Covid-19 Gelişmeleri

11 Ocak 2022
Covid-19 Salgını Nedeniyle Alınan Önlemler:

-Uçuş yasakları:

Kazakistan’da Koronavirüsün Yayılmasını Önlemeden Sorumlu Kurumlararası Komisyon’un kararıyla Türk Hava Yolları şirketi 22 Mayıs 2021 tarihinden itibaren Türkistan – İstanbul – Türkistan rotasında yeni uçak seferlerini başlatacak. İlk başta tarifeli uçak seferleri altı günde bir gerçekleştirilecek.

Komisyon kararıyla ayrıca, Pegasus Hava Yolları’na 23 Mayıs’tan itibaren Çimkent ile İstanbul arasında haftada bir uçuş gerçekleştirmesine izin verildi. Epidemiyolojik durumun iyiye gitmesiyle sefer sayısının aşamalı olarak arttırılmasına izin verileceği belirtildi.

-Sınır önlemleri:

Yürürlükteki uygulamaya göre çalışma, tedavi, eğitim ve acil durumlarla ilgili diğer sebepler hariç Kazak vatandaşlarının, yabancıların ve vatandaşlığı olmayan kişilerin Kazakistan devlet sınırını geçişine pandemi nedeniyle geçici kısıtlamalar getirilmiş olup, 11 Kasım 2020 tarihinden itibaren sınır geçiş kuralları sıkılaştırılarak, tedavi, eğitim, çalışma, cenaze, ağır hasta bakımı vb. durumlar hariç ülke sınırını 30 gün yerine 90 günde bir geçme izni verilmişti.

2 Şubat 2021 tarihinden itibaren ise Koronavirüsü Önlemeden Sorumlu Kurumlararası Komisyon’un kararıya, Kazakistan Cumhuriyeti devlet sınırını geçiş kuralları gevşetilmiş olup, Kazak vatandaşları, yabancı uyruklu vatandaşlar ve vatandaşlığı olmayan kişiler, yukarıdaki durumlar hariç, ülke sınırını 30 günde bir geçebilecektir.

Ayrıca, Kazak vatandaşlarının Kazak Hükümeti’nin kararıyla direkt tarifeli ve charter uçak seferlerinin gerçekleştirildiği ülkelere ülke dışına uçması, bu ülkelerin vatandaşlarına Kazakistan’a giriş/transit geçiş izni verilmiştir. (16.02.2021)

Kazakistan İçişleri Bakanlığı Göç Hizmeti Komitesi Başkan Yardımcısı Sabırjan Seytjanov, Kazakistan’da bulunma izin süresi sona eren, ancak koronavirüs pandemisinden dolayı ülke dışına çıkamayan yabancı uyruklu vatandaşların bu durumda ne yapmaları gerektiğine dair açıklamada bulundu.

Kazakistan’da Koronavirüsü Önleme Kurumlararası Komisyonu’nun konuyla ilgili kararı gereği, Kazakistan’da oturma izni (ikamet tezkeresi), vizesi, geçici bulunma izin belgesi 5 Haziran 2021 tarihine kadar süresi dolmuş veya dolacak olan yabancılar ve vatandaşlığı olmayan kişiler idari sorumluluğa çekilmeden Kazakistan dışına çıkış yapabilecektir.

Yaya, hava, demir ve karayoluyla ulaşımın durdurulmuş olduğu ülkelerin vatandaşı olan veya bu ülkelerde daimi ikamet eden yada bu ülkeleri transit geçecek olan yabancılar veya vatandaşlığı olmayan kişiler, hakkındaki sınırdışı edilme mahkeme kararını kendi başına yerine getirme süresi durdurulmuştur.

Göç Hizmeti Komitesi Başkan Yardımcısı Sabırjan Seytjanov’un bildirdiğine göre, Kazakistan’da bulunma süresi aşağıda söz konusu yabancılar için 5 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılacaktır:

1) Çalışma lisansı veya kendi başına iş bulmak için kalifiye uygunluk belgesi olan yabancılar. Vize, geçici ikamet izin belgesi yabancının veya vatandaşlığı olmayan kişinin ziyaret amacı ile ilgili talepler dikkate alınmadan verilecektir.
2) Kazakistan Cumhuriyeti’nde aile birleşimi amacıyla bulunan ve ülkesinden gerekli evrakları alma imkanı olmayan yabancılar. Vize yabancının veya vatandaşlığı olmayan kişinin ziyaret amacı ile ilgili talepler dikkate alınmadan verilecektir.
3) Çalışma izin belgesinin verilmesi, uzatılması, yeniden hazırlanması için başvuran, ev hizmetlerinde çalıştırılan göçmenler. İzin belgesi “Göç Yasası”nın 43-1 md, 2 fıkrasında belirtilen talepler (ev hizmetlerinde çalıştırılan göçmenlerin Kazakistan’da aralıksız geçici bulunma süresi 12 ayı aşamaz) dikkate alınmadan verilecektir.

Göç Hizmeti Komitesi Başkan Yardımcısı Sabırjan Seytjanov, “Bundan dolayı, Kazakistan’da bulunan ve izin belgelerinin süresi dolmuş veya dolacak olan yabancı uyruklu vatandaşların hukuki işlemlerini zamanında yapabilemleri için göç hizmeti kurumunda kaydını yaptırmaları, iş patentini, geçici bulunma izin belgesini vs. evrakları almaları gerekmektedir. Hukuki işlemlerini 1 Ocak – 5 Haziran 2021 tarihleri arasında yasa gereği tamamlamayan yabancıların hukuki sorumluluğu doğacaktır.” diye belirtti. (01.02.2021)