COVID-19 Gelişmeleri

10 Kasım 2022
 
Türk Vatandaşlarının Katar'a Seyahatleri Hk.

KATAR 2022 FIFA Dünya Kupası Kapsamında Uygulanacak Seyahat Kuralları
 
 Katar makamlarınca yapılan açıklama uyarınca;
1 Kasım ile 23 Aralık tarihleri arasında FIFA Dünya Kupası taraftarları hariç ülkeye ziyaretçi girişi askıya alınmıştır.
Katar'a 1 Kasım-23 Aralık 2022 tarihleri arasında "Hayya Kart Sahiplerinin"* girişi mümkün bulunmakta olup, ülkeye giriş yapan "Hayya Kart Sahipleri" 23 Ocak 2023 tarihine kadar Katar'da bulunabilecektir.
Bahse konu düzenlemeden;
  • Katar Vatandaşları,
  • Körfez İşbirliği Konseyi üyesi ülke vatandaşları,
  • Katar'da ikameti bulunanlar (QID Sahipleri) ile
  • İşçi vizesi ve çalışma izni belgesi sahipleri muaf tutulmuştur. 
Haber detaylarına https://hukoomi.gov.qa/en/news/cabinet-approves-decision-on-entry-visas-during-fifa-world-cup-2022 linkinden erişilebilmektedir.
"Hayya Kart" uygulaması: "Hayya"; 2022 FIFA Dünya Kupası kapsamında Katar makamlarının, ülkeye giriş yapacak taraftarlar ve maçları izleyecek Katar vatandaşları ile Katar'da yerleşik kişiler için oluşturduğu bir platform olup geçerli bir bilete sahip taraftarların ülkeye girişleri mezkur platform üzerinden kayıt olarak alacakları "Hayya Dijital Kart" ile mümkün olacaktır. (25 Eylül 2022)

FIFA Dünya Kupası Kapsamında Katar'a Giriş Koşullarında Güncelleme


 Dünya Kupası öncesinde Katar yetkili makamlarınca yapılan açıklama uyarınca;
- 1 Kasım 2022 tarihinden itibaren, Katar'a seyahat edeceklerin FIFA 2022 Dünya Kupası biletileri ile Hayya Kart'a başvurmaları zorunlu olup
-2 Aralık 2022 tarihinden itibaren Katar'a girişler için Hayya Kart mobil uygulamasının veya internet sitesinin "Non-Match Ticket Holder" kısmından bilet olmadan Hayya Kart başvurusu yapılabilecektir.
Öte yandan, Hayya Kart başvurularının seyahatten en az 5 iş günü önce yapılması gerekmekte olup,  Katar'da ikameti bulunmayan Hayya Kart sahipleri, 500 QAR karşılığında "Hayya with me" başvurusu yaparak en fazla üç ziyaretçi için Hayya Kart talep edebilmektedir.
Diğer taraftan Katar'a seyahat edecek vatandaşlarımızın, "Hayya Kart uygulaması" ve "ülkeye giriş koşullarına" ilişkin ayrıntılı ve güncel bilgi için T.C. Doha Büyükelçiliği sosyal medya hesaplarını takip etmesinde fayda olacağı değerlendirilmektedir: (10.Kasım.2022)

https://www.facebook.com/TCDoha/
 
https://twitter.com/TC_DohaBE


  

Katar'da COVID-19 Kısıtlamalarına İlişkin Güncelleme
  
Katar Halk Sağlığı Bakanlığından yapılan açıklamada, 26/10/2022 tarihli Bakanlar Kurulu Kararına istinaden, 1 Kasım 2022 itibarıyla;
-Katar'daki sağlık kuruluşlarına girişte Ehteraz uygulamasındaki "sağlık statüsünün" gösterilmesinin zorunlu olacağı,
-Katar'a girişlerini müteakip 24 saat içersinde Katar vatandaşlarından ve Katar'da ikametgahı olanlardan talep edilen "Rapid Antigen Test" ya da "PCR Testinin" artık istenmeyeceği,
-Katar'a girişte, giriş öncesinde ziyaretçilerden talep edilen "negatif COVID-19 PCR" testi ya da "Rapid Antigen Testinin" artık aranmayacağı belirtilmektedir.
COVID-19 Seyahtet Kuralları ile ilgili güncel gelişmelerin
https://covid19.moph.gov.qa/EN/travel-and-return-policy/Pages/default.aspx   linkinden takip edilmesi önem arz etmektedir. (31.Ekim.2022)
Kaynak:Doha Ticaret Müşavirliği