Azerbaycan ve Gürcistan Sanal Genel Ticaret Heyeti

17 Mayıs 2021

Pandemi döneminde tüm dünyada uygulanan seyahat kısıtlamaları ve alınan sağlık önlemleri neticesinde Genel Ticaret Heyeti Programlarının fiziksel olarak gerçekleştirilememesi karşısında; Bakanlığımız bünyesinde Sanal Genel Ticaret Heyeti programları hayata geçirilmiştir. Bu şekilde, teknolojinin imkânlarından faydalanılarak dijital ortama taşınan Genel Ticaret Heyetleri, ihracatçılarımızı potansiyel alıcılarla bir araya getiren en önemli mekanizmalardan biri olma özelliğini devam ettirmektedir.

Salgın döneminde 2020 yılı Mayıs ayından günümüze kadar 17’si genel 68’i sektörel olmak üzere gerçekleştirilen 85 Ticaret Heyetinde toplam 1.537 üretici/ihracatçı firmamızın 3.676 yabancı ithalatçı firma ile 13.076 ikili iş görüşmesi yapması sağlanmıştır.

2021 yılında Gana, Katar-Umman, kadın ihracatçılara yönelik olarak Afrika (Güney Afrika Cumhuriyeti, Nijerya, Kenya ve Tanzanya), Hindistan ve Romanya-Bulgaristan ile gerçekleştirilen Sanal Genel Ticaret Heyeti programlarının ardından 17-28 Mayıs 2021 tarihlerinde Azerbaycan ve Gürcistan’a yönelik olarak Sanal Genel Ticaret Heyeti programı gerçekleştirilecektir.

Program kapsamında 21 Mayıs 2021 tarihinde Türkiye saati ile 11.30’da Bakan Yardımcımız Sayın Rıza Tuna TURAGAY, TİM Başkanı Sayın İsmail GÜLLE ve ülkemizin Bakü Büyükelçisi Sayın Cahit BAĞCI ve Tiflis Büyükelçisi Sayın Fatma Ceren YAZGAN bir video konferans ile iş insanlarına sesleneceklerdir.

Azerbaycan ve Gürcistan’a yönelik Sanal Genel Ticaret Heyeti programına çelik, çimento, cam, seramik ve toprak ürünleri, demir ve demir dışı metaller, inşaat malzemeleri, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, iklimlendirme sanayi, kuru meyve ve mamulleri, makine ve aksamları, su ürünleri ve hayvansal mamuller, yaş meyve ve sebze, zeytin ve zeytinyağı başta olmak üzere geniş bir ürün yelpazesinde faaliyet gösteren 26 firmamız katılım sağlayacaktır.

Azerbaycan sahip olduğu zengin yer altı kaynakları, tarıma elverişli toprakları ve büyük sanayi tesisleri ile Kafkaslar bölgesinde yer alan önemli bir ülke konumundadır. Dost ve kardeş ülke olan Azerbaycan ile ülkemiz arasında çok yönlü ve kapsamlı kültürel, tarihi ve ticari ilişkiler mevcuttur. Azerbaycan’a ihracatımız 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 16,6 oranında artarak 2,1 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. İhracatımızdaki artış 2021 yılının Ocak-Nisan döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 33,3 olarak gerçekleşmiştir. Diğer taraftan, güçlü ticari ve ekonomik ilişkilerimiz bulunan Gürcistan’a ihracatımız 2020 yılında salgının etkisiyle bir miktar düşmüş olmasına rağmen 1,5 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. 2021 yılının Ocak-Nisan döneminde ise Gürcistan’a ihracatımızda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,7 oranında bir artış olmuştur. Bakanlığımız tarafından 2020-2021 dönemi için öncelikli ülkeler arasında belirlenen Azerbaycan ve Gürcistan’a yönelik olarak gerçekleştirilecek olan Sanal Genel Ticaret Heyeti programının ülkemiz ile söz konusu ülkeler arasındaki ikili ticari ilişkilere önemli katkılarının olacağı değerlendirilmektedir.

Haziran ayında sanal nitelikli Genel Ticaret Heyetlerine Latin Amerika ülkeleri, Hong Kong,  Kırgızistan-Özbekistan ile devam edilmesi planlanmaktadır. Türk firmaları için potansiyel arz eden hedef ülkelere yönelik olarak sanal ortamlarda gerçekleştirilen bu tür faaliyetlere ilişkin çalışmalara Bakanlığımız tarafından devam edilecektir.