Hindistan Sanal Genel Ticaret Heyeti

12 Mart 2021

Pandemi döneminde tüm dünyada uygulanan seyahat kısıtlamaları ve alınan sağlık önlemleri neticesinde Genel Ticaret Heyeti Programlarının fiziksel olarak gerçekleştirilememesi karşısında; Bakanımız Sayın Ruhsar PEKCAN'ın öncülüğünde Bakanlığımız bünyesinde Sanal Genel Ticaret Heyeti programları hayata geçirilmiştir. Bu şekilde, teknolojinin imkânlarından faydalanılarak dijital ortama taşınan Genel Ticaret Heyetleri, ihracatçılarımızı potansiyel alıcılarla bir araya getiren en önemli mekanizmalardan biri olma özelliğini devam ettirmektedir.
Salgın döneminde 2020 yılı boyunca Bakanlığımız koordinasyonu ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) organizasyonunda 12 Sanal Genel Ticaret Heyeti programı gerçekleştirilmiştir. Söz konusu heyet programlarında toplam 252 üretici/ihracatçı firmamızın 791 yabancı ithalatçı firma ile 1.873 ikili iş görüşmesi yapması sağlanmıştır. 
2021 yılında ise Gana, Katar-Umman ve kadın ihracatçılara yönelik olarak Afrika (Güney Afrika Cumhuriyeti, Nijerya, Kenya ve Tanzanya) ile gerçekleştirilen Sanal Genel Ticaret Heyeti programlarının ardından 15-26 Mart 2021 tarihlerinde Hindistan’a yönelik olarak Sanal Genel Ticaret Heyeti programı gerçekleştirilecektir.
Program kapsamında 15 Mart 2021 tarihinde Türkiye saati ile 12.00’de Bakan Yardımcımız Sayın Gonca YILMAZ BATUR, TİM Başkanı İsmail GÜLLE ve ülkemizin Yeni Delhi Büyükelçisi Şakir Özkan TORUNLAR bir video konferans ile iş insanlarına sesleneceklerdir.
Hindistan’a yönelik Sanal Genel Ticaret Heyeti programına makine ve aksamları, demir ve demir dışı metaller, çelik, kimyevi maddeler ve mamulleri ve elektrik-elektronik (elektrikli ev aletleri) başta olmak üzere geniş bir ürün yelpazesinde faaliyet gösteren 24 firma katılım sağlayacaktır.
Hindistan’ın, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olarak önümüzdeki 10-15 yıl içinde dünyanın en büyük üç ekonomisinden biri olması bekleniyor. Özellikle dünyada en büyük nüfusa sahip ikinci ülke konumda olan Hindistan, ciddi bir satın alma gücüne sahip büyüyen orta sınıfı ile ülkemiz ihracatı için büyük potansiyel arz etmektedir. Bakanlığımız tarafından 2020-2021 dönemi için hedef ülkelerden biri olarak belirlenen Hindistan’a yönelik olarak gerçekleştirilecek olan Sanal Genel Ticaret Heyeti programının ülkemiz ihracatına önemli katkılarının olacağı değerlendirilmektedir.
Hindistan Sanal Genel Ticaret Heyetinin ardından, Romanya ve Bulgaristan’a yönelik olarak 23-26 Mart 2021 tarihlerinde inşaat malzemeleri, demir ve demir dışı metaller, iklimlendirme, kimya, hazır giyim, tekstil ve hazır giyim yan sanayi başta olmak üzere çeşitli sektörleri kapsayan bir Sanal Genel Ticaret Heyeti programı gerçekleştirilecektir.
Nisan ayında ise sanal nitelikli Genel Ticaret Heyetlerine Amerika Birleşik Devletleri ve Latin Amerika ülkeleri ile devam edilmesi planlanmaktadır. Türk firmaları için potansiyel arz eden hedef ülkelere yönelik olarak sanal ortamlarda gerçekleştirilen bu tür faaliyetlere ilişkin çalışmalara Bakanlığımız tarafından devam edilecektir