Vietnam Sanal Genel Ticaret Heyeti

15 Eylül 2021

Küresel salgın döneminde tüm dünyada uygulanan seyahat kısıtlamaları ve alınan sağlık önlemleri neticesinde Genel  Ticaret  Heyeti Programlarının fiziksel olarak gerçekleştirilememesi karşısında; Bakanlığımız tarafından Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve İhracatçı Birlikleri ile işbirliği içinde Sanal Genel Ticaret Heyeti programları hayata geçirilmiştir. Bu şekilde, teknolojinin imkânlarından faydalanılarak dijital ortama taşınan Genel Ticaret Heyetleri, ihracatçılarımızı potansiyel alıcılarla bir araya getiren en önemli mekanizmalardan biri olma özelliğini devam ettirmektedir.

Bu kapsamda 2020 yılı Mayıs ayından günümüze kadar 21’i genel 79’u sektörel olmak üzere gerçekleştirilen 100 Ticaret Heyetinde toplam 1.801 üretici/ihracatçı firmamızın 4.279 yabancı ithalatçı firma ile 14.943 ikili iş görüşmesi yapması sağlanmıştır.

2021 yılında Gana, Katar-Umman, kadın ihracatçılara yönelik olarak Afrika (Güney Afrika Cumhuriyeti, Nijerya, Kenya ve Tanzanya), Hindistan, Romanya-Bulgaristan, Azerbaycan-Gürcistan, Latin Amerika Ülkeleri (Arjantin, Paraguay, Uruguay, Şili), Hong Kong ve Kırgızistan-Özbekistan ile gerçekleştirilen Sanal Genel Ticaret Heyeti programlarının ardından 6-9 Temmuz 2021 tarihlerinde Vietnam’a yönelik olarak Sanal Genel Ticaret Heyeti programı düzenlenecektir.

Vietnam’a yönelik Sanal Genel Ticaret Heyeti programına çelik, demir ve demir dışı metaller, inşaat malzemeleri, gıda (hızlı tüketim ve paketli tüketim ürünleri), makine ve aksamları (tarım makinaları ve parçaları), elektrik elektronik (elektrikli ev aletleri), hububat, bakliyat, yağlı tohum ve mamulleri, kuru meyve ve mamulleri, tekstil ve hammaddeleri sektörleri başta olmak üzere geniş bir ürün yelpazesinde faaliyet gösteren 22 firma katılım sağlayacaktır.

97 milyon nüfusuyla Güneydoğu Asya’nın önemli ülkelerinden olan Vietnam, iktisadi liberalizasyona ve uluslararası ekonomiye entegrasyona yönelik politikaları ile küresel üretim ve tedarik zincirine eklenerek bölgesinde önemli bir iktisadi-ticari merkez olma yolunda hızla ilerlemektedir. Bu kapsamda, Vietnam ile ülkemiz arasındaki ikili ticaret son yıllarda artış göstermektedir. Vietnam’a ihracatımız 2021 yılının ilk 6 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 51 oranında artarak 177 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. 2020-2021 dönemi için ihracatta öncelikli ülkeler arasında belirlenen Vietnam’a yönelik olarak gerçekleştirilecek olan Sanal Genel Ticaret Heyeti programının ikili ticari ilişkilere önemli katkılarının olacağı değerlendirilmektedir.

Türk firmaları için potansiyel arz eden coğrafyalara yönelik olarak sanal ortamlarda gerçekleştirilen bu tür faaliyetlere Bakanlığımız tarafından devam edilecektir.