Covid-19 Gelişmeleri

02 Haziran 2021

Covid-19 Salgını Nedeniyle Alınan Önlemler:

 

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, yeni tip corona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında 4 ay önce uygulamaya başladığı seyahat yasağı kararını 11 ülke için kaldırdığını açıkladı. Açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, İrlanda, İtalya, Portekiz, İngiltere, İsveç, İsviçre, Fransa ve Japonya olmak üzere 11 ülkeden gelenlere Suudi Arabistan'a giriş izni verildiği kaydedildi.

Söz konusu yasağın devam ettiği ülkeler ise Arjantin, Endonezya, Pakistan, Brezilya, Türkiye, Güney Afrika, Lübnan, Mısır, Hindistan'dan oluşmaktadır.

Kaynak: Cidde Ticaret Ataşeliği
30 Mayıs 2021

 Suudi Arabistan'da Covid-19 salgını nedeniyle 15 Mart 2020 tarihinde uygulanmaya başlanan ülke vatandaşlarının yurt dışına çıkış yasağı 17 Mayıs 2021 tarihi itibariyle kaldırılmıştır.

Öte yandan aralarında Türkiye’nin de bulunduğu mevcut güvenlik koşulları, istikrarsızlık, Covid-19 salgınının devam etmesi ve mutasyona uğrayan yeni virüsün yayılması nedeniyle ülke vatandaşlarının seyahat etmeden önce izin alması gereken ülkeler listesi yayınlanmıştır.

Suudi İçişleri Bakanlığı tarafından sosyal medya üzerinden yayımlanan bildiride önceden izin alınmaksızın doğrudan veya üçüncü bir ülke üzerinden liste kapsamında yer alan ülkelere seyahatin yasak olduğu belirtilmektedir. Türkiye dışında listede yer alan ülkeler; Afganistan, Beyaz Rusya, Demokratik Kongo, Ermenistan, Hindistan, İran, Libya, Lübnan, Somali, Suriye, Venezuela ve Yemen olarak sıralanmaktadır.

Daha önce Suudi vatandaşlara uygulanmakta olan seyahat yasaklarının kaldırılması için öngörülmüş olan 31 Mart 2021 tarihinden önce de benzer bir liste yayınlanmış; ancak seyahat kısıtlamalarının uzatılması nedeniyle bu tedbir uygulanamamıştı. Yeni listede, eski listeye ilave olarak Hindistan’ın da eklendiği görülmektedir.


Kaynak: Riyad Ticaret Müşavirliği
17 Mayıs 2021