Covid-19 Gelişmeleri

07 Haziran 2021


Azerbaycan’da Covid-19 Salgını Nedeniyle Alınan Önlemler

Azerbaycan Cumhuriyeti Bakanlar Kuruluna bağlı Kriz Masası tarafından, epidemiyolojik durumu sabit olan bazı ülke vatandaşlarının Azerbaycan’a seyahat etmeleri için özel izin talebinin kademeli olarak kaldırılması kararı alınmıştır. Bu itibarla, 10 Haziran 2021 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu vatandaşları aşağıdaki koşulları gözeterek hava yoluyla Azerbaycan’a seyahat edebilecektir.

  • 18 yaşından büyük yolcular için COVID-19 aşısı veya iyileştiğini teyit eden ilgili ülke tarafından düzenlenmiş resmi bir belgenin (COVID pasaportu) ve uçuştan önceki 72 saat içinde COVID-19 negatif PCR testinin sonucunu doğrulayan resmi bir belgenin ibrazı;
  • 1-18 yaş arası yolcular için uçuştan önceki 72 saat içinde COVID-19 negatif PCR testinin sonucunu doğrulayan resmi bir belgenin ibrazı.

Öte yandan, 1 yaşından küçük çocuklar için COVID pasaportu ve PCR test sonuçları talep edilmemektedir.

Azerbaycan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu’nun 26 Mayıs 2021 tarih ve 151 sayılı Kararı ile Azerbaycan'da uygulanan özel karantina rejiminin süresi 1 Ağustos 2021 tarihine kadar uzatılırken, bazı kısıtlamaların 31 Mayıs 2021 tarihi itibariyle kaldırılacağı kararı alınmıştır.

Azerbaycan Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararlar aşağıda sunulmaktadır:

  • 31 Mayıs 2021 tarihi itibariyle açık havada maske zorunluluğu kaldırılacaktır.
  • 31 Mayıs 2021 tarihi itibariyle Bakü Metrosu faaliyete başlayacaktır.
  • 31 Mayıs 2021 tarihi itibariyle ülkede şehir ve bölgeler arası karayolu ve havayolu ile yolcu taşımacılığı yeniden faaliyete başlayacaktır.
  • 10 Haziran 2021 tarihi itibariyle dini ibadet yerleri, ticaret merkezleri, spor ve sağlık merkezleri ve plajlar/havuzlar faaliyete başlayacaktır.

Ekonomik Destekler

Azerbaycan salgının yayılmasını kontrol etmek için halk sağlığı harcamalarını (8,3 milyon AzN) arttırdı. Ayrıca, etkilenen işletmelere 1 milyar AzN (GSYH'nin %1'i) kadar destek verdiklerini açıkladılar. Azerbaycan hükümeti, DSÖ'nün Stratejik Hazırlık ve Müdahale Planının bir parçası olarak KOVID-19 Fonuna 5 milyon dolar sağlamıştır. 

Dış Ticarete Etkileri

Ülkede salgın nedeni ile ithalat kısıtlaması uygulaması bulunmamaktadır.

Dünya petrol fiyatlarının hızla düşmesi Azerbaycan ekonomisini ciddi şekilde etkileyeceği öngörülmektedir. Yapılan ilk tahminlere göre, ülke ekonomisinin %50 daralacağı ifade edilmektedir.

Azerbaycan devlet gelirlerinin düşmesi petrol dışı sektörlerde net ithalatçı olan ülkenin dış ticaretini de olumsuz etkileyecektir.

 

Kaynak: T.C. Bakü Ticaret Müşavirliği