Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri - 14 Haziran 2022

03 Haziran 2022

Ticaret Bakanlığı firmaları temel dış ticaret işlemleri, ihracatta sağlanan devlet destekleri ve potansiyel ihraç pazarları hakkında bilgilendirme amacıyla yurt sathında Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri düzenliyor.

Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri organizasyonlarına iş çevrelerinin yoğun katılımını teminen online olarak devam ediliyor.

Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) koordinasyonunda Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) eğitim organizasyonuyla İzmir İli Organize Sanayi Bölgelerinde yerleşik iş çevrelerine yönelik olarak 14 Haziran 2022 tarihinde bir Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri düzenlenecektir.

Seminer; 

  • İhracatta Sağlanan Devlet Yardımları (Mal ve Hizmet İhracatı),
  • Ticaret Bakanlığı Kolay İhracat Platformu ve
  • Türk EXİMBANK İhracat Kredi Sigorta ve Garanti Programları,

konularını kapsamaktadır.
 
Ticaret Bakanlığınca, 2021 yılında 71 ilde, 21 işbirliği kuruluşu ile 59 Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri düzenlenmiş ve bu seminerlere 10.424 kişi katılım sağlamıştır.
 
2022 yılında 49 İlde, 13 işbirliği kuruluşu ile gerçekleştirilen 28 online Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerine 7.532 kişi katılım sağlamıştır.

2022 yılında video konferans yöntemiyle 50 Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.