Filipinler Sanal Genel Ticaret Heyeti 26-30 Ekim 2020 Tarihlerinde Yapılacak

24 Ekim 2020

İçinden geçtiğimiz pandemi döneminde tüm dünyada alınan seyahat kısıtlamaları ve sağlık önlemleri neticesinde Genel Ticaret Heyeti Programlarının fiziksel olarak gerçekleştirilememesi karşısında; Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın öncülüğünde Bakanlığımız bünyesinde Sanal Genel Ticaret Heyeti programları hayata geçirilmiştir. Bu şekilde, teknolojinin imkânlarından faydalanılarak dijital ortama taşınan Genel Ticaret Heyetleri, ihracatçılarımızı potansiyel alıcılarla bir araya getiren en önemli mekanizmalardan biri olma özelliğini devam ettirebilmektedir.

Salgın döneminde, Bakanlığımız koordinasyonu ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)  organizasyonunda Özbekistan, Kenya, Hindistan, Nijerya, Pakistan, Kolombiya-Meksika, Almanya, kadın ihracatçılarımıza yönelik Şili-Peru-Kolombiya-Meksika ve Kazakistan’a yönelik olarak gerçekleştirilen Sanal Genel Ticaret Heyetlerine, 26-30 Ekim 2020 tarihlerinde Filipinler ile devam edilecektir.

Program kapsamında 26 Ekim 2020 tarihinde  saat 14.00’de Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ile ülkemizin Manila Büyükelçisi  Artemiz Sümer bir video konferans ile iş insanlarımıza sesleneceklerdir. Video konferans TİM’in web sayfasından canlı yayınlanacaktır.

Filipinler Sanal Genel Ticaret Heyeti Programına inşaat, müteahhitlik ve yapı malzemeleri, ecza ürünleri, ilaç ve ilaç hammaddesi, gıda ve elektrik-elektronik ürünleri başta olmak üzere geniş bir ürün yelpazesinde faaliyet gösteren 18 firmamız katılım sağlayacaktır.

Asya-Pasifik bölgesinin en dinamik ekonomilerinden biri olan Filipinler ülkemiz için öncelikli pazarlar arasında yer almakta olup, Sanal Genel Ticaret Heyeti programı, ülkemiz ile Filipinler arasındaki ticaret potansiyelinin ortaya çıkarılmasına katkı sağlayacak; uluslararası ticaret hacminin ciddi biçimde daraldığı bu dönemde ülkemiz ihracatına değerli katkıları olacaktır.

Filipinler’in ardından, 16-30 Kasım 2020 tarihlerinde Endonezya Sanal Genel Ticaret Heyeti düzenlenmesi planlanmaktadır. Türk firmaları için potansiyel arz eden hedef ülkelere yönelik olarak sanal ortamlarda gerçekleştirilen bu tür faaliyetlere Bakanlığımız tarafından devam edilecektir.