Apple Ortak Bulamıyor

16 Şubat 2021

Teknoloji devi Apple, elektrikli otonom araç projesi için görüştüğü geleneksel otomotiv üreticilerinden olumlu bir yanıt alamazken, Volkswagen CEO’su nakit zengini Apple’ın sektöre girişini “mantıklı” bulsa da, Apple’ın geleneksel üreticiyi koltuğundan etmesinden korkmadıklarını açıklıyor.

ABD’li teknoloji devi Apple, otonom sürüş araç üretimi konusunda dev şirketlerle gerçekleştirmeyi planladığı işbirliğinde hayal kırıklığı yaşıyor. Şirket, Hyundai ve Kia’nın ardından Nissan’la ortak üretime yönelik görüşmelerinden de sonuç alamadı. Bu arada Alman otomotiv devi Volkswagen CEO’su Herbert Diess ise Apple’ın sektöre girmesinin mantıklı olduğunu ancak Apple’dan korkmadıklarını söylüyor. ABD’li teknoloji devi Apple’ın uzun bir süredir gündeminde yer alan otonom elektrikli araç projesi, bu kez de geleneksel otomotiv üreticilerinin işbirliğine sıcak bakmaması nedeniyle sekteye uğruyor. Elektrikli ve otonom araçlarında yer alacak yeni batarya teknolojisi ile menzili uzatmayı hedefleyen iPhone üreticisi, Kia ve Hyundai ile söz konusu proje üzerinde anlaşmaya varamamasının ardından Japon otomotivci Nissan ile gerçekleştirilen görüşmelerden de sonuç alamadı. Geçen yıl otonom araç sürüş denemelerini artıran Apple’ın projesi belirsizliğini korurken, analistler yılan hikayesine dönen Apple Car’ın gerçekleşmesi durumunda elektrikli araç sektöründe şirketleri köşeye sıkıştırabileceğini düşünüyor.

Samsung ve Baidu gibi devler de sektöre giriyor

Tesla gibi teknoloji ve otomotiv teknolojisini birleştiren şirketlerin liderlik ettiği sektöre yönelik çalışmalar gerçekleştiren tek teknoloji şirketi Apple değil. Akıllı telefon sektöründe Apple’ın en büyük rakiplerinden biri olan Samsung’un geçen yılın Mayıs ayında kendi ürettiği bataryasıyla Hyundai ile işbirliği yapmaya hazırlandığı öne sürülmüştü. Hyundai ise geçen ay 2023’te piyasaya sürmeye hazırlandığı elektrikli aracında Samsung bataryalarını seçebileceğini söylemişti. Söz konusu iki şirketin anlaşması durumunda Samsung, Hyundai’nin elektrikli SUV Ioniq 7 aracına 23,1 milyar dolar değerinde batarya tedarik edecek.

Hyundai ve Samsung’un yanında Çinli arama motoru devi Baidu, İsveçli otomotiv üreticisi Volvo ile olası bir birleşme görüşmeleri içinde olan otomotiv üreticisi Geely ile elektrikli araç projesi için anlaştığını duyurmuştu. Alibaba ve Çin devletine ait otomotivci SAID Motor’un elektrikli araç projesi için birlikte çalışacağı iddiaları da sektörde hareketlenmeye yol açmıştı.

Paylaşımlı araç uygulaması Uber rakibi Çinli Didi ile elektrikli araç üreticisi BYD’nin oluşturduğu elektrikli araç modeli ise şimdiden ABD’li Ideanomics gibi teknoloji şirketlerinin dikkatini çekmeye başladı.

Kaynak: Dünya
Yayınlayan: T.C. Ticaret Bakanlığı, Ticaret Araştırmaları Genel Müdürlüğü