Bakan Yardımcısı Çiftci, Van TSO Heyetini kabul etti

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Çiftci, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’na yeniden seçilen Necdet Takva ile Van TSO yönetim kurulu ve meclis üyelerini kabul etti.

02 Mayıs 2018
 Kabulde konuşan Çiftci, yeniden seçilen başkanı ve yeni yönetimi tebrik ederek çalışmalarında başarılar diledi, Van´lılık ortak paydasında bir araya gelerek Van´ı hep birlikte geleceğe taşıyacaklarını ifade etti.

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci konuşmasının devamında “Yapılamaz deniliyordu, 50 yıldır hayal olarak görülüyordu” dedi, Van’a yeniden inşa edilen Kapıköy Sınır Kapısı'nın Haziran ayında tamamlanacağını duyurdu. Çiftci, 2016 yılında modernizasyon çalışmaları başlatılan Kapıköy Sınır Kapısı ile Türkiye-İran arasındaki ticaretin canlanacağına dikkat çekti. Bakan Yardımcısı Çiftci, kapının yeniden inşası niteliğindeki modernizasyon çalışmalarının Haziran ayında bitirileceğini belirtti ve şöyle devam etti:

“Yapılamaz deniliyordu, olmaz deniliyordu ama hamdolsun başardık başarmaya da devam edeceğiz. İnşallah Kapıköy Van için güzel sonuçlar doğuracak. Tabi ki sınır ticareti önemli, mutlaka da yapılması gerekiyor ama bizim orada ithalat ve ihracatı artırmamız lazım. Van´da üretip hem yakın coğrafyamıza hem de dünyaya çok hızlı bir şekilde satmamız lazım. Bugün 100 milyon dolarlık potansiyeli 1-2 milyar dolara çıkardığımız zaman Van’daki bütün kesimlere çok büyük katkıları olacaktır. Van´da açacağımız laboratuvarla da birlikte bölge ticaretini Van´a çekecek bir ortam oluşacaktır. Bu fırsatı iyi değerlendirmek gerekiyor. Mutlaka sınır ticareti de olsun ama asıl olarak üretimimizin,  ihracatımızın çok daha iyi noktalara ulaşması gerekiyor.“

Bakan Yardımcısı Çiftci, Kapıköy ile birlikte Van’a kazandırılacak Lojistik Merkeze de değindi. Bu merkezin kurulması için uzun zamandır çalışma yürütüldüğünü hatırlatan Bakan Yardımcısı Çiftci, “Bundan sonraki süreçte hem sizin hem bizim ana gündemimiz o merkez olmak zorundadır. Organize sanayinin bağlantısını sağlayıp, lojistik üssü getirdiğimizde ürettiğimiz şeyleri daha rahat pazarlayabilecek ve Van’a çok ciddi bir katma değer kazandıracağız” dedi.

Van TSO başkanı Necdet Takva, “Sayın Bakan Yardımcımız bugüne kadar Van´la ilgili olarak getirdiğimiz tüm projelere, fikirlere sahip çıkmıştır. Kapıköy´ün yapılması başta olmak üzere Kapıköy´ün yetkilerinin artırılması olsun, laboratuvar yapımı olsun, lojistik üs olsun Bakanlığımızın katkıları haricinde de Van´daki iş adamları, sivil toplum ve tüm Van´lıların projelerine destek olmuştur. Adeta Van´lıların Ankara´daki evi ve temsilcisi olmuştur. Kendisine göstermiş olduğu bu ilgiden dolayı Van TSO adına teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kabulde söz alan oda meclis üyeleri de Bakanlıkta kabul edilmelerinden duydukları memnuniyetlerini ifade ettiler, başta Kapıköy ve Van´a yapılan diğer yatırım ve hizmetlerle ilgili şükranlarını sunarak Van ticaret hayatının gelişmesi yönünde iş dünyasının önerileri ile Van TSO´nun Birlik içerisindeki temsiliyeti yönünde destek taleplerini dile getirdiler.