TAREKS’te E-Devlet Şifresi Kullanımı Devrede

24 Mayıs 2023

Bilindiği üzere, piyasaya güvenli ürünlerin sunulmasını teminen ithal sanayi ürünleri ithalat aşamasında, Türk malı imajının yurt dışında korunmasını teminen de bazı tarım ürünleri ihracat aşamasında, TAREKS (Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi) üzerinden sırasıyla ürün güvenliği ve ticari kalite denetimlerine tabi tutulmaktadır.
 
Mevcut durumda sisteme giriş ve başvuru işlemleri elektronik imza ile sağlanmaktadır. Bakanlığımız tarafından yapılan güncelleme ile, ihracatçı ve ithalatçılarımızın başvurularını daha kolay ve alternatif bir yolla yapabilmelerini teminen, TAREKS’e girişte ve başvuru işlemlerinde e-devlet şifresinin kullanımı devreye alınmıştır.
 
Kullanıcılar bundan böyle TAREKS’e e-devlet şifreleri ile bir kez giriş yaptıktan sonra sistem içerisinde yaptıkları onay işlemlerinde tekrar şifre girmeye veya elektronik imza kullanmaya gerek duymayacaklardır.
 
Böylece, kullanıcılar elektronik imzaya ilave olarak istedikleri internet tarayıcısından e-devlet şifreleri ile TAREKS’e kolaylıkla giriş yapabilecek ve işlemlerini daha hızlı tamamlayabilecektir.