Covid-19 Gelismeleri

04 Mayıs 2021

Covid-19 Dönemi Tedbirleri
 
Pandemi döneminin başlangıcından itibaren KKTC hükümeti ilk etapta işyerindeki faaliyetin tamamen durdurulması veya işyerinin faaliyetine ara verilmesi nedeniyle çalışamayan KKTC’de bulunan sigortalı çalışanlara işyerindeki istihdamının sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla Nisan ayından itibaren yılsonuna kadar 1,500 TL istihdam destek ödemesi yapılması kararını almış olup bugüne kadar sigortada kayıtlı tüm aktif çalışanlara ödemeleri yapılmıştır. 2020 Nisan ayından bu yana toplam 123.190 kişi bu haktan yararlanmaktadır.
 
Ayrıca Bakanlar Kurulu kararı ile Mart-Haziran 2020 döneminde işyerinde işverenlerin çalışanlarını işten çıkarmamaları sağlanmıştır. Yine Mart-Eylül döneminde yeni iş kuracak girişimcilere ve İşbul Portalı üzerinden işe alınacak KKTC vatandaşlarına 12 ay boyunca sosyal güvenlik prim desteği ile 500 TL ek ücret desteği sağlanmıştır
 
Özel sektör çalışanları ve işletmelerinin yaşadığı finansal sıkıntıları azaltmak amacıyla, İhtiyat Sandığı Yasası altında çıkarılan Yerel İşgücü İstihdamının Desteklenmesi Tüzüğü çerçevesinde yerel eleman çalıştıran 5154 işletmeye Temmuz ve Ağustos ayları için (aylık 2000 TL) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından toplam 20 milyon 616 TL ödeme yapılmıştır. Devam edecek olan ödemeler ile kapsama alınan işletme sayısı 6500’e çıkarılacaktır.
 
Bunun yanı sıra çıkarılan yasa gücünde kararname ile Tıbbi Tahlil Laboratuvarları ve benzin istasyonu işleten işverenlere Nisan ayı başından itibaren sosyal güvenlik prim teşvik ödemesi yapılmıştır. Ayrıca prim teşvik ödemesine hak kazanan işverenlere istihdam tarihine bakılmaksızın istihdam ettikleri KKTC’de bulunan her sigortalı çalışanı için 500 TL sosyal güvenlik prim teşvik ödemesi yapılmaktadır.
 
İlaveten, Hükümet salgın döneminde çalışan-çalışmayan tüm vatandaşları rahatlatmak amacıyla kredi kartı borçlarının faiz oranlarını 1,5 puan aşağıya çekilmesi kararını almıştır. Bu çerçevede Merkez Bankası kredi kartı faiz oranlarını Nisan ayından bu yana TL’de %1 ve yabancı parada %0,75 olarak belirlemiştir. İlaveten, kredi kartı limitleri gelir belgesi aranmaksızın %25 artırılmış, kredi kartı ile 26 Mart 2020 - 26 Nisan 2020 tarihleri arasında yapılan akaryakıt, gıda ve sağlık harcamalarının faizsiz olacak şekilde bir ay ötelenmiş ve kredi kartı asgari ödeme tutarı üç aylık süre için %20 yerine %1 olarak uygulanmıştır.
2021 yılının ilk çeyreğinde de covid-19 salgının yol açtığı finansal sıkıntıların giderilmesne destek amacıyla yapılan ödemelere devam edilmiştir. Bu çerçevede Bakanlık; İhtiyat Sandığı Dairesi’nde birikimi bulunan ve tamamen özel sektörde çalışan iştirakçilere talep etmeleri halinde Mart ve Nisan aylarında her ay için 2 bin TL ödeme yapılacağını duyurmuştur. Buna ilaveten yine Bakanlık, 2021 yılı için pandemi döneminde kapanan ya da süreçten olumsuz etkilenen özel sektör çalışanlarına 1500 TL’ye kadar destek ödemesi verileceğini açıklamıştır.
Mart 2020 tarihinden itibaren KKTC’de de etkisini gösteren salgın nedeniyle alınan tedbirler kapsamında; Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi Tarafından en son alınan kararlarda KKTC’ye girişte son 72 saatte yapılmış negatif PCR testi yanında girişte ayrıca PCR testi yaptırılması ve negatif çıkması halinde 10 gün süreyle karantina uygulaması devam etmektedir.
Ayrıca; ülke çapında saat hafta içi 22:00 ile 05:00 arasında ve hafta sonu Pazar günü sokağa çıkma kısıtlaması uygulanması devam etmektedir. (3 Mayıs 2021)
 

Kaynak: Lefkoşa Ticaret Müşavirliği