Covid-19 Gelişmeleri

31 Aralık 2021

Suudi Arabistan’ın COVİD-19 tedbirleri kapsamında uygulamaya başladığı seyahat kısıtlamalarının arasında yer alan; Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bir grup ülkede son 14 gün içerisinde bulunmuş kişilerin SA’na girişini engelleyen uygulamada değişiklik yapılmıştır.

Bu kapsamda, kısıtlamaya tabi olan ülkeler arasında bulunan Brezilya, Endonezya, Hindistan, Mısır, Pakistan ve Vietnam'dan seyahat edecek yolcuların 5 günlük kurumsal karantinaya girmek şartıyla doğrudan Suudi Arabistan'a seyahat etmelerinin önü açılmıştır.

Ayrıca; yeni koronovirüs varyantının görüldüğü Güney Afrika Cumhuriyeti, Namibya, Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Lesoto ve Eswatini sözkonusu kısıtlamanın uygulandığı ülkeler listesine eklenmiştir. Tükiye'den seyahat edecek yolcular için mevcut kısıtlama devam etmektedir.

Diğer taraftan, Sivil Havacılık Genel İdaresi tarafından 27 Kasım 2021 tarihinde yayımlanan bildiride; Suudi Arabistan'da bir doz aşı olmuş olan kişilerin, 3 günlük kurumsal karantina şartıyla tüm ülkelerden doğrudan Suudi Arabistan'a seyahat edebileceği duyurulmuştur.

Bahsekonu değişiklikler kapsamda, ülkemizden Suudi Arabistan'a yolculuk etmek isteyen yolculardan, en az bir doz koronovirüs aşısını Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığına bağlı kuruluşlarda olan yolcuların 3 günlük kurumsal karantina uygulamasına tabi olarak ülkeye doğrudan seyahat etmelerinin önü açılmıştır.

Diğer taraftan, tüm aşılamalarını Suudi Arabistan dışında farklı ülkelerde olan yolcuların ülkemizden doğrudan Suudi Arabistan'a seyahat etmelerine izin verilmemektedir.

Kaynak:
T.C. Riyad Büyükelçiliği
Ticaret Müşavirliği

(28.11.2021)