Gümrük Muhafaza Ekiplerinden Dilucu Gümrük Kapısında Rekor Metamfetamin Yakalaması

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince Dilucu Gümrük Kapısında gerçekleştirilen operasyonda Türkiye’ye giriş yapmak isteyen bir tırın yakıt deposunda 260 kilogram sıvı metamfetamin cinsi uyuşturucu madde ele geçirildi. Bu yakalama ile Gümrük Muhafaza ekipleri tek seferde yapılan en büyük miktardaki metamfetamin yakalamasına imza attı.

01 Ekim 2020

Iğdır’da bulunan Dilucu Gümrük Kapısına gelen Türk Plakalı bir tırda Gümrük Muhafaza ekiplerince yapılan kontroller sırasında, tırın deposunda akaryakıt haricinde akışkan bir sıvı bulunabileceğinden şüphelenildi. Tır narkotik dedektör köpeği ile kontrol edildi. Narkotik dedektör köpeğinin tırın depolarından birine tepki vermesi üzerine depoda bulunan sıvıdan numune alındı. Alınan numunenin uyuşturucu test cihazı ile yapılan analizinde “metamfetamin hidroklorür” olduğu anlaşıldı. Depo yerinden sökülerek içerisindeki uyuşturucu boşaltıldı. Yapılan tespitte depoda toplam 260 kilogram metamfetamin olduğu belirlendi.

Yakıt deposuna gizlenerek yakıt izlenimi verilmek istenen, gece saatlerinde gümrük kapısına getirilerek kontrol görmeden Türkiye’ye giriş yapabileceği düşünülen rekor miktardaki uyuşturucu Gümrük Muhafaza ekiplerinin dikkati ve uzmanlığı sayesinde yakalandı.

Olayla ilgili yürütülen soruşturmaya devam edilirken uyuşturucunun naklinde kullanılan araca el konuldu, araç sürücüsü gözaltına alındı.