Nornickel ile Russian Platinum, Norilsk Sanayi Bölgesi İçin Ortaklığa İmza Atıyor

23 Temmuz 2020

Yerkürenin en büyük paladyum ve yüksek kaliteli nikel üreticisi, ayrıca yerkürenin başlıca platin ve bakır üreticilerinden olan Nornickel şirketi, Russian Platinum şirketi ile Norilsk Sanayi Bölgesi’ndeki maden yataklarının işletilmesi konusunda işbirliği yapmayı sürdüreceklerini açıkladı.
 
Umut veren Chernogorskoye sahasını geliştirmek için iki şirket de işlevsel bir ortaklık üzerinde anlaştılar. Anlaşmaya göre Nornickel şirketi Russian Platinum şirketinin uzun süreli hizmet sözleşmeleri yoluyla Nornickel’in Norilsk Sanayi Bölgesi’ndeki elektrik ve diğer kaynak altyapısına piyasa koşullarında erişimini sağlayacak, ayrıca Nornickel, Russian Platinum şirketine yine Nornickel’in kendi lojistik altyapısını ve tesislerini kullanma hakkı tanıyacak. Buna ek olarak taraflar, Chernogorskoye sahasından çıkarılan ürünleri Nornickel'in satın alacağı konusunda uzlaştılar, sözkonusu uzlaşı için uzun dönemli ayrı bir anlaşma imzalanacak.
 
İlgili bağlayıcı sözleşmelerin, gerekli tüm kurumsal izinlerin alınmasına bağlı olarak 2021 yılı ilk çeyreği sonundan önce sonuçlandırılması planlanmakta.
 
Kaynak: steelguru web sitesinden tercüme edilmiştir.
Yayınlayan: T.C. Ticaret Bakanlığı, Ticaret Araştırmaları Genel Müdürlüğü