Çin’de Akıllı Telefon Satışları 2020 Yılında %20.4 Oranında Azaldı

11 Ocak 2021

Devlet destekli bir araştırma kuruluşu olan Çin Bilgi Ve İletişim Akademisi (CAICT) tarafından 11 Ocak Pazartesi günü açıklanan verilere göre, yurt içi akıllı telefon satışlarının 2020 yılında bir önceki yıla göre %20.4 oranında azaldığı bildirildi. 2019 yılında 372 milyon adet olan akıllı telefon satışları, 2020 yılında 296 milyon adete geriledi.

CAICT verilerine göre, akıllı telefon satışları 2019 yılında da bir önceki yıla göre %4 oranında azalmıştı. Satışlardaki düşüşün hem virüs salgınından dolayı arz ve talepteki zayıflamaya, hem de tüketici alışkanlıklarının telefon cihazlarını daha uzun vadelerde değiştirme yönünde gelişmesine bağlı olduğu değerlendirmesi yapıldı.

Çin’de 5G teknolojisinin hızla ilerlemesine bağlı olarak, bu sistemle uyumlu çalışan telefonlara olan taleplerin artacağı beklentisine giren akıllı telefon üreticileri 2020 yılına umutlu başlamışlardı. Fakat yılın ilk yarısı itibarıyla aralarında Oppo, Vivo ve Xiaomi gibi büyük üreticilerin bulunduğu firmaların satış miktarlarında sert düşüşler yaşandığı belirtildi. Daha üst müşteri grubuna hitap eden bir diğer Çin markası olan Huawei’nin ise aynı dönemde pazar payını arttırmaya devam ettiği bildirildi.

Yılın ikinci yarısında ise Huawei firmasına getirilen uluslararası ticari kısıtlamaların etkisi ile firmanın özellike elektronik parçaların temininde zorluk yaşamaya başladığı ve yurt içindeki ticari rakiplerinin ise, bu durumdan faydalanarak pazar paylarını büyütmek ümidiyle üretimlerini arttırdıkları belirtildi.

Yine CAICT’nin açıkladığı bir diğer veriye göre de, geçtiğimiz Aralık ayında Çin’de satışı gerçekleşen toplam akıllı telefon sayısı yıllık bazda %12.8 oranında azalarak 25.2 milyon adette kaldı.

Kaynak: Reuters
Yayınlayan: T.C. Ticaret Bakanlığı, Ticaret Araştırmaları Genel Müdürlüğü