Tesla’nın Çin’de Kurduğu Elektrikli Otomobil Fabrikası Bu Ay Üretime Başlıyor

03 Ekim 2019

Tesla’nın Çin’in Şangay kentinde kurulmakta olan fabrika inşaatının tamamlandığı, Çin hükümetinden gerekli tüm izinlerin alındığı ve Ekim ayı içerisinde Model 3 otomobillerin üretimine başlanacağı öğrenildi.
İlk etapta yılsonuna kadar haftalık 1000 adet üretim kapasitesinin hedeflendiği fabrikada, nihai kapasite hedefinin yıllık 500,000 adet olacağı belirtildi.

Tesla’nın ABD dışındaki ilk tesisi olan fabrikaya 2 milyar dolar tutarında yatırım yapıldı. Tesla yetkilileri, Ekim ayında hemen bir miktar üretime başlanacağını ancak, gerçek üretim hacminin görülebilmesi için, gelen sipariş miktarı, yeni başlayan işçilerin performans durumu ve tedarik zincirinin işleyişi gibi faktörlerin netleşmesi gerektiğini söylediler.

Çin’in dünyanın en büyük elektrikli otomobil pazarı olması ve Amerika ile Çin arasında devam eden ticaret savaşı nedeniyle ekstra gümrük tarifelerinin devrede olması, Tesla’nın Çin’de fabrika kurma kararı almasında etkili olmuştu. Çin’de Temmuz ve Ağustos aylarında elektrikli otomobil satışlarında azalma yaşanmış olmakla birlikte, yılsonuna kadar yavaş da olsa artışa geçmesi ve satışların toplamda 1.5 milyon adete ulaşması bekleniyor.

Çin’de tamamı yabancı sermayeli ilk otomobil fabrikası olma özelliğini taşıyan tesisteki üretim sürecinin ABD’dekine kıyasla daha sade ve maliyet etkin olacağını belirten yetkililer, yıllık kapasite için iki evre planlandığını ve birinci evrede yıllık 250,000 adet, ikinci evrede ise yıllık 500,000 adet kapasitenin hedeflendiğini sözlerine eklediler.

Kaynak: Reuters web sitesinden özetlenerek tercüme edilmiştir.
Yayınlayan: T.C. Ticaret Bakanlığı, Ticaret Araştırmaları Genel Müdürlüğü