Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri… Yüksekova (Hakkari), Bingöl, Batman ve Silopi (Şırnak)

08 Kasım 2018

Ticaret Bakanlığı firmaları temel dış ticaret işlemleri, ihracatta sağlanan devlet destekleri ve potansiyel ihraç pazarları hakkında bilgilendirme amacıyla yurt sathında Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri düzenliyor.
Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinasyonunda, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Genel Sekreterliği (DAİB)   organizasyonu ve;
- Yüksekova Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde 15 Kasım 2018 tarihinde Yüksekova- Hakkari’de,
- Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde 19 Kasım 2018 tarihinde Bingöl’de
- Batman Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde 20 Kasım 2018 tarihinde Batman’da ve
- Silopi Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde 21 Kasım 2018 tarihinde Silopi-Şırnak’ta
“Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri" düzenlenecektir. Seminerler; Ülke Masaları- Iran Pazarına İhraç İmkanları (Yüksekova), Irak ve Körfez Arap Ülkelerine İhraç İmkanları (Bingöl, Batman ve Silopi), Türk EXİMBANK İhracat Kredi Sigorta ve Garanti Programları ve Bakanlığımız tarafından İhracatta uygulanan Destek Programları konularını kapsamaktadır.
Bakanlığımızca 2017 yılında 60 ilde, 26 işbirliği kuruluşu ile 85 Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri düzenlenmiş ve bu seminerlere 4503 kişi katılım sağlamıştır.
2018 yılında 47 ilde, 16 işbirliği kuruluşu ile 62 Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri düzenlenmiş ve 2954 kişi katılım sağlamıştır.
2018 yılı sonuna kadar 21 Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri daha düzenlenmesi öngörülmektedir.