11. İstişare Kurulu, Bakan Pekcan Başkanlığında Koronavirüs Gündemiyle Yapıldı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan başkanlığında gerçekleştirilen 11. İstişare Kurulu toplantısı, koronavirüs (Covid-19) gündemiyle videokonferans yöntemiyle yapıldı.

03 Nisan 2020

Konferansa Pekcan’ın yanı sıra; TİM Başkanı İsmail Gülle, DEİK Başkanı Nail Olpak, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu,  TESK Başkanı Bendevi Palandöken, MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski,  TMB Başkanı Mithat Yenigün ve YASED Başkanı Ayşem Sargın katıldı.

Bakan Pekcan, toplantıda  Bakanlık olarak koronovirüse yönelik alınan tedbirleri anlatırken, STK’lar da, koronovirüsün sektörler üzerindeki etkilerini, talep ve önerilerini paylaştı.
 
Pekcan toplantıda İstişare Kuruluna çok önem verdiğini belirterek, bu süreçte de STK’larla  her zamanki gibi interaktif olarak görüş alışverişinde bulunacaklarını söyledi.
 
Covid-19 pandemisinin tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkilediğini belirten Pekcan, bu süreçte  önceki dönemlerde olduğu gibi STK’ların görüş ve önerilerini, taleplerini Ticaret Bakanlığı olarak dikkate almaya devam edeceklerini ifade etti.
 
İhracatta 2020 yılına çok iyi başladıklarını ancak koronavirüsün etkisiyle Mart ayında ihracatta beklenildiği üzere gerileme görüldüğünü hatırlatan Pekcan, bunu telafi etmek için temassız ticaret uygulamasını hayata geçirdiklerini belirtti.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan sanayici, üretici, tacir, esnaf, ihracatçı ve bir çok sektörü kapsayan destek paketinin sektörler tarafından da çok olumlu karşılandığını dile getiren Pekcan, “Önceliğimiz Sayın Cumhurbaşkanımızın da hep altını çizdiği gibi üretim ve ihracatın sürekliliği ve istihdamın muhafaza edilmesi.” dedi.
 
Pekcan, “Bu süreci el birliği, güç birliği ve dayanışma içinde hep beraber atlatacağımıza inancımız tam. Devlet ve özel sektörün iş birliğine en güzel örnek bizim İstişare Kurulu toplantılarımızdır. Bu toplantıların kilit bir rol oynadığına inanıyorum. Koronavirüs pandemisinin ticaret hayatımıza olumsuz etkisini en aza indirmek ve  bu süreç atlatıldıktan sonraki dönemde de geçiş sürecini en hızlı şekilde atlatarak, yeni dönemde başarılarımız için atılması gereken adımların belirlenmesi için STK’ların görüş ve önerileri bizim için çok değerli. Bakanlığımız ve STK’larımızın beraberce yapacakları veri analizleri, hedeflerimize ulaşma yolunda önemli katkı sağlayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” kampanyasına da STK’ların vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür eden Pekcan, bunun dar gelirli vatandaşlara katkı sağlama noktasında çok önemli bir kampanya olduğunu ve STK üyelerinden de destek vermelerini beklediklerini sözlerine ekledi.