Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri 8 Aralık 2022

28 Kasım 2022

Ticaret Bakanlığı firmaları temel dış ticaret işlemleri, ihracatta sağlanan devlet destekleri ve potansiyel ihraç pazarları hakkında bilgilendirme amacıyla yurt sathında Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri düzenliyor.

Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri organizasyonları COVİD-19 salgını nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde online olarak devam ediyor.

Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) koordinasyonunda, Ankara Sanayi Odası (ASO) eğitim organizasyonu ile Ankara Sanayi Odası 1 ve Ankara OSTIM Organize Sanayi Bölge Müdürlüklerinde yerleşik iş çevrelerine yönelik 8 Aralık 2022 tarihinde Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri düzenlenecektir.
 
Seminer;
 
- Ticaret Bakanlığı tarafından İhracatta Uygulanan Yeni Nesil Destek Programları
- Avrupa Birliğine İhracatta Zorunlu Yeni Uygulama: Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Karbon Vergisi ve
- E-Ticaret / E- İhracat Uygulamaları

Konularını kapsamaktadır.

Ticaret Bakanlığınca, 2021 yılında 71 ilde, 21 işbirliği kuruluşu ile 59 Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri düzenlenmiş ve bu seminerlere 10.424 kişi katılım sağlamıştır.
 
2022 yılında 79 İlde, 18 işbirliği kuruluşu ile gerçekleştirilen 49 online Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerine 11.236 kişi katılım sağlamıştır.

2022 yılında video konferans yöntemiyle 50 online Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.