Covid-19 Gelişmeleri

04 Mart 2021
1.Covid-19 Salgını Nedeniyle Alınan Önlemler:

-Sınır önlemleri:
Kırgızistan’a giriş yapacak olan yabancı uyruklu vatandaşlar ve vatandaşlığı olmayanlar, COVİD-19’un olmadığına dair PCR test analizini yanında bulundurmaları gerekmektedir. Anılan test, ülkeye giriş yapmadan önceki son 72 saat içinde yapılması gerekmektedir.

İstisnalar aşağıda sıralanan kişiler için geçerlidir:

• diplomatik temsilciliklerin ve konsoloslukların akredite olan veya tayin edilmiş çalışanları;
• uluslararasu kurumlar ve onların temsilciklerinin akredite olan veya tayin edilmiş çalışanları;
• Yukarıda belirtilen kişilerin aile üyeleri;
• resmi heyetlerin üyeleri;
• seçim sürecinin uluslararası gözlemcileri;
• uçak mürettebatı;
• ebeveynleri (yasal ebeveyn temsilcileri) eşliğinde olan okul öncesi çağındaki çocuklar.

Eğer PCR testinin geçerlilik süresi, uçuş süresine bağlı veya uçuşun gecikmesi nedeniyle sona ermişse, yabancı vatandaşlar ve vatandaşlığı olamayan kişiler Kırgızistan'a varış yerinde PCR testinden geçmeleri gerekmektedir.
Kırgızistan’a gelen Kırgız vatandaşlarının COVID-19 teşhisi için test analizi ibraz etmeleri gerekmediğini hatırlatırız. Ancak, Kırgızistanlı’lar geldikten sonra kaldıkları yerde 14 gün boyunca zorunlu öz izolasyon rejimine uymaları gerekmektedir.
Kırgızistan'dan kalkacak olan uluslararası uçuş yolcularının COVID-19 negatif PCR testinin olması gerekir. Test olumlu ise, uçuşu reddedilecektir.

Hatırlatırsak, Sağlık Bakanlığı’nca PCR testleri yapmak için akredite edilmiş özel laboratuvar dışında, PCR testleri halihazırda devlet laboratuvarları tarafından da yapılmaktadır:
• Ulısal Viroloji Laboratuvarı (Bişkek);
• Alt Ulusal Viroloji Laboratuvarı (Oş).

Önemli: PCR testinde QR kodunun bulunması PCR testinin sonuçlarını doğrulamak için zorunlu bir gerekliliktir. (19.01.2021)-Ticari önlemler:

 

2.Ekonomik Destekler:

 
 

Firmalara Yönelik Destekler:


3.Geleceğe Dönük Beklentiler:

Kırgız Cumhuriyeti Hükümeti 2020 yılında COVİD-19 Salgını ile Mücadelede Uluslararası Donörlerden 347 milyon dolar tutarında destek aldı.Hükümet pandemi ile mücadelede finansman kurumlarından toplam 744 milyon dolar çekmeyi planlamaktadır. Bunlardan 177 milyon doları geri ödemesiz, 597 milyon doları tavizli kredi olarak gelecektir. En büyük kaynak Uluslararası Para Fon’undan gelmiş olup, 242 milyon dolar kredi sağlanmıştır. (13.01.2021)