Tarıma Dayalı Sektör İhracatçılarına Verilecek İlave Kredi Desteği

Bakan Pekcan: “Türk Eximbank yeni başlattığı ‘mevsimsel kredi destek programı’ uygulaması ile bu yılsonuna kadar tarıma dayalı sektör ihracatçılarına 200 milyon dolarlık ilave finansman sağlayacak”

22 Kasım 2018

İstihdam ve sanayide stratejik öneme sahip olan tarım sektörümüz, ihracatıyla Türkiye dış ticaretinde önemli bir paya sahip olmuştur. Tarım sektörüne ve ihracata artı değer kazandırılması amacıyla Türk Eximbank’ın tarıma dayalı ürün ihracatının finansmanında daha etkili olması kararlaştırılmıştır. Bu kapsamda, sektörde özellikle mevsimsel alımlar ve alım dönemleri itibarıyla finansmana ihtiyacın yoğun olduğu dönemler için “mevsimsel kredi destek programı” uygulamaya alınmıştır.
Türk Eximbank, yeni başlattığı mevsimsel kredi destek programı uygulamasıyla 2018 sonuna kadar pamuk, incir, üzüm, zeytin, fındık, kayısı ve diğer tarım ürünleri ihracatı yapan firmalarımıza 200 Milyon dolar ilave finansman sağlayacaktır.
Bu kapsamda tarım ürünleri ihracatçılarımızın Türk Eximbank’tan kredi taleplerine öncelik verilecek ve önümüzdeki yıllarda mevsimsel kredi destek programı uygulamasına devam edilerek, tarım sektörüne kullandırılan kredilerin toplam krediler içindeki payı artırılacaktır. Ülkemiz ihracatçılarına 12 şube ve 14 irtibat bürosuyla hizmet veren Türk Eximbank, tarım sektöründe faaliyet gösteren ihracatçıların uygun finansman olanaklarından azami bir şekilde faydalanmasına büyük önem vermektedir. Bu bağlamda gerçekleştirilen firma ziyaretleri, toplantı, seminer eğitim gibi faaliyetlerle Eximbank, desteklerini firmalarımıza etkin şekilde tanıtmaktadır.