Elektrikli Araçlar İle Fosil Yakıtlı Araçların Üretim Maliyetlerinin 2025 Yılında Eşitlenmesi Bekleniyor

05 Ekim 2022

Elektrikli Formula yarışları takımı Envision Racing’in başkanı Sylvain Filippi, 4 Ekim Salı günü yaptığı açıklamada, fosil yakıtlı klasik otomobiller ile elektrikli otomobillerin üretim maliyetlerinin 2025 veya 2026 yılında eşitleneceğini söyledi.

Yakın bir gelecekte içten yanmalı klasik motorlu araç üretiminin elektrikliye göre daha maliyetli hale geleceğini belirten Filippi, bu kategorideki araçların üretim maliyetlerinin her geçen gün artmaya devam ettiğine dikkat çekti.

Reuters Ajansının düzenlediği iklim konferansında konuşan Filippi, 2025 veya 2026 yılında gelişmiş ülkelerde otomotiv sanayisinin özellikle tedarik tarafında maliyetlerin eşitleneceğini iddia etti ve etiket fiyatlarının eşitlenmesi durumunda müşteri açısından elektrikli araçların mülkiyet maliyetinin daha düşük olacağına dikkat çekti.
Bu aşamanın gerçekleşmesi durumunda klasik motorlu araç satın almanın anlamsız hale geleceğini söyleyen Filippi, içten yanmalı motoru olan araçların değerinin aniden ve astronomik olarak düşeceğini belirtti.

AlixPartners danışmanlık şirketi tarafından bu yılın başlarında yapılan bir araştırmada da, 2028 yılına gelindiğinde elektrikli araçların küresel pazar payının %33’e ulaşacağı, 2028 yılında ise ivmelenen talebe koşut olarak bu oranın %54’e kadar çıkacağı öngörülmüştü.

Geçtiğimiz yıl %8 olan elektrikli araç pazar payı, bu yılın ilk çeyreğinde %10’a yaklaştı.

AlixPartners’a göre, otomotiv üreticilerinin ve parça tedarikçilerinin bu artan talebi karşılamak için 2022 ila 2026 yılları arasında küresel boyutta en az 526 milyar dolar tutarında bir toplam yatırım planlamakta oldukları açıklanmıştı. Firmaların 2020 ila 2024 yılları arasında elektrikli araç üretimi için planladıkları toplam yatırım tutarı ise 234 milyar dolar olarak öngörülmüştü.
  
Kaynak: Reuters
Yayınlayan: T.C. Ticaret Bakanlığı, Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü