Meksika Şehri, Meksika eyaleti, Baja California, Sonora ve Baja California Sur Covid-19 ölümlerinin en fazla olduğu eyaletlerdir.
 
Paskalya tatili sonrasında ise, vaka sayılarının artabileceği tahmin edilmektedir. Maliye ve Kamu Kredileri Bakanı Arturo Herrera, toplamda 234 milyon doz koronavirüs aşısı tedariki için anlaşma imzalandığını açıklamıştır.
 
Diğer taraftan, 29 Mart-11 Nisan 2021 tarihleri arasını kapsayan Epidemiyolojik Risk Haritasına göre 7 eyalet turuncu-yüksek riskli (Meksika Şehri, Chihuahua, Meksika eyaleti, Querétaro, Hidalgo, Puebla ve Yucatán), 18 eyalet sarı-orta riskli (Baja California, Baja California Sur, Sonora, Sinaloa, Durango, Zacatecas, Aguascalientes, San Luis Potosí, Nuevo León, Guanajuato, Michoacán, Colima, Guerrero, Oaxaca, Tabasco, Morelos, Tlaxcala ve Quintana Roo.) ve 7 eyalet yeşil-düşük risklidir (Chiapas, Campeche, Coahuila, Tamaulipas, Veracruz, Jalisco ve Nayarit.). Yalnızca zorunlu faaliyetlerin yerine getirilebileceği ve maksimum riski gösteren kırmızı renkte eyalet ise bulunmamaktadır.

(Kaynak: T.C. Meksiko Ticaret Müşavirliği)

Meksika’da Pandemi Nedeniyle 1 Milyondan Fazla İşletme Kapandı

Ulusal İstatistik ve Coğrafya Enstitüsü (INEGI) İşletme Demografisi Üzerine Çalışma (EDN) 2020 verilerine göre, Meksika’da her beş işletmeden biri (yaklaşık 1.010.857 işletme, toplamın %20,81’i) pandeminin etkileri nedeniyle süresiz olarak kapanmıştır. Kapanan işletmelerin %5,6’sının kayıtlı, %12,8’inin ise kayıtlı olmayan işletmeler olduğu; hayatta kalan işletmelerin ise %25,9’unun kayıtlı ve %46’sının kayıt dışı olduğu belirtilmektedir. Kayıt dışı işletmelerin ve KOBİ’lerin, krediye erişimdeki güçlük ve kendi kendine devam edebilecek finansal kaynağa sahip olmamaları nedeniyle daha fazla etkilendiği ortaya koyulmaktadır.
 
İmalat sanayinde faaliyet gösteren işletmelerin %15’i, ticaret sektöründe faal işletmelerin %10,98’i, hizmetler sektöründe (özellikle turizm ve eğlence) faaliyet gösteren işletmelerin ise %24,92’si kapanmıştır. En yüksek sayıda kayıtlı işletmenin kapandığı eyalet, turizm açısından gelişmiş olan Quintana Roo eyaleti (%28,9) iken; en yüksek sayıda kayıt dışı işletmenin kapandığı eyalet ise %34 ile Baja California Sur eyaletidir. Sinaloa eyaleti, hem kayıtlı hem de kayıt dışı ekonomik birimlerin en fazla etkilendiği eyaletlerden biridir.
 
2019 yılı Ekonomik Sayımında toplam sayısı 4,86 milyon olarak belirlenen mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerin yalnızca 3,85 milyonu pandemiden sonra ayakta kalabilmiş olup, toplamda 1.010.857 işletme kapanmıştır. Anılan dönemde 619.443 yeni işletme kurulması nedeniyle, işletme sayısındaki açığın halihazırda 391.414 olduğu görülmektedir ve bu işletmelerin %99’u mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerdir.
 
Sözkonusu çalışma, 2020 yılında kurulan mikro işletmelerin ortalama 2 çalışana sahip olduğunu ve aynı yıl kapanan işletmelerin 2018 yılında ortalama 3 çalışana sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Hayatta kalan işletmelerde ise ortalama istihdam 3’ten 2,7’ye gerilemiştir. Mayıs 2019-Eylül 2020 döneminde kurulan küçük ve orta ölçekli işletmelerde ortalama 21 kişi istihdam edilirken, 2018 yılında kapanan işletmelerde ortalama 29 çalışan olduğu ve aynı dönemde hayatta kalan işletmelerde 7 çalışanın azaldığı belirtilmektedir. İstihdam edilen personelde en büyük düşüş, 2020 yılının Nisan ve Mayıs ayları arasında kaydedilmiş olup; anılan dönemde kayıtlı işletmelerde %23,1 ve kayıt dışı işletmelerde %26,6 istihdam kaybı yaşanmıştır. İstihdam kaybı bu işletmelerde Haziran ve Eylül ayları arasında sırayla %11,2’e ve %9,1'e gerilemiştir.
 
(Kaynak: T.C. Meksiko Ticaret Müşavirliği)

Meksika’da Pandemi Nedeniyle Yaklaşık 647 bin İş Kaybı Yaşandı

Meksika’da COVID-19 salgını ve bunun ekonomi üzerindeki etkisi nedeniyle pandeminin başından bu yana 646.890 kayıtlı iş kaybının (1995 krizinden bu yana Meksika Sosyal Güvenlik Enstitüsü'ne kayıtlı çalışan sayısındaki en yüksek kaybın) yaşandığı açıklanmıştır. Bu rakam, 2009 ekonomik krizinde kaydedilenden yaklaşık 4 kat daha fazladır. 2019 yılının tamamında kaybedilen kayıtlı iş sayısı 171.713 idi. Merkez Bankası’nın 2020 yılı için öngördüğü iş kaybı ise 700.000 ila 850.000 arasında idi.
 
Ön veriler, yıl sonunda IMSS'ye kayıtlı işçi sayısının 2019 yılına kıyasla %3,2 daha az (19.775.000 seviyesinde) olduğunu ve bu rakamın 2009 krizinden bu yana ilk negatif rakam olduğunu göstermektedir.
 
Çalışma ve Sosyal Refah Bakanlığı tarafından eyaletler itibarıyla yayımlanan Kasım ayı verilerine göre ise; yalnızca Baja California, Tabasco, Chihuahua, Durango, Michoacán, Nuevo León ve Sonora eyaletlerinde pandeminin neden olduğu iş kayıpları aşılabilmiştir. Campeche ise iş kayıplarının telafi edilemediği tek eyalettir.
 
Kayıtlı iş kaybında yaşanan artış, pandeminin etkilerinin halihazırda aşılamadığını ve kayıt dışı sektörlerdeki iş kayıpları da dikkate alındığında tüketimin daralabileceğini işaret etmektedir.

(Kaynak: T.C. Meksiko Ticaret Müşavirliği)