Kazakistan Sanal Genel Ticaret Heyeti 28-30 Eylül 2020 Tarihlerinde Gerçekleştirilecek

28 Eylül 2020

İçinden geçtiğimiz pandemi döneminde tüm dünyada alınan seyahat kısıtlamaları ve sağlık önlemleri neticesinde Genel Ticaret Heyeti Programlarının fiziksel olarak gerçekleştirilememesi karşısında; Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan'ın öncülüğünde Bakanlığımız bünyesinde Sanal Genel Ticaret Heyeti programları hayata geçirilmiştir. Bu şekilde, teknolojinin imkânlarından faydalanılarak dijital ortama taşınan Genel Ticaret Heyetleri, ihracatçılarımızı potansiyel alıcılarla bir araya getiren en önemli mekanizmalardan biri olma özelliğini devam ettirebilmektedir.

Salgın döneminde, Bakanlığımız koordinasyonu ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)  organizasyonunda Özbekistan, Kenya, Hindistan, Nijerya, Pakistan, Kolombiya-Meksika, Almanya ve kadın ihracatçılarımıza yönelik Şili-Peru-Kolombiya-Meksika’ya yönelik olarak gerçekleştirilen Sanal Genel Ticaret Heyetlerine, 28-30 Eylül 2020 tarihlerinde Kazakistan ile devam edilecektir.

Program kapsamında 29 Eylül 2020 tarihinde Türkiye saati ile 14.00’de Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ile ülkemizin Nur-Sultan Büyükelçisi bir video konferans ile iş insanlarımıza sesleneceklerdir. Video konferans TİM’in web sayfasından canlı yayınlanacaktır.

Kazakistan Sanal Genel Ticaret Heyeti Programına makine,  demir-çelik ürünleri, otomotiv ana ve yan sanayi, kimyasal madde ve ürünleri, elektrik-elektronik, madencilik, tekstil, inşaat malzemesi ve ekipmanları, kozmetik ürünler ile gıda ve tarımsal ürünler başta olmak üzere geniş bir ürün yelpazesinde faaliyet gösteren 21 firmamız katılım sağlayacaktır.

Firma temsilcilerimiz 28-30 Eylül 2020 tarihleri arasında Kazakistanlı iş insanları ile sanal ortamda ikili firma görüşmeleri gerçekleştireceklerdir. Ülkemizin Kazakistan’a yönelik ihracatı 2019 yılında 900 milyon dolar, 2020 yılının Ocak- Ağustos döneminde ise 586 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.  Avrasya bölgesindeki önemli ticaret ortaklarımızdan olan Kazakistan ihracatçılarımız için öncelikli pazarlar arasında yer almakta olup, Sanal Genel Ticaret Heyeti programının, ülkemiz ile Kazakistan arasındaki ticaret potansiyelinin ortaya çıkarılmasına katkı sağlayacağı; özellikle uluslararası ticaret hacminin ciddi biçimde daraldığı bu dönemde ülkemiz ihracatına değerli katkıları olacağı değerlendirilmektedir.

Kazakistan’ın ardından, 26-30 Ekim tarihlerinde Filipinler Sanal Genel Ticaret Heyeti düzenlenmesi planlanmaktadır. Türk firmaları için potansiyel arz eden hedef ülkelere yönelik olarak sanal ortamlarda gerçekleştirilen bu tür faaliyetlere Bakanlığımız tarafından devam edilecektir.