Bulgaristan, 2020 İtibariyle Türkakım Boru Hattı Üzerinden Transit Gaz Geçişini Temin Etmeye Hazır

13 Aralık 2019

Rus haber ajansı TASS'ın haberine göre, Bulgaristan gaz iletim operatörü Bulgartransgaz Şirketi İcra Müdürü Vladimir Malinov, ”Bulgaristan, 2020 yılından itibaren TürkAkım boru hattı üzerinden Yunanistan ve Kuzey Makedonya'ya transit gaz geçişini temin etmeye hazırdır” diye bildirdi. Malinov, ”Yılın başında Rus gazının, Ukrayna üzerinden Bulgaristan’a Trans-Balkan doğal gaz boru hattı yoluyla transit geçişi durdurulsa bile, biz buna hazırız. Türkiye, 30 Kasım’da TürkAkımı’nı Bulgar Akımı ile birleştiren bir "altın" bağlantı yaptı” diye bildirdi.
 
Gaz boru hattının yakıtla dolmaya başladığını belirten Bulgartransgaz Şirketi İcra Müdürü, "Biz 15 Aralık itibariyle hazır olacağız-onların 20 Aralık itibariyle hazır olacağını umuyorum” dedi.
 
Önceki hafta Bulgaristan’ın ‘Türk Akımı’ projesinin topraklarından geçen kısmının inşaatını kasten yavaşlattığı bildirildi. Rus Vzglyad Gazetesine göre, Bulgaristan, yalnızca Gazprom'u değil, komşularını da yanıltmıştır ve onlar bu kış problem yaşayabilirler.
 
Eğer bir hatırlatma yapacak olursak Başbakan Boyko Borisov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Bulgaristan’ı ‘Türk Akımı’ projesinin kendi topraklarından geçen kısmını kasten yavaşlatmakla suçlayarak, gerekirse Bulgaristan dışında bir alternatif bulunabileceği sözlerine karşılık olarak gaz boru hattı inşaatını belirlenen süre içerisinde tamamlanacağına dair güvence verdi.
 
Borisov, ”Gelsin ve boru hattını nasıl inşa ettiğimizi görsün. Tam kapasiteye ulaştığımızda Rus gazı temini için de en iyi alternatif olacaktır” dedi.
 
Kaynak: https://www.kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=24184
Yayımlayan: Filibe Ticaret Ataşeliği