Covid-19 Gelişmeleri

08 Nisan 2022
Covid-19 Salgını Nedeniyle Alınan Önlemler
 

Kazakistan'a gelen tüm yabancı yolcuların kamu sağlık ve karantina kurallarına uymaları zorunludur. K.C. Koronavirüsle Mücadele Kurumlararası Komisyonu tarafından, salgın nedeniyle ülkede uygulanan bazı kısıtlamaların gevşetilmesine dair alınan karar çerçevesinde: 07 Şubat 2022 tarihinden itibaren, Kazakistan’a giriş yapmak isteyen yabancı vatandaşların negatif PCR test sonucu belgesi ibraz etmesi gerekmektedir. (Test örneğinin alındığı tarihten itibaren Kazakistan'a en geç 72 saat içerisinde giriş gerçekleştirilmelidir.) Refakat eden kişilerin negatif PCR test sonucu olması şartıyla 5 yaşını doldurmamış çocuklardan negatif PCR testi talep edilmemektedir. “Negatif” sonuçlanmış PCR testini ortaya koyan sertifikanın bulunmaması halinde, Kazak vatandaşları ve Kazakistan Cumhuriyeti'nde oturma izni olan kişiler de dahil olmak üzere yolcular, kalkış havaalanından uçağa alınmamaktadır. 3 Mayıs 2021 tarihinden itibaren, Kazakistan Cumhuriyeti vatandaşları ve Kazakistan Cumhuriyeti’nde oturum izni olan yabancılar, Kazakistan’da tam dozda aşı almışlarsa ve bu durumu da “aşı pasaportu” ile belgeleyebiliyorlarsa PCR testinden muaf tutulmaktadırlar.
 
Bunun yanı sıra, aşı pasaportlarının karşılıklı olarak tanındığı dış ülkelerin vatandaşlarına PCR testi yaptırmadan Kazakistan’a giriş yapmalarına izin verilmektedir. 22 Eylül 2021 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti ile Kazakistan Cumhuriyeti aşı pasaportlarının karşılıklı olarak tanınması hakkında karar almışlardır.
 
Öte yandan;

  • Test sonucu İngilizce, Rusça ve Kazakça dillerinden birinde ibraz edilmelidir,
  • Transit yolcuların da “negatif” sonuçlu PCR sertifikası sunmaları gerekmektedir,

Test sonucunun ibraz edilmesi ile yolcunun Kazakistan’a girişi arasındaki geçen süre 3 günden fazla olmamalıdır.Kaynak: T.C. Nur-Sultan Ticaret Müşavirliği