Covid-19 Gelişmeleri

05 Ocak 2022

BAE'ye seyahat edecek yolcular için
güncellenen seyahat uygulamaları

BAE'ye seyahat edecek yolcular için güncellenen seyahat uygulamalarına aşağıda yer verilmektedir.

Abu Dabi’ye uçuş (transit dahil) öncesinde, varıştan en fazla 48 saat; Dubai’ye ise en fazla 72 saat önce numunesi alınmış PCR testi sonucunun ibraz edilmesi zorunludur. 12 yaşından küçükler ile orta ve ağır engelliler testten muaftır. Ayrıca BAE’ye varışta havalimanında ücretsiz ikinci bir testin yapılacağı bildirilmektedir. Bu kapsamda, yolculuk öncesi aşısı tamamlanmış olan yolcular, Federal Kimlik ve Vatandaşlık Kurumu (ICA) web sitesi veya uygulaması aracılığıyla aşı sertifikalarını doğrulayabilmektedir.

Abu Dabi’ye yurtdışından gelişlerde 5 Eylül 2021 tarihinden itibaren aşısı tam olan yolculular için karantina uygulanmamaktadır. Türkiye, Abu Dabi'ye yapılan seyahatlerde karantina zorunluluğundan muaf tutulan Yeşil Listeden 3 Ocak 2022 tarihi itibariyle çıkarılmıştır. Bu itibarla, Abu Dabi’ye yeşil listede yer almayan ülkelerden (Türkiye’den) gelen aşılı yolcular için havalimanında yapılan testin ardından 4 ve 8. günde PCR testi; aşısız olan yolcularda ise 10 günlük karantina uygulanacak ve 9. günde PCR testi yaptırmaları gerekecektir.  (https://www.thenationalnews.com/uae/2022/01/02/what-is-abu-dhabis-green-list-for-covid-19-travel/)

Diğer yandan, Abu Dabi’ye yeşil listede yer alan ülkelerden gelen aşılı yolcular için havalimanında yapılan testin ardından 6. günde PCR testi; aşısı tam olmayan yolcular için 6 ve 9. günlerde PCR testi yaptırmaları gereklidir. 

BAE makamları, Sağlık Bakanlığımız tarafından uluslararası seyahatler için uygulanan PCR testinin sonuçlarını kabul etmektedir. İl Sağlık Müdürlükleri tarafından belirlenen merkezlerde numune vererek, yetkilendirilmiş laboratuvarlarda yapılan testlerin sonuçları, e-Devlet üzerinden İngilizce çıktı alınarak ibraz edilebilecektir. (Yoğunluğu nedeniyle tavsiye edilmemekle birlikte, havalimanlarımızda yapılan testlerin sonuçları da kabul edilmektedir. Sağlık Bakanlığı test merkezleri hakkında bilgiler için: https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/haberler/yetkilendirilmis-covi-d-19-tani-laboratuvarlari.html)


Kaynak:
T.C. Abu Dhabi Büyükelçiliği
Ticaret Müşavirliği
(04.01.2022)