''Sizler Türkiye'nin Kalkınma Gücüsünüz''

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, TOBB Konferans Salonu'nda, Esnaf ve Sanatkar Bilgi Sistemi'nin (ESBİS) tanıtımı ile esnaf ve sanatkarlara yönelik yürütülen çalışma ve iyileştirmelerin ele alındığı toplantıya katıldı.

29 Haziran 2012
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, TOBB Konferans Salonu'nda, Esnaf ve Sanatkar Bilgi Sistemi'nin (ESBİS) tanıtımı ile esnaf ve sanatkarlara yönelik yürütülen çalışma ve iyileştirmelerin ele alındığı toplantıya katıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin’in de katıldığı toplantı da  konuşan Bakan Yazıcı, Türkiye'nin son 10 yılda esnaf ve sanatkarların çalışkanlıklarıyla ve katkılarıyla makro ekonomik istikrarı sağladığını söyledi. Esnaf ve sanatkarlara hükümet olarak büyük önem verdiklerini ifade eden Yazıcı, bu kesimin en köklü kültürel miraslardan biri olan ahiliğin de gerçek sahipleri olduğunu belirtti.
Konuşmasında esnaf ve sanatkarlara, ''Sizler dürüstlüğün, kardeşliğin timsali, Türkiye'nin kalkınma gücüsünüz'' diye seslenenBakan Yazıcı, ekonomi ile ahlakı birbirinden ayıran değil, ekonominin temeline ahlakı koymuş bir medeniyetin mensupları olduklarını kaydetti.
Esnaf ve Sanatkar Veri Tabanı Sistemi'nin; 2005 yılından itibaren tüm illerde, 3 bin 107 esnaf ve sanatkar odası, 82 esnaf ve sanatkar odaları birliği, 81 esnaf ve sanatkar sicil müdürlüğü, 13 esnaf ve sanatkar federasyonu ve TESK tarafından kullanılmaya başlandığını anımsatan Yazıcı, ancak sistemle ilgili sorunlar yaşandığını ve çok fazla verim alınamadığını anlattı.
Mevcut sistemi, gelişen teknolojik imkan ve yenilikler çerçevesinde yeniden tasarladıklarını ve 11 Haziran'da esnaf ve sanatkarların hizmetine sunduklarını hatırlatan Yazıcı, bu sistemi yenilerken başta TESK olmak üzere; odalar, sicil müdürlükleri ve tüm meslek kuruluşlarıyla işbirliği halinde çalıştıklarını kaydetti.
Bu sistemle, esnaf ve sanatkarların sicil ve meslek kuruluşu üyeliklerine ilişkin tüm bilgilerin Türkiye'nin her yerinde elektronik olarak sisteme işlendiğini belirten Yazıcı, esnaf ve sanatkar meslek kuruluşlarının kuruluş, fesih, unvan değişikliği, genel kurul ve seçim işlemleri gibi işlemlerin de yine bu sistem vasıtasıyla elektronik ortamda yapıldığını söyledi.
Bakanlık olarak sundukları tüm hizmetlerde ticaret erbabına ve vatandaşlara çağın en ileri teknolojik imkanlarını seferber ettiklerini anlatan Bakan Yazıcı, yapılan tüm iş ve işlemleri elektronik ortama taşıyarak zaman ve maliyetten kazanmayı amaçladıklarını söyledi.
Bakan Yazıcı, esnaf ve sanatkarların hizmetine sundukları ESBİS'in, modüler, entegrasyona açık ve geliştirilebilir yapısıyla ve zaman içinde eklenecek yeni özelliklerle, bugün kağıt ortamında yapılan birçok işlemin elektronik ortamda yapılmasına büyük katkı sağlayacağını bildirdi. Yazıcı, bu sayede ülkede daha kolay, daha hızlı ve daha güvenli ticaret hedefine bir adım daha yaklaşmış olacaklarını söyledi.
-Esnaf ve Sanatkar Bilgi Sistemi Neler Getiriyor?-
Yenilenen ESBİS sayesinde daha önce sisteme giremeyen esnaf ve sanatkarların da artık e-devlet şifresi alarak sisteme giriş yapabileceğini belirten Yazıcı, böylece esnafın, hangi odaya ne zaman kayıtlı olduğunu, odanın genel kurul tarihlerini, kendilerinden tahsil edilen ücretleri ve aidatları, aldıkları belgeleri ve gazete bilgilerini görebileceklerini kaydetti.
Ayrıca, esnaf ve sanatkar odalarının, birlik, federasyon ve konfederasyon bilgilerine ulaşabileceğini ifade eden Yazıcı, şu bilgileri verdi:
''Aynı şekilde; konfederasyon, federasyon ve birlikler de alt kuruluşlarının kurul üyeleri, mal varlığı, gelir, gider, genel kurul gibi bilgilerine erişebilmektedir. ESBİS, MERNİS, Halk Bankası ve Maliye Bakanlığı ile entegre olarak çalışmaktadır. Önümüzdeki dönemde de SGK, Emniyet Genel Müdürlüğü, KOSGEB, Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki Yeterlilik Kurumu ve yerel yönetimler gibi kurumlarla da bilgi paylaşımı yapılacaktır. Yenilenen raporlama mekanizması ile meslek kuruluşlarımız üyelerine ilişkin raporları kolaylıkla alabileceklerdir. Yeni sistem üzerinde yapılan işlemlerin ne zaman ve kim tarafından yapıldığı vatandaşlık numarası ile takip edilebilecektir. Böylece esnaf ve sanatkarlarımızın ticari faaliyetlerine ilişkin bilgiler üzerinde yapılan işlemlerin izlenebildiği, daha güvenli bir sistem tesis edilmiştir.''
Bakan Yazıcı; eskiden ancak şikayet üzerine ortaya çıkan ve denetlenen suiistimalleri, yeni sistem ile sıfıra indirmeyi hedeflediklerini bildirdi.
-Sistem esnaf ve sanatkarlara ne sağlıyor?-
Meslek kuruluşları ile ilgili iletişim ve adres gibi bazı bilgilerin tamamen halka açık olacağını anlatan Yazıcı, ESBİS ile ücretli işlemlerde yapılan tahsilatlardan üst meslek kuruluşlarının alması gereken payların ne kadar olduğunun anlık raporlarla takip edilebildiğini belirtti.
Esnaf ve sanatkarların, aldığı her bir belge ve hizmet için kendinden ne kadar tahsilat yapıldığını yine bu sistemle görebileceğini ifade eden Yazıcı, sistemin, gelişmiş raporlama özellikleri ile hem meslek kuruluşlarına hem de Bakanlığa birçok raporun anında ulaşması imkanını sağlayacağını kaydetti.
Bakan Yazıcı, özetle ESBİS ile tüm esnaf ve sanatkarlara modüler, güncellenebilir, daha yönetilebilir bir bilgi sistemi sunduklarını söyledi.
Cumhuriyet tarihinde ilk kez; konusu sadece esnaf ve sanatkarlar olan Esnaf ve Sanatkarlar Değişim, Dönüşüm, Destek (3D) Strateji Belgesi Eylem Planını (ESDEP)hazırladıklarını ve hayata geçirdiklerini anlatan Yazıcı, bu çerçevede esnaf ve sanatkarlara Halk Bankası'ndan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle kullandırılan kredilerin tutarının Mayıs 2012 itibariyle yaklaşık 6,5 milyar liraya çıkardıklarını belirtti.

video yok