COVID-19 Gelişmeleri

24 Mayıs 2021
 
1. Covid-19 Salgını Nedeniyle Alınan Önlemler:

Uçuş Yasakları
 
41. Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi, Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani, Kuveyt Emiri Şeyhi Nawaf Al-Ahmed Al-Jaber Al-Sabah, Suudi Veliaht Prensi Mohammed bin Salman bin Abdulaziz Al-Saud, Bahreyn Veliaht Prensi Salman bin Hamad Al Khalifa, Birleşik Arap Emirlikleri Başkan Yrd. ve Dubai Emiri Şeyh Mohammed bin Rashid ve Umman Başbakan Yrd. Fahd bin Mahmoud Al Said’in katılımıyla 5 Ocak 2021 tarihinde Suudi Arabistan'ın Al-Ula kentinde gerçekleştirildi.
KİK üyesi 6 ülkenin liderleri zirvenin sonunda Körfez ve Arap ülkeleri arasında “dayanışma ve işbirliği”nin vurgulandığı “Al-Ula Deklarasyonu”nu imzaladılar.
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faisal bin Farhan Al Saud tarafından, zirvenin ardından düzenlenen basın toplantısında, 41. KİK Zirvesi'nde, Katar'a ambargo uygulayan ülkelerin Doha ile diplomatik ilişkilerini yeniden tesis ettiği, uçuş yasağının ve ambargonun kaldırıldığı açıklandı. (6 Ocak 2021)
 

 
Qatar Airways, Cidde'deki Kral Abdülaziz Havalimanı'ndaki hizmetlerine haftada dört seferle başladığını, 11 Ocak'ta Riyad uçuşlarının başlamasının ardından, yarın Kahire'ye ve 25 Ocak'ta ise İskenderiye'ye seferlerin başlatılacağını açıklamıştır. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli Air Arabia, 18 Ocak itibariyle Sharjah-Doha seferlerini yeniden başlatacağını açıklamıştır. Air Arabia böylece, Körfez Krizi'ndeki normalleşmenin ardından Katar'a sefer başlatacak olan ilk BAE'li havayolu şirketi olacaktır. (18 ocak 2021)

16 Mart 2020'den bu yana uygulanmakta olan Katar'a yabancı ülke vatandaşlarının giriş yasağı 31 Ağustos 2021 tarihine kadar uzatılmıştır.  (23 Mayıs 2021)
 
Ticari önlemler
 
Katar'da 28 Mayıs 2021 tarihinden itibaren 4 aşamalı bir açılım sürecine geçileceği açıklanmıştır. 28 Mayıs 2021 tarihinde başlayacak olan birinci aşamada ,
  • Restoran ve cafelerin, parkların, açık havuzların, okulların, spor salonlarının %30 kapasiteyle açılması
  • İşyerlerinde %50-%50 çalışma sistemine devam edilmesi
  • Alışveriş merkezleri ve toptancı marketlerin %30 kapasiteyle açık olması ve 12 yaş altı çocukların girişine izin verilmemesi
  • Toplu taşımanın %30 kapasiteyle ve hafta içi hizmet vermesi
  • Kapalı alanlarda en fazla 5 aşılanmış kişinin, açık alanlarda ise en fazla 10 aşılanmış kişi veya aşılı/aşısız karışık 5 kişinin bir araya gelmesine izin verilmesi
  • Tüm fuar, sergi ve konferanslar ile meclis ve ev ziyaretleri üzerindeki yasakların devam etmesi öngörülmektedir.
30 Temmuz 2021 tarihine kadar tamamlanması öngörülen söz konusu sürecin her bir aşamasının 3'er hafta sürmesi planlanmaktadır. (23 Mayıs 2021)
 


Geleceğe Dönük Beklentiler:

Katar'da bulunan tüm restoran ve kafeler kapatılmış olup yalnızca eve servis imkanı bulunmaktadır. Katar'da bulunan ve Türkiye'den malzeme alan pek çok Türk işletmesi de bu durumdan olumsuz etkilenecektir.
İnşaat sektöründe henüz bir kısıtlama olmamakla birlikte, korona virüs vakalarının büyük çoğunluğu işçi kamplarında görülmüştür. Bu nedenle Türk müteahhitlerinin üstlendiği projelerde çalışan vatandaşlarımız da risk altındadır.
 
Kaynak:Doha Ticaret Müşavirliği